TÜRKİYE SAVUNMADA KRİTİK ALTYAPI KAZANDI: HARBAS (HARP BAŞLIĞI RAYLI SİSTEM)

Türkiye, 2 bin metre uzunluğuyla Avrupa'nın çift raylı en uzun test hattını içeren kısa adı “HABRAS” olan test merkezi ile savunma sanayisinde önemli bir yetenek ve altyapıya kavuştu…

01 Kasım 2018 Perşembe 14:43 < GÜNDEM


Türkiye, 2 bin metre uzunluğuyla Avrupa'nın çift raylı en uzun test hattını içeren ve kısa adı “HABRAS” olan test merkezi ile savunma sanayisinde önemli bir yetenek ve altyapıya kavuştu…

Türkiye, Avrupa'nın çift raylı en uzun test hattını içeren Harp Başlığı Raylı Sistem Dinamik Test Altyapısı (HABRAS) ile yerli savunma sanayisi ürünlerinin geliştirilmesinde önemli bir imkan kazandı.

Cumhurbaşkanlığı kabinesinin 100 Günlük İcraat Programı'nda yer alan HABRAS, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle hizmete girdi.

Türkiye, HABRAS ile 2 bin metre uzunlukta Avrupa'nın çift raylı en uzun test hattına sahip altyapısına kavuştu.
 
TÜBİTAK-SAGE tarafından Konya Karapınar'da kurulan ve hizmete alınan HABRAS ile milli olarak geliştirilen silah sistemlerinin geliştirme aşamasındaki etkinlik testleri, seri üretilen mühimmatların kafile kabul testleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yurt dışından satın alınan silah sistemlerinin operasyonel koşullardaki farklı hedefler üzerindeki etkinlik testleri yurt içinde yapılabilecek.

HABRAS'ta delici harp başlığı testleri haricinde uçak pilot koltuğu fırlatma testleri, arayıcı başlık testleri gibi farklı tipte özel testler de icra edilebilecek.

Türkiye savunmada kritik altyapı kazandı

Türkiye, HABRAS altyapısı kurulmadan önce milli olarak geliştirilen silah sistemlerinin dinamik etkinlik testlerini yurt dışında yaptırmak zorunda kalıyordu. Bu yüzden test edilen silah sistemleri yurt dışında testin yapıldığı ülke tarafından görülüyordu. HABRAS'ın kurulmasıyla etkinlik testleri yurt içinde yapılabileceğinden, mühimmat sistemlerinin gizli kalması gereken bilgilerine yönelik bu tip olumsuzluklar da ortadan kalkmış olacak.
 
"İzin riski ortadan kalkacak, bekleme son bulacak”

Yurt dışında etkinlik testlerinin yapılabilmesi için testin gerçekleştirileceği ülkenin hükümetinden izin alınması gerekiyordu. Oldukça uzun süren bu süreç sonunda ülkeler arasındaki ilişkilerin durumuna ve test edilecek silah sisteminin özelliklerine göre izin alınamayabiliyordu.

HABRAS'ın kurulmasıyla yurt dışında test alanlarının bulunduğu ülkelerin hükümetlerinden izin alınamaması, dolayısıyla geliştirilen/geliştirilecek mühimmat sistemlerinin gerçekleştirilmesi zorunlu etkinlik testlerinin yapılamama sorunu ortadan kalkmış oldu.
 
“Kaynaklar yurt içinde kalacak”

Günümüze kadar farklı savunma sanayisi kuruluşları tarafından yürütülen birçok proje kapsamında ihtiyaç duyulan ancak altyapı yetersizliği nedeniyle yurt dışında yapılan testler yüksek maliyetlere yol açtı. HABRAS'ın faaliyete geçmesiyle bu ihtiyaçlar karşılanacak ve ulusal kaynaklar yurt içinde kalacak.

HABRAS benzeri altyapılar ABD, İngiltere, Fransa, Almanya gibi kendi silah sistemlerini geliştiren sınırlı sayıda ülkede bulunuyor. HABRAS ile Türkiye, test yaptıran ülke konumundan, hem kendi testlerini icra eden hem de test hizmetini yurt dışına veren ülke konumuna gelecek.Milli Gazete ilgilenmedi bile!

Alman Savunma Bakanlığı ordudaki envanterin sadece %60'nin kullanıma hazır olduğunu söylerken, Türkiye bu oranı %70'lerin üzerine çıkarmayı başardı.

Erbakan'ın 1970'li yıllarda temellerini attığı Milli Silah Sanayii gurur verici gelişmelerini sürdürürken, Milli Gazete, Sözcü, Cumhuriyet, Birgün ve Evrensel'in ise manşet ittifakı devam ediyor!

Yerli ve Milli imkânlarla üretilecek olan S-400'ler, yani “Siper” ile birlikte birçok yerli silah sistemleri Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dün düzenlenen törenle tanıtıldı!

Ancak Milli Gazete ilgilenmedi bile!

Bu arada TSK'nin PYD/YPG'yi vurması adı geçen gazeteleri rahatsız ettiğini de hatırlatmak istiyoruz!

 ERDOĞAN; MİLLİ TEKNOLOJİ GELİŞTİRME PROGRAMI VE SİLAHLARI AÇIKLADI - TIKLAYIN 

M.T
 
 
Etiketlererbakan milli silah cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan teknoloji milli gazete israil
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.7924     EURO 7.4406     IMKB 102649     ALTIN 377,523    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:15
Güneş 04:59
Öğle 12:25
İkindi 16:18
Akşam 19:41
Yatsı 21:17