ABDULHAMİT HAN-ERBAKAN-TAYYİP ERDOĞAN AVRASYA TÜNELİ AÇILDI

Abdulhamit'ten Erbakan'a O’ndan da Tayyip Erdoğan'a uzanan proje. Boğazın dibinden geçen muhteşem eser Avrasya Tüneli açıldı... 21 Aralık 2016 Çarşamba 22:37
Abdulhamit'ten Erbakan'a O’ndan da Tayyip Erdoğan'a uzanan proje. Boğazın dibinden geçen muhteşem eser…

Avrupa ve Anadolu yakasını Boğaz'ın altından bağlayan Avrasya Tüneli resmen açıldı. 106 metre derinlikte yapılan ve başka bir örneği olmayan tünel bir ilki temsil ediyor.

Asya ile Avrupa kıtası deniz altında ikinci kez birleşti. Sultan II. Abdülhamid Han'ın 1876 yılında Tünel-i Bahri adıyla gündeme getirdiği ancak dönemin karışıklığı nedeniyle gerçekleşemeyen projesinden esinlenilen ve dünyada örneği az bulunan tarihi proje Avrasya Tüneli ile bugün hayata geçti.

Erbakan’ın Türkiye’yi kalkındırma projeleri arasında yer alan ve 1997’de “Boğaza tüp geçit” şeklinde kamuoyuna açıklanan muhteşem eserin açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Başbakan Binali Yıldırım ve çok sayıda bakan ve yabancı konuk katıldı.

Asya ile Avrupa kıtasını deniz tabanının altından karayoluyla birleştirecek Avrasya Tüneli, Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarafından törenle hizmete açıldı.

İstanbul'un ulaşım sorununa köklü çözüm üretecek tünelin hizmete alınmasıyla İstanbul'un iki yakası arasındaki mesafe, 15 dakikada geçilebilecek.

Açılış törenine alanına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. İstiklal Marşı'nın ardından Kur'an-ı Kerim okundu ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in duasının ardından kurdele kesildi.

Avrasya Tüneli’nin ismi için başlatılan anket devam ederken, Abdulhamit ismi ön plana çıkmış durumda.

İşte Avrasya Tüneli (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi)

  VİDEOYU İZLEMEK İÇİN RESMİN ÜZERİNE TIKLAYIN M.T