Kavaf'tan sağlıklı aile için uyarı

Devlet Bakanı Aliye Kavaf, çocukların yaşadığı tüm sorunların aşılmasında aile içerisindeki sevgi bağlarının güçlü olmasının büyük önem taşıdığına dikkat çekti. 28 Nisan 2010 Çarşamba 16:38


Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Aliye Kavaf, ''Risk Altında ve Korunması Gereken Çocuklar Uluslararası Sempozyumu''nun kapanış töreninde yaptığı konuşmada, çocuğun ve ailenin güçlendirilmesi için Bakanlığı bünyesinde koruma altında olan çocuklara yönelik politikalarını çok yönlü yaklaşım, uzmanlaşma ve devamlılık ilkeleriyle sürdürdüklerini ifade etti.

Bakanlığının yaptığı düzenlemelere ilişkin bilgi veren Kavaf, çocuk ve gençlerin kaldığı yurtlardaki 20–25 kişilik koğuş yapısından 3–6 kişilik oda yapısına geçildiğini, halen 106 yetiştirme yurdunda 5 bin 292 gencin, 83 çocuk yuvasında ise 0–12 yaş arası 4 bin 762 çocuğun kaldığını bildirdi. Kavaf, ''Çocuk evleri ve sevgi evleri'' uygulamalarına da geçilerek kurum bakımı altındaki çocukların aile ortamına yakın mekânlarda büyümesinin sağlanmakta olduğunu kaydetti. Kavaf, ''Bu amaçla yapılan 181 çocuk evimizde bin 62 çocuğumuz, 18 sevgi evi sitesi içinde bulunan villa tipi müstakil evlerde ise bin 400 çocuk ve gencimiz yaşamaktadır'' dedi.

Bakan Kavaf, şunları söyledi:

''Ekonomik nedenlerle kuruluşlarımızda bakım ve korunma altına alınmış olan çocuklarımızın aileleri desteklenerek, öz aileleri ya da yakınlarının yanında bakılmaları sağlanmaktadır. Bu anlamda halen bakılan çocuk sayısı 6 Bin 540'tır. Aynı gerekçeyle kuruluş bakımına verilmek istenen, ancak ailesi desteklenerek kuruluş bakımına alınmadan ailesi ile yaşamaları sağlanan çocuk sayısı ise 22 bin 225'tir.

Ailesi yanında desteklenen çocuklarımıza bakım, harçlık, giyim, eğitim giderleri için yaş gruplarına göre aylık ortalama 390 Lira ekonomik destek yapılmaktadır.''

OKUL AİLE İŞBİRLİĞİ GEREKLİ

Duygusal veya fiziksel istismara uğradıkları tespit edilen çocuklarla, sokakta çalıştırılan, yaşayan çocuk ve gençlerin rehabilite edildiklerini, sokakta yaşayan çocukların ailelerine yönelik psiko-sosyal destek ve bilinçlendirme çalışmalarının sürdürüldüğünü anlatan Kavaf, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu sempozyumun ana teması olan çevrenin ve okulların daha güvenli olmasında farklı kesimlerin işbirliği bilhassa önem taşımaktadır. Sivil toplum kuruluşlarımızın katkısıyla birlikte bu noktada özelikle okul-aile işbirliğine ihtiyaç vardır.

Toplumun temel taşı olan aileden başlayarak herkesin elbirliğiyle ortak bir anlayışla çaba göstermesi gerekmektedir. Sağlıklı bireyler yetiştirebilmemiz için sağlıklı ailelerin olması kaçınılmazdır. Çocukların yaşadığı tüm sorunların aşılmasında aile içerisindeki sevgi bağlarının güçlü olması hayati önem taşımaktadır. Demokratik değerlerin aileden başlayarak öğretilmesi birçok sorunun çözümünde anahtar rol oynayacak, çocukların kavga etmeden sorun çözme becerisini geliştirecektir.

İnsan yaptığını ve yaşadığını bilir ve öğrenir. Demokratik ve güvenli bir aile ve okul ortamında, anlaşmazlıklarını yapıcı ve barışçı olarak çözmeyi öğrenen çocuklar bir yetişkin olduklarında da aynı beceriyi sürdüreceklerdir.''

Kavaf, sosyal hizmetlerin çocuk refahı alanındaki temel hedefinin, çocukların sağlıklı gelişimi için, bir aile içinde büyümesi ve zorunlu nedenler dışında çocukların ailelerinden koparılmadan bakılması esasına dayandığını sözlerine ekledi.(aa)
   
asmt