Emniyet'ten ailelere uyarı ve tavsiyeler

Elazığ Emniyet Müdürlüğü, son zamanlarda sıkça yaşanan çocuk kaçırma olaylarına karşı aileleri ve çocukları uyardı, önemli tavsiyelerde bulundu. 08 Şubat 2010 Pazartesi 22:26


    Elazığ Emniyet Müdürlüğü, son zamanlarda sıkça yaşanan çocuk kaçırma olaylarına karşı aileleri ve çocuklarını uyararak, ailelere "Çocuklarınızın yetiştirilmesinde milli ve ahlaki değerlerimiz çerçevesinde doğru tavır ve davranışlar geliştirmelerine yardımcı olun!" tavsiyesinde bulundu.
    
    "Harçlıkla harcama oratılı olsun"

    Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, sıkça gündeme gelen çocuk kaçırma ve evden kaçma olaylarının toplumu yakından ilgilendirdiği belirtildi.
    
    Benzer olayların Elazığ'da da yaşanmaması için Emniyet Müdürlüğü olarak okullar, okullara yakın bölgeler, okul servis araçları üzerinde ve vatandaşların yoğun olarak bulunduğu yerlerde gerekli tedbir ve denetimlerin aralıksız sürdürüldüğü ifade edilen açıklamada, bu tedbirlere ek olarak ailelerin ve çocukların da dikkat etmesi gereken hususlara işaret edildi.
   
    Açıklamada, ailelere şu tavsiyelerde bulunuldu:
 
    "Çocuklarınızın yetiştirilmesinde milli ve ahlaki değerlerimiz çerçevesinde doğru tavır ve davranışlar geliştirmelerine yardımcı olun. Çocuklarınızın eğitimine önem verin, çocuklarınızı tanıyın ve onları ilgi ve kabiliyetlerine göre yönlendirin. Okula gidip gitmediklerini, okulda kimlerle arkadaşlık ettiklerini ve okul dışı şahıslarla ilişkili olup olmadıklarını takip edin. Çocuklarınızı başkaları ile kıyaslamayın, iyi ve kötü kavramlarını öğreterek, iyi eylemleri takdir, kötü eylemleri ikaz edin. Hataları sebebiyle sürekli azarlamayın. Her konuda çocuklara karşı adil ve tutarlı olmaya çalışın.
     
    Çocuklarınıza güven ve sorumluluk bilinci kazandırın. Aranızda köprüler kurun, duvarlar örmeyin. Çocuklarınızın sizlere her konuda güvenmelerini ve tüm sorunlarını sizlerle konuşabilmelerini sağlamaya çalışın, aşırı baskıcı yada aşırı serbest davranmayın.
      
    Çocuklarınızla arkadaş olmayın, onların zaten arkadaşları olacaktır. Siz anne ve baba olarak çocuklarınızı ilgilendiren her türlü tehlikeler hakkında onları bilgilendirin ve uyarın. Özellikle ergenlik dönemindeki çocuklarınıza karşı daha sabırlı ve anlayışlı olun. Dışarı çıkan çocuğunuzun üzerinde fazla miktarda para ve kıymetli eşya bulunmamasına dikkat edin. Pahalı cep telefonu gibi aletler alarak çocuğunuzu kötü niyetli kişilerin hedefi haline getirmeyin. Çocuğunuza verdiğiniz harçlıkla çocuğun yaptığı harcamaların orantılı olup olmadığına dikkat edin."

    "Öncelikle eğitiminize önem verin"

    Açıklamada, çocukların da tanımadıkları kişilerle herhangi bir yere gitmemeleri, bu kişilerden para veya hediye almamaları istendi.
     
    Yardım talebinde bulunan yabancılara karşı dikkatli olunması istenen açıklamada, çocuklara yönelik şu önerilerde bulunuldu:
      
    "Evde yalnız kaldığınızda tanımadığınız kişilere kapıyı açmayın. Satıcı, dilenci olan kişilere karşı dikkatli olun. Telefonda yabancı kişilere aileniz ve kendiniz hakkında bilgi vermeyin. Issız parklar, yollar ve yerlerden uzak durun, okula gidiş gelişlerde kalabalık yolları kullanın, arkadaşlarınızla birlikte olmaya çalışın. Herhangi bir şekilde takip edildiğiniz hissine kapıldığınızda büyüklerinizden yardım isteyin ve bu durumlarda ıssız yerlere değil de kalabalığa doğru gidin. Polise sığınmaktan çekinmeyin. Size zarar vermek isteyen kişilere dikkatli bakıp onları teşhis etmeye çalışın ve araçlarının plakasını alın. Anne ve babalarınıza gerçeği söylemekten korkmayın.
      
    İnternet veya cep telefonundan gelen mesajlara karşı uyanık olun, tanımadığınız kişilerin bu yolla size yaklaşmasına izin vermeyin ve arkadaşlık tekliflerini kabul etmeyin. Arkadaşlarınızın da koruyucusu olun. Yanlış ilişkiler içinde olan arkadaşlarınızı uyarın, başarılı olamazsanız ailenize danışın. Evlenmek için acele etmeyin, öncelikle eğitiminize önem verin."
 
    Arda Efe