Anadolu Gençlik Sanayi Camiinde Aşure Dağıttı

Anadolu Gençlik Derneği Muharrem ayı ve Aşure günü dolayısıyla bir açıklama yaptı ve Sanayi Camii avlusunda Cuma namazı çıkışı sanayi esnafına ve Camii cemaatine aşure dağıttı. 16 Kasım 2013 Cumartesi 02:40


Muharrem ayı ve Aşure günü dolayısıyla bir açıklama yapan ve Sanayi Camii avlusunda Cuma namazı çıkışı sanayi esnafına ve Camii cemaatine aşure dağıtan Anadolu Gençlik Derneği Elazığ Şube Başkanı Recep KOCA açıklamasında;

Hicri 1435 yılının Muharrem ayındayız.

Aşure günü; Aşûre, on mânâsına gelen "aşr" kelimesinden alınmıştır. Hicrî senenin birinci ayı olan Muharrem ayının onuncu gününe: Aşûre günü denilmiştir. Muharrem ayının onuna rastlayan aşûre gününün fazileti de o günde cereyan edegelmiş olaylardan kaynaklanmaktadır ki, Cenâb-ı Hak, bu mübarek günde on peygamberine on büyük ihsanda bulunmuştur. Şöyle ki:

1- Hz. Adem (A.S.)ın tövbesi bu gün kabul edilmiştir.

2- Hz. Nûh (A.S.)ın gemisi bu günde, Cudî dağının üzerine, karaya oturmuştur.

3- Hz. İbrahim (A.S.) bu günde dünyaya gelmiştir.

4- Hz. Yakub (A.S.)ın gözleri aşûre günü tekrar görmeye başlamıştır.

5- Hz. Yunus (A.S.) balığın karnından bugün kurtulmuştur.

6- Hz. Yusuf (A.S.) kuyudan aşûre günü çıkarılmıştır.

7- Cenab-ı Hak, Musa (A.S.)a aşûre gününde mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ve askerlerini sulara boğmuştur.

8- Hz. Davud (A.S.)ın tövbesi bu gün kabul buyrulmuştur.

9- Hz. İsa (A.S.) aşûre günü doğmuş ve o günde de göklere kaldırılmıştır.

10- Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin tasavvur edilebilen gelmiş geçmiş bütün günahları aşûre gününde af edilmiştir.

Ayrıca, Hz. İdris (A.S.)ın göklere kaldırılışının, Hz. Eyyüb (A.S.)ın hastalıktan kurtuluşunun ve Hz. Süleyman (A.S.)a saltanatının ihsan edilişinin de aşûre gününde vaki olduğu rivayet edilmektedir.

Değerli Basın Mensupları
 Aşûre günü, bir de aşûre isimli bir tatlı pişirilir. Menşei şöyle rivayet edilir: Hz. Nuh (A.S.)ın gemisi, aşûre günü Cudi dağının tepesine oturunca, gemidekiler tufandan kurtuluş gününü kutlamak istemişler ve geminin ambarında arta kalan erzakı karıştırıp bir yemek pişirmişler. İşte aşure pişirme adeti buradan kalmıştır.

Biz Anadolu Gençlik Derneği olarak bu ayın tüm İslam âlemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini cenab-ı Allah’tan niyaz ediyoruz, dedi. Aşure dağıtım programına Saadet Partisi Elazığ Belediye Başkan Adayı Haluk ARSLAN’ da katılarak esnafa ve camii cemaatine Aşure dağıttı.