BARDAKOĞLU'DAN İRAN'A ÖZEL ZİYARET

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, İran'daki temasları sırasında İslam Mezhepleri Üniversitesi'ni ziyaret etti. Rektör Hüccetül İslam Şirazi, Türkiye için açıklamalarda bulundu.

22 Aralık 2009 Salı 04:19 < DÜNYA
    Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, insanların konuşarak, görüşerek, birbirini dinleyerek ve anlayarak barış ve huzuru yakalayabileceklerini söyledi.

    Ali Bardakoğlu, davet üzerine geldiği İran'da, İslam Mezhepleri Üniversitesi'ni ziyaret etti ve yetkililerden üniversitedeki eğitim faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

    Üniversite rektörü Hüccet-ül İslam Abdülkerim Biazar Şirazi ile görüşen Bardakoğlu, burada yaptığı konuşmada, ''Bu çağda barış ve huzurun yakalanması için, hangi kültüre, hangi dine ve etnik gruba ait olursa olsun insanların konuşabilmesi, görüşebilmesi, birbirlerini anlayabilmesi ve birbirlerini dinleyebilmesi gerekir'' dedi.

    Üniversitenin çalışmaları arasında yer alan mezhepleri yakınlaştırma etkinliğini değerlendiren Bardakoğlu, ''İnsanlığın sulhu, sükuneti, barışı, biraraya gelmesi, ihtilafların azaltılıp ortak paydalarda birarada yürümesi açısından insanlık barışına hizmet eden bir proje olduğunu düşünüyorum'' diye konuştu.

    Aynı kaynaklardan farklı yorumlar çıkarılabileceğini belirten Bardakoğlu, İslam bilginlerinin farklı yorumlarını tarih boyunca saygıyla karşıladıklarını bildirdi.

    İADEYİ ZİYARET

    Bardakoğlu, İran'a yaptıkları ziyarete ilişkin açıklamalarda bulundu.

    Bardakoğlu, ''Diyanet İşleri Başkanlığı'na İran'dan değişik zamanlarda son 5-6 yılda muhtelif heyetler geldi ve davetler yapıldı. Biz de 5-6 yılda ilk defa bir ilmi heyetle İran'ı ziyaret etmeyi uygun gördük'' diye konuştu.

    Komşu ülkelerdeki dinsel yaşamla ilgili sağlıklı bilgi almayı istediklerini ifade eden Bardakoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, Avrasya coğrafyasıyla, Afrika ve güneydeki İslam ülkeleriyle sıkı bir ilişki içinde olduğunu anlattı.

    ''Bugüne kadar İran ile hiçbir ilişki kurulmamıştı'' diyen Bardakoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın dengi kurumlara iadeyi ziyarette bulunduklarını kaydetti.

    Bardakoğlu, ziyaret kapsamında Türkiye'nin deneyimlerinin aktaracaklarını, Diyanet İşleri Başkanlığı ve seçkin bilim kurumlarını tanıtmış olacaklarını dile getirdi.

    ''TÜRK HALKIYLA KARDEŞİZ''

    İslam Mezhepleri Üniversitesi Rektörü Hüccet-ül İslam Abdülkerim Biazar Şirazi de Bardakoğlu ve beraberindeki heyeti İran'da görmekten büyük mutluluk duyduklarını belirterek, ''Türk halkını her zaman kendimizle bir ve kardeş olarak görüyoruz'' dedi.

    Diyanet İşleri Başkanlığı'nı daha yakından tanıma fırsatı bulduklarını belirten Şirazi, üniversitenin yayın organında ziyarete ilişkin bilgileri içeren bir rapor yayımlayacaklarını söyledi.

    Üniversitedeki eğitim hakkında da bilgi veren Şirazi, ''üniversitede birçok ülkeden öğrencilerin farklı mezheplere ait bilgileri birarada öğrendiklerini, amacın Müslümanlar'ın birlik ve beraberliklerini pekiştirmek olduğunu'' bildirdi. Şirazi, ''Müslümanlar'ın birbirleri hakkında gerekli bilgileri edinmeleriyle yanlış anlaşılmaların ve düşmanların fitnelerinin önünün alınabileceğini'' kaydetti.

    Bardakoğlu, görüşmenin ardından Şirazi'ye, Türkiye ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nı tanıtan kitaplar hediye etti.

    Rektör Şirazi de teşekkür ettiği Bardakoğlu'na bir kitap verdi.

    Şirazi, Bardakoğlu ve heyette yer alan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Görmez, emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Saim Yeprem, Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Kafi Dönmez, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Dr. Ekrem Keleş ve Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Dr. Faruk Görgülü, üniversite önünde toplu halde hatıra fotoğrafı çektirdi.

    Heyetle birlikte üniversitedeki sınıflardan birine giden Bardakoğlu, burada öğrencilerle tanıştı ve sohbet etti.

    Dersler hakkında bilgi alan ve öğrencilerin sorularını yanıtlayan Bardakoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın faaliyetleri ve Türkiye hakkında öğrencilere bilgi verdi.

    Bardakoğlu'nun, temasları kapsamında İran'ın diğer kimi kentlerini de ziyaret etmesi ve 25 Ocak Cuma günü Türkiye'ye dönmesi bekleniyor.(aa)
 
    asmt
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 7.3985     EURO 9.0105     IMKB 1542     ALTIN 442,399    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 06:03
Güneş 07:28
Öğle 12:40
İkindi 15:19
Akşam 17:42
Yatsı 19:02