Ne kadar acı o kadar sevgi

Yapılan araştırmaya göre doğum sancısı anne ile bebeğin iletişiminin önemli bir parçasını oluşturuyor. Ancak bu ağrıları azaltmak için yapılan iğneler bu iletişimi engelliyor. 14 Temmuz 2009 Salı 14:01


ABD'de yapılan araştırmaya göre doğum sırasında sancı ağrısını azaltmak için yapılan iğneler anneyle bebeğin güçlü iletişim kurmasını engelliyor.

Nottingham Üniversitesi’nin araştırmasına göre anne doğum sırasında ne kadar acı çekerse bebeğiyle arasındaki bağ da o kadar güçlü oluyor. Araştırmanın başkanı olan Doktor Denis Walsh, doğum sancısının kadını anneliğe hazırladığını kaydetti.

Doktor Denis özellikle son yıllarda bir çok doğumda kadına ihtiyacı olmadığı halde ağrısını azaltmak için epidural iğne yapıldığını ifade etti. Spinal anestezide hastanın bel omurları arasından çok ince bir iğne ile girilir.

Spinal anestezi yönteminde de epidural anestezide olduğu gibi bilinç kaybı olmaz. Hastanın şuuru açıktır, ancak anestezi yapılan bölgede ağrı olmaz. Bu sayede de anne, sancı ağrısı çekmeden doğum yapıyor.(Bugün)
 
 
 
asmt