Liglerden Düşme Kalkıyor mu?

Bursaspor ve Büyükşehir Belediyesi Erzurumspor’un küme düşmesinin ardından her iki kulübün başkanı da yaptıkları açıklamalarla bu sezon ligden düşmenin kaldırılması talebinde bulundular... 30 Mayıs 2019 Perşembe 23:55 
Spor Toto Süper Lig’e veda eden Bursaspor ve Büyükşehir Belediyesi Erzurumspor’un bu sezon düşmenin kaldırılması yönündeki taleplerinin sonucu merakla bekleniyor. Eğer bu talep kabul görürse alt ligler de süreçten olumlu yönde etkilenecekler…

Bursaspor ve Büyükşehir Belediyesi Erzurumspor’un küme düşmesinin ardından her iki kulübün başkanı da yaptıkları açıklamalarla bu sezon ligden düşmenin kaldırılması talebinde bulundular.

Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, bu sezon Süper Lig'den düşmenin kaldırılmasını isteyen Balıkesirspor, Suat Altın İnşaat Kayseri Erciyesspor ve Kardemir Karabükspor'un başkanlarıyla 10 Haziran Çarşamba günü bir araya gelecek.

BAŞKANLARDAN AÇIKLAMA

Süper Lig’den düşen Büyükşehir Belediyesi Erzurumspor Kulübü Başkanı Hüseyin Üneş:

''Bu sezon ligden takım düşürülmemesi yönünde talebimiz oldu. Süper Lig'de takım sayısı 20'ye çıkacaksa o sene, bu sene olmalı. Seneye 4 takım düşsün, sonra 3 takım düşerek devam etsin. Nihat Özdemir ile görüştük. Bu sene takım düşürülmesin. Kamuoyu ve siyasi büyüklerimizden destek bekliyorum." açıklamalarında bulundu.

Benzer açıklamalar yapan bir başka isim ise Bursaspor Başkanı Ali Ay oldu. Ay, küme düştükleri mücadelenin ardından: "Bu sezon küme düşme kalksın, lig 21 takımla oynansın" ifadelerini kullandı.

FIFA ve UEFA KURALLARINA GÖRE DURUM NE?

Ancak FIFA ve UEFA talimatlarına göre böyle bir durumun söz konusu değil. 

Böyle bir kararın ancak sezon başında alınabileceği belirtilirken, sezon bitiminde küme düşürmeme gibi bir durumun mümkün olamayacağı öğrenildi.

FIFA kurallarına göre herhangi bir takımın kazanmadan ve yarışmadan herhangi bir şekilde ödüllendirmesi söz konusu değil. Dolayısıyla lige veda eden takımlar yarışma kuralları içerisinde bir şey kazanmadığı ve aksine kaybettiğinden herhangi bir şekilde ligden düşmenin kaldırılması gibi bir durum söz konusu değil. 

Eğer bu kurallara rağmen ligden düşürülmesinin kaldırılması durumunda FIFA talimatlarına göre yaptırım cezası meydana geleceği belirtiliyor.

ÖZTÜRK’TE DEVREYE GİRDİ

2018-2019 futbol sezonu sonunda bulundukları ligden düşen takımların, bu sezon küme düşmenin kaldırılması için yaptıkları girişimler devam ediyor.

Elazığspor Kulüp Başkanı Selçuk Öztürk, bu sezon küme düşmenin kaldırılması konusunda küme düşen diğer takımlarla birlikte lobi çalışması yaptıklarını açıklarken, Kulüpler Birliği Başkanı Fikret Orman’la da görüşerek destek sözü aldıklarını belirtti.

Süreçle ilgili değerlendirmelerde bulunan Birevim Elazığspor Kulüp Başkanı Selçuk Cengiz Öztürk;  Büyükşehir Belediyesi Erzurumspor, Akhisarspor, Bursaspor ve Afjet Afyonspor Kulüp Başkanlarıyla bu yıl için küme düşmenin kaldırılması konusunda hep beraber lobi çalışması yaptıklarını ifade etti.

Konuyu Spor Toto Süper Lig Kulüpler Birliği Başkanı Fikret Orman ile de görüştüklerini ve Orman’ın da kendilerine destek vereceğini aktaran Başkan Öztürk, aynı şekilde 1. Lig Kulüpler Birliği’nin de desteğini aldıklarını söyledi.
Elazığspor Kulüp Başkanı Selçuk Öztürk, küme düşmenin kaldırılması konusunda FIFA boyutunda pürüz yaşanabileceğini ve FIFA’nın bunu kabul etmeyebileceğini kaydederken:

“Böyle bir durum var. Sizin de bildiğiniz gibi bu yıl hem Süper Lig’de hem de Spor Toto 1. Lig’de hakemler çok ciddi hatalar yaptı. Değerli Başkanımız Yıldırım Demirören’in istifasının ardından oluşan boşlukta hakemler çok ciddi hatalar yaptılar. Kulüplere maddi ve manevi anlamda zarar verdiler. TFF Başkan Adayımız Sayın Nihat Özdemir Bey’e de konuyu ileteceğiz.” Şeklinde konuştu.

Öztürk ve Başkan Şerifoğulları biraraya geliyor

Başkan Selçuk Öztürk, öte yandan federasyon seçimleri için Elazığ Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı yaptığından dolayı oy hakkı bulunan Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın Cuma günü Ankara’ya gideceğini ve kendisiyle Cuma veya Cumartesi bir araya gelmeyi düşündüğünü kaydederek, yapacakları görüşmede Elazığspor’un geleceğini masaya yatıracaklarını söyledi.