Bisiklet çocuk için de sağlık demektir

Şehrimizin imarında sokaklar ve hatta apartmanlar bile planlanıyor ancak bisiklete yer ayrılmıyor. Oysa bisiklete binmek, yetişkinler kadar çocuklar için de sağlık demektir. 04 Mayıs 2010 Salı 03:20


    Bisiklete binen çocuklar, özgüven kazanarak daha sağlıklı birer fert oluyorlar.

    Çocuk eğitimi ve gelişimi uzmanları, bütün çocukların bir bisiklete sahip olma hayali olduğunu belirterek, bisiklet sürmenin çocuğun ruh ve beden sağlığına büyük katkısı olduğunu kaydediyor.
 
    Uzmanlar, bisikletin eğlencenin yanısıra çocuğun kendine olan güvenini (özgüven) artırdığını söylüyor ve ekliyor: "Bir aracı kullanabilmenin verdiği güven duygusu çocuklarda bu duygunun pekişmesine yol açıyor."

    Güven duygusunun pekişmesinin yanısıra çocuğun beden 'denge', 'dikkat' ve 'yoğunlaşma' yeteneklerinin de bisiklet sayesinde geliştiğini dile getiren uzmanlar, hiçbir oyuncak ve aracın bisiklet kadar denge yeteneğini geliştirmediğine dikkat çekiyor.
 
    Bisiklet sürebilen bir çocuğun ayrıca 'sağlıklı bir çocuk' olarak da görülebileceğini vurgulayan uzmanlar, şu bilgileri aktarıyor: "Bisiklet tüm bedenin uyum içinde hareket etmesiyle kullanılabilen bir araç. Ayakların muntazaman pedal çevirmesi, dengede durabilme, ilerleyebilme, yön değiştirebilme ruh ve beden sağlığına bağlı bir yetenek. Biz bisiklet sürebilen bir çocuğu büyük ölçüde 'sağlıklı bir çocuk' olarak değerlendiriyoruz. Çünkü dikkat, denge ve yoğunlaşma olmadan bisiklet sürebilmek mümkün değildir."

    Bisiklet süren çocuk sakinleşiyor
 
   Bisiklet kullanan bir çocuğun daha uysal olduğuna işaret eden uzmanlar, "Bisiklet, çocuğun enerjisini harcayacağı mükemmel bir araç. Hiçbir oyun bisiklet kadar çocuğun enerjisini boşaltmasına imkân vermez" diyor.
 
    Bisikletin beden gelişimine de çok büyük katkısı olduğuna değinen uzmanlar, bisikletin kasları düzenli çalıştırdığını ve çok fazla tatlı gıdalar tüketen çocukların daha kolay kilo alabildiklerini anlatıyor, ancak bisiklet süren çocukların ise sistematik hareket sebebiyle kilo sorunları olmadığına dikkati çekiyor.
 
    Bisiklet süren çocuğun daha sık nefes alması nedeniyle bol oksijen aldığını aktaran uzmanlar, bunun da sağlıklı hücrelerin gelişimi bakımından artı değer sağladığını kaydediyor.
 
    Nelere dikkat etmeli?

    Ebeveynler çocuklarının bisikletlerinin frenlerini sık sık kontrol etmeli ve bisikletleri belirli aralıklarla bakımdan geçirmeli.

    Bisikleti trafik akışı olmayan yerlerde kullanacak olsa bile çocuk trafik kurallarına ilişkin bilgilendirilmeli.

    Çocuk, bisikletini mümkünse bir yetişkinin gözetiminde kullanmalı. Bisiklet kullanımı sırasında yaşanması muhtemel kazalar çocuklara çok iyi anlatılmalı.

    Çocuk için mutlaka yaşına ve boyuna uygun bisiklet satın alınmalı. Bisiklette mutlaka bir korna ya da zil bulunmalı.
 
    asmt