AŞIRISI İŞKENCEDEN DAHA ZARARLI

Yapılan bir araştırmaya göre bu durumun insanın akıl sağlığı açısından fiziksel işkenceden daha zararlı olduğu ortaya çıktı..

26 Haziran 2009 Cuma 23:05 < KADIN-AİLE

 

Yapılan bir araştırmaya göre hayatta karşılaşılan çeşitli güçlüklerin doğurduğu strese maruz kalmak insanın akıl sağlığı açısından fiziksel işkenceden daha zararlı..

İngiltere'nin başkenti Londra'daki King's Koleji Travma Araştırmaları Enstitüsü ile İstanbul'daki Davranış Bilimleri Araştırma ve Tedavi Merkezi yöneticisi olan doktor Metin Başoğlu, son araştırmasında zor şartların meydana getirdiği psikolojik darbeleri inceledi.

Saygın bilim dergisi American Journal of Orthopsychiatry'de yayımlanan inceleme sonuçlarına göre, esir alınmak, temel ihtiyaçları ortadan kaldırabilecek çevresel mahrumiyet, cinsel baskı, utanç verici durum yaşamak, aşırı sıcak ya da soğukla mücadele, izole edilme gibi şartların meydana getirdiği stres, insanın akıl sağlığı için fiziksel işkenceden daha fazla zararlı.

Başoğlu'nun eski savaş esirlerinden aldığı cevaplara göre, yabancı bir devletin askerleri tarafından alı konulmanın neden olduğu 'travma sonrası stres bozukluğu' (PTSD), kendi ülkesinde herhangi bir kurum tarafından gözaltına alınmaktan 2,8 kat daha güçlü. Yabancı bir yerde savaş esiri durumundaki bir kişinin "ne olacağını beklerken" yaşadığı PTSD, fiziksel işkenceden sonra yaşanan PTSD'den daha fazla.

DEPREM SİMİLATÖRÜ

Dr. Meti Başoğlu, araştırmayı 432 işkence mağduru üzerinde gerçekleştirdi. Deneklere 46 işkence durumu için 0'dan 4'e kadar 'stres derecesi' notu soruldu. Deneklerin 21’i işkence olayı için düşük stres notu verdi.

Dr. Başoğlu, araştırma sonuçlarının, işkence gerçeğinin önemini küçümsemek olmadığını, insanların bu konu üzerine ciddi kafa yormaları için çabaladıklarını ifade etti.

Çalışmaları BBC'ye de konu olan Başoğlu, 2007'de deprem sonrasında oluşan PTSD semptomlarını azaltan bir deprem simulatörü de geliştirmişti.

 

 

 

Bu bölüm El-aziz Kadınlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin katkılarıyla hazırlanmıştır.

 

 

 

 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 8.7024     EURO 10.3111     IMKB 1383     ALTIN 491,064    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:05
Güneş 04:55
Öğle 12:32
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:41