Boyama kitapları çocukların yetilerini engelliyor

Çocuktan, verilen resmi kenarlarını taşırmadan boyamasının istenmesinin çocuğun kas gelişimine, renkleri tanımasına, boyama yeteneğinin gelişmesine katkısı olabileceğini düşünüyorsanız büyük hata yapıyorsunuz! 10 Mayıs 2010 Pazartesi 01:30


    Güzel sanatlar ve resim iş eğitimi uzmanları, çocuklardan, yetişkin mantığına göre çizilmiş, içi boş resimleri boyayarak doldurmalarının istenmesinin sanat eğitiminde çok hatalı bir yöntem olduğuna dikkat çekerek, "Bu türlü resimler çocukların serbest düşünme ve ifade etme, görselleştirme yetilerini engeller, yaratıcılığını öldürür" diyor.

    Okul öncesi eğitimde yaygın olarak kullanılan resim boyamanın, sanat eğitimi açısından doğru olmadığına işaret eden uzmanlar, çocuktan, verilen resmi kenarlarını taşırmadan boyamasının istenmesinin çocuğun kas gelişimine, renkleri tanımasına, boyama yeteneğinin gelişmesine katkısı olabileceğini ancak sanat eğitimi açısından hatalı olduğunu belirterek, yetişkin mantığı ile hazırlanan şekillerin çocukların dünyası ile uyumlu olmadığını vurguluyor.

    Resim boyama ile çocukların kendilerini ifade etme imkanlarının kısıtlanmış olduğunu kaydeden uzmanlar, ebeveynlere şu dikkat çekici bilgileri aktarıyor:

    "Çocuklardan yetişkin mantığına göre çizilmiş içi boş resimleri boyayarak doldurmalarının istenmesi sanat eğitiminde çok hatalı bir yöntemdir. Resim boyama, çocukların serbest düşünme ve ifade etme, görselleştirme yetilerini engeller, yaratıcılığını öldürür, geriye ket vurur. Onun için bu tür resimleri çocuklara vermek ve boyamalarını istemek yanlıştır. Resim boyama çocukların kendilerini serbest ifade etme imkanlarını kısıtlamış oluyor. Dil nasıl bir anlatım aracı ise sanat da bir anlatım aracıdır. Onun için çocuğun kendini anlatması, çocuğun yaratıcılığını kullanması gerekiyor. O sanatsal etkinlik içinde tasarımın kendisine ait olması gerekiyor. Tasarım yetişkin mantığına göre yapılınca çocuk da yetişkin mantığı ile tasarlanmış olan bu yapıyı kavrayamıyor. Çocuk resimlerinde mantık aranmaz, mantık yoktur."

    Tasarıma ve zekaya dayalı çalışmalar yapılmalı

    Çocukların duygu, düşüncelerini, heyecanlarını anlatmak istediklerinde, bunu dışa vurumcu anlatımla ifade ettiklerini belirten uzmanlar, "Sezgilerine dayalı olarak anlatırlar. 'Şunu yapın' demek değil de bir konu üzerinde onları düşündürerek resim yapmalarına sevk etmek gerekiyor. Tasarıma, zekaya dayalı çalışmalar yaptırmak gerekiyor" diye uyarıyor.

    Uzmanlar, sanat eğitiminin kişinin yaratıcılığını ortaya çıkarıp en üst seviyeye kadar geliştirmeyi amaçladığını dile getirerek, "Sanat eğitimi çocuğun kendini anlatmasına imkan veren bir alan demektir. Resim bu alanlardan bir tanesidir. Resim bir anlatım aracı olduğuna göre o zaman çocuğun kendini ifade etmesi beklenirken, çocuk mantığına uygun olmayan, yetişkin mantığı ile hazırlanmış resmi vermek doğru değil" ifadelerini kullanıyor.

    Çocuğun görsel algısının soyut mantıkla birleşerek sanatsal davranışa dönüşmesinin 12-13 yaşlarından itibaren başladığını söyleyen uzmanlar, sanat eğitimcisinin alternatif sunarak ve doğrular göstererek, bunların içinden çocuğun kendisinin seçim yapmasını sağlaması gerektiğine vurgu yapıyor.
 
    asmt