CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN İSLAM GÜNCELLENMELİ ÇIKIŞI NE ANLAMA GELİYOR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Programı'nda yaptığı konuşma ne anlama geliyor? İslam'da içtihat nedir...

09 Mart 2018 Cuma 05:53 < GÜNDEM


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Programı'nda yaptığı konuşma ne anlama geliyor?..

Önce şunu ifade etmek gerekir ki Erdoğan’ın ‘İslam'ın güncellenmesi gerekiyor’ derken kastı nedir, bunu ortaya konulacak icraatlardan göreceğiz.

Güncelleme, kavram olarak içtihat yapılması anlamına gelir. İslam'ın yeniden hayatın her alanı ile buluşturulması için bu kaçınılmazdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda aynen şunları söylemişti:

“Siz İslam'ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız”

“Bu konuda marjinallari asla dikkate almayız. Din adamı olarak ortaya çıkıp da kadınla ilgili çok farklı açıklamalarda bulunup dinimizde kesinlikle yeri olmayan bazı içtihatta bulunan kişiler ortaya çıkıyor.

Anlamak mümkün değil. Bunlar ya bu asırda yaşamıyorlar, çok farklı bir dünyada yaşıyorlar. Çünkü İslam'ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. İslam'ın hükümlerinin güncellenmesi var. Siz İslam'ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız. Beni birçok hocaefendi tefe koyacak o ayrı mesele. Rabbim bizi tefe koymasın."

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kimileri tarafından tepki çeken açıklamasına bir izah getirmek istiyoruz.

İSLAM'IN GÜNCELLENMESİ EHLİSÜNNET'İN ŞİARIDIR

İslam'ın güncellenmesi Ehlisünnet'in şiarıdır. İslam ancak tecdid ve içtihat ile siyasal, toplumsal, sosyal, ekonomik hayatta uygulanabilir. Bu yapılmadığı için İslam hayatın dışına itilmiştir.

Reformdan bahsedilmiyor. İslam içtihat dinidir. Tecdit dinidir. Kuran, hadis, icma ve kıyas doğrultusunda yapılan içtihatlara İslam’ın değişmez ilkesi muamelesi yapılamaz.

Çünkü sonuçta içtihat yapan akil ilahi değil beşerdir. İslam âlimlerinin ortaya koyduğu içtihatlar yani kural ve kaidelerin ömrü, geçerliliği sınırsız değil, gelip geçicidir.

Zira hayat ve yasam sürekli akışkandır, değişkendir. Hayat ve yasam, teknoloji, sosyoloji, toplumsal ihtiyaç ve sorunlar çağa, zamana, şartlara göre değişkenlik gösterir.

Bu kural İslam’ın yaşanılan çağda uygulanması demektir. İçtihat olmadan İslam hayatin ve yaşamın dışına itilir.

Bu ise insanlığın sorunlarını beşeri aklın kaynaklık ettiği materyalist ideolojilerde araması sonucunu doğurdu ve 100 yıldır insanlık bu yüzden tarihin en büyük zulmünü, vahşet ve katliamları yaşadı. İslam’ın itikadı hükümleri hariç ameli hükümlerin tamamı içtihatla güncellenmesi İslam’ın varlığı ve bekası için elzemdir.

Burada kimse reformdan bahsetmiyor. Cahiller bu sözleri ayetlerin, hadislerin, helallerin, haramların değiştirilmesi şeklinde anlıyor. İslam'ı dondurulmuş, değişmez bir format şeklinde anlıyor.

Oysa hayat değişiyor ve gelişiyor. İslam'ın hayata uygulanması için Kur'an ve Sünnet temelinde sürekli yeni çözümler üretilmesi lazımdır ki buna içtihat denir.

İçtihat yapmak şahıslar ve kurumlar olarak serbesttir. Tekel altına alınamaz, sınırlandırılamaz. Ancak İslam'da otorite tektir ve siyasidir. Siyasi iktidar istediği içtihadı tercih edip uygulayabilir. Bu da yapılan içtihadın toplumdan ne kadar destek ve taraftar bulduğuna bağlıdır.

İiçtihadın yasaklanması ya da yapılmamış olması Ehlisünnet yolunu kapatmış ve her türlü yozlaşmanın yolunu açmıştır.

İslam da uygulanamaz hale gelmiş ve hayattan kopmuş, toplumsal hayatın dışında gettolarda sözde "yaşanır" hale gelmiştir.

Yaşanan keşmekeş ve curcunanın nedeni de budur. Yanlış yapılan içtihatların çaresi de yine içtihatve icmadır.

Samimiyetle, art niyetsiz yapılan hatalı/yanlış içtihatlara bile (çalışma ve gayret nedeniyle) 1 sevap verileceği, isabetli yapılan içtihatlara ise 2 sevap verileceği bildirilmiştir.

Dolayısıyla içtihada karşı çıkmak dalalettir ve Ehlisünnet karşıtlığıdır.

İslam'ın güncellenmesine karşı çıkanlar hayatın her alanında uygulanmasına da karşı çıkmış olurlar. Ehlisünnet tecdid ve içtihat ile kaimdir.

Gelenekçiler Ehlisünnetten değil; dalalet fırkalarıdır.

Son Söz

Hoca ve ilahiyatçıların absürt dini sözleri dahi yargıyla engellenmemeli. Dini içtihat ve yorumlar DİB'in tekelinde olmamalı.

Toplumun özgür ortamda bilgilenip bilinçlenmesi için tüm şahıs ve kurumlar görüşlerini açıklamalı. İslam'da tek otorite siyasidir. İktidar dilediğini uygular...

İçtihad yapmanın tek şartı İslam'ın ve Müslümanların özgür olmasıdır. Esaret ve baskı altında içtihad makbul ve geçerli değildir. Vesayetçi jakoben Kemalist rejim altında içtihad olamazdı. Ama artık özgürlük var, içtihad olabilir.

Erbakan’ın sözlerini çarpıtan Saadet’li trollere:

Erbakan: "İslam bize ve zamana uymaya mecbur değildir. Ama herkes ve her zaman İslam'a uymak mecburiyetindedir" sözünü ideolojilere karşı söyledi.

İslam âlimlerinin içtihat yapması, tecdid/güncelleme yapmasına karşı söylemedi. O zaman böyle bir gündem yoktu, olamazdı da!

Zeki GEÇKİL

 Cumhurbaşkanı Erdoğan 'İslam güncellenmeli' sözlerine açıklık getirdi: "İslam kıyamete kadar asla değişmeyecektir" İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN 

 ERBAKAN, İSLAMDA İÇTİHADIN ÖNEMİNİ ANLATIYOR - TIKLAYIN 


 
Etiketlerzeki geçkil cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.7924     EURO 7.4406     IMKB 102649     ALTIN 377,523    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:15
Güneş 04:59
Öğle 12:25
İkindi 16:18
Akşam 19:41
Yatsı 21:17