ANAOKULU SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Çocuğunuzun gelişimi açısından en önemli dönemlerden olan 3-6 yaşlarda gideceği anaokulunu seçerken dikkat edilmesi gerekenler kriterler neler?

07 Temmuz 2010 Çarşamba 19:39 < KADIN-AİLE
0 – 6 yaş dönemi çocuklarımızın zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimleri açısında oldukça önemli bir dönemdir. Bu dönemlerde çocuklarımız başka çocuklarla bir arada olup, sosyalleşmek ihtiyacı içindedir.

Yuvalar ve anaokulları çocukların bir arada olma, paylaşma, birlikte hareket etme, oyun oynama gibi ihtiyaçlarını karşılayan kurumlardır. Burada önemli olan çocuğumuzun zihinsel ve beceri kapasiteleri denk olan yaşıtlarıyla bir arada olmasıdır. Bu kadar önemli bir dönemde çocuğumuzun gelişimini ciddi oranda etkileyecek anaokullarını seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini biliyor musunuz?


Öğretmen
 
Öğretmenin şefkatli, güleryüzlü ve sevgi dolu olmasına dikkat edin.
 
0-6 yaş kritik bir dönem olduğundan eğitimli ve tecrübeli öğretmen olması oldukça önemlidir. Öğretmen ne kadar eğitimli ve tecrübeli olursa çocuklarımızın gelişimini o kadar iyi destekler.
 
Okulun bütün çalışanlarının arasındaki iletişim de önemlidir. Herkes ne kadar mutluluk içinde çalışırsa bu mutluluk çocuklara da yansır.
 
Çocuk sayısı
 
Özellikle kreş döneminde bir öğretmene düşen çocuk sayısı 5’i geçmemelidir. 3-6 yaş döneminde ise bu sayı 12’yi geçmemeli ve sınıfta bir yardımcı öğretmen olmalıdır.
 
Sınıf sayısına da dikkat… Çünkü çok gürültülü kalabalık bir okul çocukların gelişimini de olumsuz etkileyebiliyor.

Program

Eğitim programı çocukların bireysel farklılıklarına cevap verecek şekilde düzenlenmeli. Anaokulunda program nasıl geliştiriliyor, programı hazırlarken bireysel farklılıklara dikkat ediliyor mu mutlaka öğrenin.
 
Disiplin eğitiminin nasıl sağlandığı da önemli bir konu. Çocukların ortak yaşamı için gerekli kurallar konulmuş mu? Bu kurallar öğretmenler ve diğer personel tarafından nasıl uygulanıyor? Kurallara uymayanlar için nasıl muameleler yapılıyor? Bunları inceleyin.
 
Okul öncesi dönemde amaç çocuğumuza bilgi öğretmek değil, bilgiyi öğrenebilmesi için gerekli becerileri kazandırmaktır. Bu durumda daha az branş dersleri olan okulları tercih etmeniz doğru. Çünkü çok fazla branş dersleri ve yoğun program okul öncesi çocuğu için ağır olabilir.
 
Çocukların eğitim programları dışında yaptıkları drama, bale, satranç, yüzme , yoga gibi eğlenceli aktiviteleri olabilir. Bu aktivitelerin hangi kişiler tarafından verildiğini ve bu kişilerin eğitim durumları hakkında bilgi alın.
 
Anaokulunun değerlendirme sisteminin de olup olmadığı önemli. Sürekli şekilde bireysel ve grup gözlemleri, çocukların gelişimlerine bakılarak programların değerlendirilmesi, programın eksik yönlerinin geliştirilmesi gerekir.
 
Anaokulunun değerlendirme konusunda bir pedagogdan destek alıp almadığını öğrenin. Bu profesyonel destek oldukça önemli.
 
Anaokulunda çocukların aileleriyle sıkı iletişim içinde olmak ve çocukların gelişimleriyle ilgili bilgi alışverişinde bulunmak çocuğun gelişimini destekler. Dolayısıyla anaokulu seçerken aile ve okul işbirliğini de değerlendirmemiz gerekir.
 

Fiziki şartlar
 
Sınıflarda hijyen ve temizlik en önemli konulardan biri. Ayrıca mobilyaların çocukların boyunda olması ve sivri kısımlarının kaplanmış olması da çok önemli. Oyuncak ve eğitim malzemeleri çocukların görebilecekleri şekilde yerleştirilmiş olmalı; çocukların yutabilecekleri oyuncak parçaları, kesici aletler, kimyasal maddelere dikkat edilmelidir.
 
Sağlık sorunları ile karşılaşıldığında neler yapıldığı da oldukça ciddi bir konu. Okulda sürekli olarak bir doktor, hemşire ya da sağlık uzmanı veya acil durumlarda temasa geçilen doktorlar var mı?
 
Çocukların enerjisini atacakları bir bahçenin olması da fiziksel gelişimleri için önemlidir. Bu nedenle bahçesi olmasına özen gösterin.
 
Yemek listeleri beslenme uzmanı tarafından mı hazırlanıyor? Ailelere duyuruluyor mu? Bunları mutlaka öğrenin.
 
Bu yaş grubundaki çocuklar tehlikelere açık olduğundan dolayı okulda güvenlik önemleri ciddi şekilde alınmış olmalıdır.
 
Her yaş gurubuna göre eğitici eğitim materyallerinin bulunup bulunmadığına dikkat edin.
 
Okulun eve ne kadar bir mesafede olduğuna dikkat edin. Mümkünse evinize yakın okullar tercih etmeye çalışın, çünkü çocuk okula gitmek için çok erken saatlerde kalkmak zorunda kalabilir, bu durum onun uykusuz kalmasına ve gelişimi için gerekli olan uykuyu alamamasına yol açabilir.
 
asmt
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • erhan - 21 Nisan 2011 Perşembe 00:49
    öğretmen çok deneyimli olmalı demişsiniz. peki kardeşim yeni göreve başlayan öğretmene öğrenci verilmeyecekmi, veli bu yazıyı okuduktan sonra gittiği okulda yeni göreve başlayan öğretmene öğrenci vermeyecek alsana sorun.....yazılara dikkat....
  • HULYA TOPLAR - 12 Kasım 2010 Cuma 16:45
    Ogretmenin coklu zeka kuranima hakim olmasi lazim. Bireysel farkliliklari iyi bilmesi ve ona gore bireysel program takip etmesi onemlidir.
DÖVİZ KURLARI
USD 8.7024     EURO 10.3111     IMKB 1383     ALTIN 491,064    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:05
Güneş 04:55
Öğle 12:32
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:41