ATATÜRK İLE İLGİLİ BİLİNMEYEN ÇARPICI HUSUSLAR, ŞAŞIRTICI BİLGİLER

Atatürk'le ilgili ortaya çıkmış bilinmeyen hususlar, şaşırtıcı bilgiler...

29 Ekim 2017 Pazar 14:00 < GÜNDEM
M. Kemal Atatürk Sabetayist 

New York’da çıkan FORWARD gazetesinde, 
“When Kemal Ataturk Recited Shema Yisrael” başlığıyla yayınlanan haberin küpürü

M. Kemal’in 30 Eylül 1911′de Kudüs Kamenitz Oteli’nde yahudi Eliezer Ben Yehuda’nın oğlu Itamar Ben-Avi ile sohbeti:

M. Kemal: “SABETAY SEVİ’nin soyundan geliyorum. Kendisine hayranım. Keşke bu dünyadaki bütün yahudiler onun mesihliği altında birleşse..” (yani hem burda bir yahudi olduğunu hemde yahudi inancına bağlı olduğunu söylüyor..)

M. Kemal: “Evimde Venedik’te basılmış eski bir TEVRAT var. Babam onu okumam için bana Karaim Yahudisi bir muallim tutmuştu. Öğrendiğim ayetlerden bazılarını hala hatırlayabiliyorum.” dedikten sonra biraz düşünüp..

“SHEMA YISRA’EL, ADONAI ELOHENU, ADONAI EHAD!” (yani “Dinle ey İsrail, Rabbin olan Tanrı tektir”) demiştir. Bu dua yahudilerin ünlü Shema duasıdır. M. Kemal demek ki, gizliden gizliye yahudi ibadetini ediyormuş, yani dinine bağlı bir yahudi hemde..

Daha sonra yahudi Itamar Ben Avi’nin “Efendim, bu Yahudilerin en mühim duasıdır!” demesi üzerine M. Kemal:

“Benim de gizli duamdır bayım, benim de..” diyerek etnik kökeninin ve dininin yahudi olduğunu beyan etmiştir..

(Sabetay Sevi, Yahudilerin bir kısmının peygamber, mesih kabul ettiği, Yahudi ırkına mensup, gizli öğretileri olan ve en önemlisi Selanik merkezli bir din kurmuş olan yalancı peygamberdir. Bir Osmanlı vatandaşıdır. Kurduğu yolun en büyük düsturu “Her kimin arasında olursa olsun bir sabetaycının onlardan gözükmesi ve bunu yaparken gerçekten onlara özenmemesi, kendi aslını bozmamasıdır. Yani, Hristiyanın arasında Hristiyan, Müslümanların arasında Müslüman gibi gözükürken aslında Sabetaycılıktan taviz vermemektir. Özünü kaybetmemektir.”)

.KAYNAKLAR:

New York’da yayınlanan FORWARD gazetesi, Zichron Yaakov’un “When Kemal Ataturk Recited Shema Yisrael” başlıklı haberi, 28 Ocak 1994 (Gazete’de daha ayrıntılı bilgi mevcut, fakat biz özet olarak paylaştık.)

Ayrıca bakınız; M. Sükrü Hanioğlu, Ataturk: An Intellectual Biography, Princeton University P., New Jersey 2011, sayfa 215.

M. Kemal’in Kudüs’te Elizer Ben-Yehuda ve onun oğlu Itamar Ben-Avi ile görüştüğünü Türk Tarih Kurumu Genel Müdürü Uluğ Iğdemir de doğrulamaktadır. Ancak yukarıda verilen konuşmaya temas etmekten kaçınmaktadır. Bakınız;

Uluğ Iğdemir, Atatürk’ün Yaşamı, cild 1, 1881-1918, Türk Tarih Kurumu Yayınları, Ankara 1980, sayfa 23-25

http://belgelerlegercektarih.com/.../m-kemal-ataturk.../Resimde Mustafa Kemal'in Harekat Ordusuyla Selanik'ten tren ile Istanbul'a gelirken...------------

OSMANLI DEVLETİ’Nİ YIKIP
TC’Yİ KURANLAR İŞTE BUNLAR


İşte Osmanlı Devleti'ni türlü ayaklanmalar, suikastlar ve çıkardıkları kargaşalarla yıkan isimlerin 1905 yılında Selanik'te toplu halde çektikleri o fotoğraf...

Arşivlerden çıkan bu fotoğraf İttihat Terakki Selanik Şubesi'nden İngiliz casusu Aurbey Herbert’in evinde 1905 yılında çekilmiş.Ayaktakiler: 1. Vranski (Aubrey Herbert), 2. Mustafa Kemal, 3. Dr. Tasca Spasov, 4. Cemal Paşa (Gazeteci Hasan Cemal’in dedesi), 5. Hacı Dımov

Oturanlar: 6. Kozarav, 7. Resneli Niyazi, 8. Sandanski, 9. Todor Panice, 10. Edward Joris (Abdulhamid’e suikast düzenleyen ermeni)İNGİLİZ EMPERYALİZMİNİN KÜRESEL GÜCÜ

YABANCI ÜLKELERDE BASILAN ATATÜRK PULLARI

Ülkeler için pul basmak ve bu pullar üzerinde işlenen konular çok önemlidir. Pul basmak bir özgürlük-bağımsızlık alametidir ülkeler için. Bu pullardan bazıları vardır ki çok özeldir. Özel insanlar için, özel günler için basılır,  hatırası çok önemlidir. İşte bu pullardan “Atatürk Pulları” da Filatelistlerin gözbebeği olan pullardır.
 

ARJANTİN;

 

 

İRAN;

 

 

 

 

KKTC;

 

 

PAKİSTAN;

 

 

 

 

 

 

 

 

BANGLADEŞ;

 

 

 

 

AFGANİSTAN;

 

 

 

 

TUNUS;

 

 

HİNDİSTAN;

 

 

MISIR;

 

 

GİNE;

 

 

 

MAKEDONYA;

 

 

 MORİTANYA;

 

 

NİKARAGUA;

 

 

MARSHALL ADALARI;

 

 

ABHAZYA;

 

 


KUMARHANEYE ÇEVRİLEN YILDIZ SARAYI

Habertürk yazarı Murat Bardakçı, Yıldız Sarayı'nın bazı bölümlerinin kumarhane olarak işletilmesi olayının ayrıntılarını yazdı..


Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşmasında Yıldız Sarayı'nın kumarhane olarak işletilmesini hatırlatmış ve tepki göstermişti. Murat Bardakçı Erdoğan'ın anlattığı o olayın ayrıntılarını bugünkü köşesine taşıdı. İşte Bardakçı'nın aktardıkları:

ATATÜRK'ÜN İMZASIYLA ALINAN O KARAR

Yıldız ile ilgili en önemli Bakanlar Kurulu Kararı, 27 Ağustos 1924’te çıkartıldı. Altında “Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal”in, “Başvekil İsmet”in ve diğer bütün bakanların imzasının bulunduğu kararnamede, "Memleket ekonomisinin kalkınmasını sağlayacak yabancı turistlerin rağbetlerini sağlayabilmek maksadıyla, içerisinde her türlü medenî ihtiyacı karşılayacak oyun ve dans salonları bulunan gazino ve müesseseler vücuda getirilmesi için" Yıldız, Feriye ve o günlerde harabe hâlinde bulunan Çırağan Sarayları’nın yabancı şirketlere kiralanabilmesi için İstanbul Belediyesi’ne yetki veriliyordu.

KUMARHANEYE ŞAMPANYALI AÇILIŞ

İmtiyaz hakkı İtalyan işadamı Mario Serra’ya verilen Şale Köşkü’ndeki Yıldız Gazinosu, yani kumarhane, 26 Eylül 1926 akşamı zamanın İçişleri Bakanı Cemil Bey ve İstanbul Belediye Reisi Muhiddin Bey’in de katıldıkları büyük bir törenle açıldı. Yıldız’ın neredeyse tamamı ve Feriye ile Çırağan Sarayları aynı sözleşme ile Mario Serra’ya verilmiş ama binaların restorasyonları tamamlanamadığı için henüz teslim edilememiş, Yıldız’ın bazı mekânları dans salonu, restoran ve bar yapılmıştı. Açılış gecesi kumarda şansını ilk deneyen Belediye Reisi Muhiddin Bey oldu ve kaybetti. O gece ikram edilen şampanyayı fazla kaçıranlar da rezaletlere sebep oldular.

"YAŞASIN, MONTE CARLO OLUYORUZ" MANŞETLERİ

Yıldız Kumarhanesi, artık basının gözbebeği idi. Gazetelerde sık sık “Monte Carlo oluyoruz! Avrupa’nın ve Amerika’nın zenginleri bundan böyle İstanbul’a gelecekler ve para kazanacağız” gibisinden yazılar çıkıyordu.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Kumarhaneye çevrilen Yıldız Sarayı

(Yıldız Sarayı’ndaki Şale Köşkü’nün rulet mekânı yapılan salonlarından biri)

Kumarhaneye çevrilen Yıldız Sarayı

(Yıldız Sarayı’nda oyun ve dans salonları teşkiline izin veren 27 Ağustos 1924 tarihli Bakanlar Kurulu kararı. Kararın altında “Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal”in, “Başvekil İsmet”in ve diğer bütün bakanların imzaları bulunuyor)

 

Kumarhaneye çevrilen Yıldız Sarayı

(1927’de bir gazetede çıkan ve Yıldız Sarayı’nda oynanan ruleti gösteren temsilî bir resim)

Bet Hillel Sinagogu'nda, Atatürk için edilen dua sergileniyor
Kaynak: Ensonhaber

O.G.

YORUM EKLE
  YORUMLAR
 • kutay - 01 Nisan 2019 Pazartesi 22:42
  gercekmi
  Editör Cevabı
  Evet, hepsi gerçek...
 • S. Yöndün - 07 Kasım 2018 Çarşamba 00:59
  26 Şubat 1921 tarihli New-York Tribunede Mustafa Kemal, the Jewish leader of the Angora government denilmekte, 1922 tarihli Literary Digest ve Philippine Magazine adlı kaynaklarda da Yahudi asıllı olduğu bilgisi yer almaktadır. Bunlar dış kaynak olduğuna ve o dönemde henüz cumhuriyet ilan edilmediğine, hilafet kaldırılmadığına, laiklik gelmediğine göre şeriatçılar tarafından uydurulmuş denilemez.

  New York Tribune: https://chroniclingamerica.loc.gov/lccn/sn83030214/1921-02-26/ed-1/seq-1.pdf
  Literary Digest: https://books.google.com.tr/books?id=fBI8AQAAMAAJ&q=mustafa+kemal+jewish&dq=mustafa+kemal+jewish&hl=tr&sa=X&ved=0ahUKEwjd7uKRmsDeAhULC-wKHXiCARUQ6AEITTAG
  Philippine Magazine: https://books.google.com.tr/books?id=WGkVAAAAIAAJ&q=%22spanish-jew+by+ancestry%22&dq=%22spanish-jew+by+ancestry%22&hl=tr&sa=X&ved=0ahUKEwjz9IeEmcDeAhUhsKQKHbdFAvMQ6AEITjAG
 • fatih kaşdaş - 22 Mart 2018 Perşembe 21:00
  bence yazanlar gayet açık ve doğru atatürk müslüman değildi türkiyeyi kurmadı osmanlıyı atalarımızı yıktı rezil bir şekilde malımızı sattı yabancılara biz hala yahudi asıllı bir insana inanıyor ve saygı duyuyoruz evet bizim için savaştı ama kendisi dinimizi yok etmeye çalıştı imzası olmasa yalan kaynak derim ama malesef imzasıda var atatürk müslümanlık karşıtı bir yahudiydi lafı uzatmaya gerek yok.
 • Mehmet Sezai Aydıngöz - 04 Eylül 2016 Pazar 15:33
  İşte MİLLİ GÖRÜŞÜ anlamak isteyenler,yukarıda yazılan bu rezillikleri,bertaraf edip,önce kendi halkını,sonra tüm "Halkı Müslüman olan "ülkeleri ve daha sonra tüm insanlığı,hakka yöneltme projesi olduğunu anlarlar.Vesselam.
DÖVİZ KURLARI
USD 0.0000     EURO 0.0000     IMKB 0     ALTIN 0,000    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--