ÇOCUĞUNUZU DİŞ FIRÇALAMAYA NASIL ALIŞTIRMALISINIZ

Ağız sağlığı, genel sağlığımızı etkileyen çok önemli bir konu. Bu yüzden sağlıklı diş ve diş etlerinin ilk adımı bebeklik döneminde başlıyor. Bebeğinize diş fırçalama alışkanlığını nasıl kazandırırsın

21 Ekim 2009 Çarşamba 08:41 < KADIN-AİLE
Ağız sağlığı, genel sağlığımızı etkileyen çok önemli bir konu. Bu yüzden sağlıklı diş ve diş etlerinin ilk adımı bebeklik döneminde başlıyor. Bebeğinize diş fırçalama alışkanlığını nasıl kazandırırsınız? İşte size uzmanlarca önerilen, çocuklara diş temizleme alışkanlığı kazandırmanın yolları:
 
1) Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş bir diş fırçası alın. Yutmasını önlemek için üç yaşından küçük çocuklarda diş macunu kullanmayın.

2) Çocuğunuz dişlerini fırçalarken, siz de kendi dişlerinizi fırçalayın. Ona birkaç tane, renk renk diş fırçası ve diş macunu alın. Her seferinde başka bir ikili seçmesini sağlayın. Bu, diş fırçalama isteğini ve motivasyonunu artırır.

3) Önce kendisinin dişlerini fırçalamasını bekleyin, sonra siz onun, o da sizin dişlerinizi fırçalasın.

4) Diş fırçalama panosu oluşturun ve her fırçalamadan sonra pano üzerinde işaretleme yapın.

5) Banyoya bir kum saati yerleştirin ve her fırçalamada kum saatini ters çevirerek zaman tutun. Yaklaşık iki dakikalık fırçalama yeterlidir.
 
 
asmt
 
 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 8.7024     EURO 10.3111     IMKB 1383     ALTIN 491,064    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:05
Güneş 04:55
Öğle 12:32
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:41