ALLAH’IN AHLAKI İLE AHLAKLANMAK

Allah'ın kadim ve yüce kitabı Kur'an-ı Kerim'de müstahak olanlara çok ağır hakaretler içeren sözler var....Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil'in yazısı...

26 Aralık 2018 Çarşamba 08:03 < GÜNDEM
Allah'ın kadim ve yüce kitabı Kur'an-ı Kerim'de müstahak olanlara çok ağır hakaretler içeren sözler var. Kur'an Allah ahlakıdır. Hadiste "Ey Allah'ın kulları Allah'ın ahlakı ile ahlaklanınız" buyrulur. Herkese ve her şeye layık olduğu niteleme abes değildir.
 
Hz. Muhammed (SAS) için Hz. Âişe "Ahlakı Kur'an ahlakı idi" demiştir. Söz ve davranışlar için örnek Kur'an ve Sünnet'tir. İnsanların/toplumların kibarlık, nezaket, adab-ı muaşeret ölçüleri Kur'an Ahlakı üzerinde tutulamaz. Tututulursa budalalık olur.
 
Kur'an kurban kesmeyi tavsiye buyurmuştur. Bir hayvanı kesemeyecek kadar nahif, yufka yürekli olmak makbul değildir. Kur'an savaşan düşmanı öldürmeye çağırmaktadır. Savaşta bir insanı öldüremeyecek kadar nahif, yufka yürekli olmak makbul değildir.
 
Kur'an kısasta ölüm cezasını emretmektedir. Bir katile ölüm cezası veremeyecek kadar acıma duygusu adil ve makbul değildir.
 
Kur'an ehli kitap ulemasına "kitap yüklü merkep" derken; bu sözü sapkın zamane uleması ve ilahiyatçı hocalardan esirgememek lazım.
 
Kur'an'ın düşünceden yoksun inkârcılara "Arslanların ürküttüğü yaban eşekleri" sözlerini fanatik inkârcılardan esirgememek lazım. Kur'an Hz. Muhammed (SAS)'in amcasına odun hamalı diyorsa; hak ve hakikate karşı çıkana, kimin neyi olursa olsun denecek denmelidir.
 
Kur'an ahlakından -hâşâ- üstün bir ahlak iddiasıyla ortalıkta arzıendam edenler daha değerli değil ancak budala palyaço olurlar.

 SİYASET & SİYASİ LİDER / ERBAKAN’IN MİLLİ GÖRÜŞ İNKILABI TIKLAYIN 

O.G.
Etiketlerzeki geçkil
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • MESUD AKGÜL - 26 Aralık 2018 Çarşamba 16:18
    ALLAH'IN KUR'AN'DA MÜSRİKLERE YAPTIĞI HAKARETLER.

    Tevbe/28
    Ey iman edenler! Müşrikler ancak bir pisliktir. Onun için bu yıllarından sonra Mescid-i Haram
DÖVİZ KURLARI
USD 7.3985     EURO 9.0105     IMKB 1542     ALTIN 442,399    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 06:03
Güneş 07:28
Öğle 12:40
İkindi 15:19
Akşam 17:42
Yatsı 19:02