ÇOCUĞUNUZUN DUYGULARI

Öfkelenmesi demek, öfkelenmeniz demektir. Siz de bu hadislerdeki kriterlere dikkat edin:Öfkelendiğiniz zaman abdest alıp iki rekât namaz kılınız

01 Haziran 2009 Pazartesi 23:28 < KADIN-AİLE


Öfkelendiği zaman
Öfkelenmesi demek, öfkelenmeniz demektir. Siz de bu hadislerdeki kriterlere dikkat edin:
“Öfkelendiğiniz zaman abdest alıp iki rekât namaz kılınız, ayakta iseniz oturunuz, oturuyorsanız kalkıp dolaşınız”; “Öfkelendiğin zaman sus”;  “Biriniz öfkelendiğinde, ayakta ise otursun, eğer bu durumda öfkesi geçmiyorsa uzansın”;  ”Öfke şeytandandır, Şeytan ateşten yaratılmıştır, ateş ise su ile söndürülür. Biriniz kızdığı zaman abdest alsın.”
Zihnine emirler gönderip dikkatini yoğunlaştırarak kendisini telkin edin, ortamınızı kesinlikle değiştirin! Diyafram nefesleriyle gevşemesini sağlayın, düşüncelerini değiştirin, problemi sakinleşince tespit edin, iletişime ağırlık verin.

İnatçılığı tuttuğunda ne olacak?
“Cenab-ı Hakkın en sevmediği kimse, hakkı kabul etmekte inat edendir.”
“İnatçı” ve “hayır”  kelimesini o durumdayken asla kullanmayın, bağırıp çağırdığında isteklerini yerine getirmeyin; bununla birlikte bağıra çağıra karşılık vermeyin. Dikkatini başka yöne çevirin. Hiç kimseyle kıyaslamayın. Baskıcı ve ısrarcı davranmayın. Anlayış ve hoşgörü yeteneklerinizi kullanın. Anne-baba olarak aynı yöntemi benimseyin, ayrı telden çalmayın!

Kıskançlığından illallah!
“İhtiyaçlarınızı temin ederken gizlilik içinde davranın. Çünkü her nimet sahibine, haset edilir.” Hadis-i şerif meali.
Kıskanma kelimesini çocuğunuzun duymasını engelleyin. Kıyas yapılmayın. Paylaşmayı öğretin. Kıskandığı bireyle çocuğunuzu yakınlaştırmaya çalışın, uzaklaştırmayın. Kardeşlerin tartışmalarına müdahale edilmeyin ve taraf tutmayını. Çocuklara, “Sen ablasın” gibi misyonlar yüklemeyin. Yaşından büyük davranışlarda bulunmasını istemeyin. Olumsuz duygularını ifade etmesine izin verin.
Çocuğumun sabır kontrolü benim elimde mi?
“Makbul sabır, musibetle karşılaştığın ilk andakidir.” Hadis-i şerif meali
Her lâhza bulunsun dil ü fikrinde bendim
Sabrın sonu elbette selâmettir efendim
Dinleyin, denemelerine izin verin. İşlerini yarım bıraktırmayın. Rencide etmeyin, müdahalede bulunmayın (Sen bırak, yavaş hareket ediyorsun, ben yaparım, vb.); gelişim dönemlerine göre sabrı teşvik edici davranışlarda bulunun; beraber sabır gerektiren işler yapın (balık tutun, kurabiye pişirin, bir el işi yapın), acıksa da yemek saatini beklemesini isteyin, her istediğini anında ve her zaman yerine getirmeyin. Yeter ki sussun, deyip de asla pes etmeyin.

Sorumsuzluk mu?
“Her birimiz her şey için ve herkese karşı sorumluyuz.” Dostoyevski
Çocuğun gelişim düzeyine uygun görev ve sorumluluklar verin. Yapması gereken işleri kontrol edin, ama müdahale etmeyin. Görevlerini yerine getirdiğinde onu takdir edin. Seçim yapmasına izin verin. Bazı konularda evle ilgili onun da fikrini alın; bazen uygunsa değerlendirin. Sorunlarını onun adına çözmeyin, kendisinin çözmesine fırsat verin. Onu sevdiğinizi söyleyin. Bu bilinçli sevgi çocuklarda şımarıklığa yol açmaz. Aşırı yüklemeyin, mükemmellik beklemeyin, etiketlemeyin, davranışları için mazeret üretmesine izin vermeyin.


www.bizimaile.com
 
 Bu bölüm El-aziz Kadınlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin katkılarıyla hazırlanmıştır.
[email protected]

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 8.7024     EURO 10.3111     IMKB 1383     ALTIN 491,064    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:05
Güneş 04:55
Öğle 12:32
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:41