AB'NİN ALTERNATİFİ ASYA'DAN ÇIKTI

Kazakistan'ın Almatı şehrinde BDT üyesi ülke liderlerinin imzaladığı bildiriyle 2012'ye kadar Avrasya Ekonomik Topluluğu(EurAsEC) kapsamında Ortak Ekonomik Alanın oluşturulmasına dair plan belirlendi.

22 Aralık 2009 Salı 04:47 < DÜNYA
    Kazakistan'ın Almatı şehrinde BDT üyesi ülkelerin liderlerinin imzaladığı bildiri ile 2012'ye kadar ''Avrasya Ekonomik Topluluğu(EurAsEC)'' kapsamında tamamlanması istenen Ortak Ekonomik Alanın oluşturulmasına dair planın ayrıntıları belli oldu. Ortak Ekonomik Alanın oluşturulması ile adeta Asya'da alternatif bir AB doğuyor.

    BDT üyesi ülkelerin devlet başkanlarının Kazakistan'ın Almatı kentinde dağlık bir bölgede bulunan AK Bulak Otel'deki gayri resmi görüşmesi sırasında alınan kararların ayrıntılarını açıklayan Kazakistan Başbakan Birinci Yardımcısı Umirzak Şukeyev, Gümrük Birliği ülkeleri tarafından Ortak Ekonomik Alanının oluşturulmasının, mal, hizmet, sermaye ve iş gücünün serbest dolaşımını sağlayacağını bildirdi.

    Şukeyev’in açıklamasına göre, Ortak Ekonomik Alan’ın sınırları içerisinde, mal, iş, sermaye ve iş gücünün serbest dolaşımını sağlayacak ortak altyapı olacak, vergi, para-kredi, finans, ticari ve gümrük politikaları koordine edilecek.

    Şukeyev,  Ortak Ekonomik Alanı’nın oluşturulmasına ilişkin plan hazırlandığını, Cumhurbaşkanları tarafından onaylanan bu plana göre, 18 ay içerisinde iki paket halinde kabul edilmesi karara bağlanan 20 öncelikli uluslararası anlaşmanın hazırlanmasını ve imzalanmasını öngörüyor.

    Şukeyev paketlerin içeriklerini ise şu sözleri ile açıkladı:

    ''Birinci paket, ortak makroekonomik politikanın hukuki temellerini belirleyen, sermaye ve işgücünün serbest dolaşımı için gerekli şartların oluşturulmasını, doğal tekellerin faaliyetlerini düzenlemenin ortak prensip ve kurallarının ve rekabet politikasının ortak kurallarının gerçekleştirilmesi için gerekli şartların oluşturulmasını öngören 14 uluslararası anlaşmadan oluşuyor''.

    Birinci paket dokümanların imzalanması 2010 yılının sonuna kadar, yürürlüğe girmesi ise 1 Temmuz 2011 tarihine kadar tamamlanacak.

    İkinci doküman paketi, para politikasının genel prensiplerini belirleyen, elektrik, demiryolu ulaşımı, petrol ve gaz sevkıyatı alanlarında doğal tekellerin hizmetlerine erişim için gerekli şartları sağlayan altı uluslararası anlaşmadan ibaret. İkinci paket dokümanların imzalanması 1 Temmuz 2011 tarihine, yürürlüğe girmesi 1 Ocak 2012 tarihine kadar yetiştirilecek. Liderler tarafından imzalanan plan,  2010-2011 yıllarında teknik düzenleme alanında ortak prensip ve kurallar esasında Avrasya Ekonomik Topluluğunun 38 teknik yönetmeliğinin hazırlanmasını da öngörüyor.

    Kazakistan, Rusya ve Beyaz Rusya Cumhurbaşkanları tarafından imzalanan Ortak Ekonomik Alanın oluşturulmasına dair planda, Kırgızistan, Tacikistan başta olmak üzere Avrasya Ekonomik Topluluğu üyesi diğer ülkelerin de Ortak Ekonomik Alana bir an önce dahil edilmesi öngörülüyor.(aa)
 
    asmt
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 7.3985     EURO 9.0105     IMKB 1542     ALTIN 442,399    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 06:03
Güneş 07:28
Öğle 12:40
İkindi 15:19
Akşam 17:42
Yatsı 19:02