ÇOCUKLAR EMEK İSTER, ÖPÜLMEK İSTER!

Sosyal gelişim nedir? Çocuğu toplu yaşayışa alıştırmaya, sosyal hale getirmeye, hem kendisini, hem de çevresindeki insanları tanımaya çalışmasını sağlamaya sosyal gelişim adı verilir.

30 Aralık 2009 Çarşamba 02:04 < KADIN-AİLE
Çocuğun bedensel, duygusal ve zihinsel gelişimi yanında sosyal gelişimi de çok önemlidir. Sosyal gelişimini hakkıyla tamamlayamayan çocuk, topluma adapte olamaz ve hem kendisine olan özgüveni hem de toplumda yaşayan diğer bireylere karşı güveni tam gelişmez. Bir çocuğun öncelikle özgüvenli olabilmesi için sosyal gelişimini tamamlaması gerekmektedir.

    Özgüveni sağlam çocuklar için neler yapabiliriz?

    Bizler çoğu zaman, çocuk eğitiminde model almaktan bahsederiz. Model alma ya da modelleme; örnek olmak, bir şeye bakarak aynısı ya da benzerini yapmaya çalışmak demektir.

    Çocuk doğduğu andan itibaren çevresini gözlemlemeye başlar. Bu fıtratında zaten var olan gözlemleme duygusu onu araştırmaya iter ve gücü yettiği ölçüde motor gelişimine göre öğrendiklerini yapmaya başlar. Çocuk iyiyi kötüden, güzeli çirkinden, doğruyu yanlıştan ayırt edebilecek seviyeye gelene kadar anne  babasından ve çevresinden ne görürse aynısını yapmaya çalışacaktır Allah'ın (cc) izniyle. Onun için anne babalara diyoruz ki; çocuğun kendini tanıması ve kendine güveni olabilmesi için;

    * Çocuğunuz, öncelikle, âlemlerin hürmetine yaratıldığı, Allah'ın (cc) halife kıldığı, eşrefi mahlûkat olan insandır. Ona göre davranın.

    * Çocuğunuzu bir kişi olarak görün.

    * Çocuğunuzu iyi tanıyın. Onu nelerin sevindirdiğini ve nelerin üzdüğünü iyi tespit edin.

    * Çocuğa verdiğiniz sözleri tutun. Yapamayacağınız sözleri vermeyin.

    * Çocuğu başarısız olduğunda da sevin ve değer verin.

    * Çocuktan gücü üzerinde şeyler beklemeyin.

    Çocuklara empatiyi nasıl öğretebiliriz?

    * Öncelikle, çocuğunuza kendi duygularını tanıtın. Unutmayın ki kendi duygularını tanıyan çocuk başkalarının duygularını daha kolay anlar.

    * Çocuğunuz oyun oynarken farklı görüşler sunarak hayatına yeni bakış açıları getirin. Fikrini sorun ve hissettiklerini anlamaya çalışın.

    * Oyun sırasında çocukların yaptıkları yanlış hareketleri, hareketleri ile birlikte değerlendirin. Eğer çocuklardan biri diğerini çelme takıp düşürürse, o çocuğun bilerek mi yoksa kazayla mı bu hareketi yaptığını sorun.

    Çocukların çevresindekilerle iyi ilişkiler kurması için 12 öneri

    1- Her şeyden önce, çocuğun arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kurmasını sağlayın.

    2- Arkadaşlık kurabileceği güzel ortamlar hazırlayın.

    3- Aynı yaşta çocukları olan arkadaşlarınızla toplanın ve çocuklarınızla bir araya gelin.

    4- O günün sonunda arkadaşlarıyla oynamasından dolayı çok mutlu olduğunuzu dile getirin.

    5- Yaşına göre sosyal faaliyetlere katılması için elinizden geleni yapın.

    6- Arkadaşlık yapmaya başlayan çocuk, arkadaşlığının devam edebilmesi için başka çocuklarla işbirliği yapmak zorunda kalacak, bu da onun sosyal gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

    7- Arkadaşlığı öğrenen çocuk başkalarına saygı duymayı öğrenir.

    8- Arkadaşlarına yardım etmeyi öğrenen çocuk, başkalarına da yardım etmeyi öğrenir.

    9- Arkadaşlarıyla eşyalarını paylaşan çocuk, paylaşmanın hazzını yaşar.

    10- Çocuğunuzun yaşına uygun hikâye kitapları okuyun ve arkadaşlarıyla eşyalarını paylaşmalarını, onlara yardım etmelerini ve saygı göstermelerini övün.

    11- Çocuk, arkadaşlarına yanlış bir şey yaptığında ya da zarar verdiğinde, ona, acaba arkadaşının yerinde kendisi olsa ne hissederdi diye sormalı ve empati yapması istenilmelidir.

    12- Ve en önemlisi çocuğun sosyal gelişiminin hakkıyla tamamlanabilmesi için arkadaşları ve kardeşleri arasında çıkan sorunları kendilerinin halletmesine izin verin.

    Çocuğun bu şekilde arkadaşları ile ilişkilerinin desteklenmesi, sosyal gelişimini tamamlamasına neden olur. Sosyal gelişimini tamamlayan çocuk da, kreş ve okula başlama zamanı geldiğinde aileye zorluk çıkarmaz.(Millî Gazete)
 
    asmt
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 8.7024     EURO 10.3111     IMKB 1383     ALTIN 491,064    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:05
Güneş 04:55
Öğle 12:32
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:41