DAVUTOĞLU ELAZIĞ’DAN START VERDİ

62, 63, ve 64. Dönem Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu bir dizi temaslarda bulunmak ve yeğeninin düğününe katılmak için eşi Sare Davutoğlu ile birlikte ilimize geldi. Davutoğlu ilimizde yaptığı konuşmasıyla 2023 Başkanlık Seçimi ve AKP liderliği hareketinin startını verdi.

30 Haziran 2019 Pazar 16:46 < GÜNDEM
-
62, 63, ve 64. Dönem Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu bir dizi temaslarda bulunmak ve yeğeninin düğününe katılmak için eşi Sare Davutoğlu ile birlikte ilimize geldi. Davutoğlu ilimizde yaptığı konuşmasıyla 2023 Başkanlık Seçimi ve AKP liderliği hareketinin startını verdi.

Sabah tarifeli uçakla ilimize gelen Eski Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu saat 10:00’da Akgün Otel’de Gönül Dostları Platformunun hazırladığı programa katıldı. Kalabalık bir hazırun karşısında önemli açıklamalarda bulundu.

Elazığ’da iki hayırlı sebep için bulunduğunun altını çizen Davutoğlu birinin Gönül Dostları Platformunun programı olarak açıklarken diğer bir sebebin ise yeğenini ilimize gelin vermek olarak açıkladı. Daha önce Elazığ’dan 3 kız aldık 2 de kız verdik diyerek ilimizle güçlü bağlar kurduklarını belirtti.Başbakanlığı Pelikan örgütünün kumpası sonucu partisine zarar vermemek için bırakan Davutoğlu ilimizde beklendiği gibi önemli açıklamalarda bulundu. Yeni parti kuracağın dair açıklama yapması beklenirken Davutoğlu parti kurma sinyali vermedi ama konuşmasında Pelikancıları ve Erdoğan’ı hedef aldı. Davutoğlu’nun konuşması 2023 seçimleri için başkanlık adaylığı çalışması olarak değerlendirildi.

SORU SORMA HAKKI BİZDE, CEVAP VERME SORUMLULUĞU AK PARTİ'Yİ AHLAKSIZ TROLLERE TESLİM EDENLERDEDİR

Hiçbir zaman niyet ve düşüncemi saklamadım diyen Davutoğlu bugün susma vaktinin olmadığına dikkat çekti; “Ne yanlışlar yaptık ki bugün bu noktadayız? Yoksa şu veya bu kişinin bir partiden ayrılmasıyla o parti bölünmez. Tabanda büyük kitleler kopmaya başladıysa insanları neyle tehdit ederseniz edin o çözülüşü durduramazsınız” ifadelerini kullandı, “Soru sorma hakkı bizde, cevap verme sorumluluğu Ak Parti'yi ahlaksız trollere teslim edenlerdedir” dedi.


 
BÖLÜNME TEPEDE DEĞİL, KAYMA VE KOPUŞ AK PARTİ TABANINDADIR

Bakan, Başbakan olduğu zaman da konuştuğunu belirten Davutoğlu artık makamlardan beri olarak yine doğruya doğru yanlışa yanlış demeye devam edeceğini belirtti. 13 bin oyla kaybettiğimiz bir seçimin yenilenmesini 800 bin oyla kaybetmişsek bunun sorumlusu iktidarı devretmiş bir başbakan değil siyasi hayatta ciddi savrulmalar yaşayanlardır diyen Prof. Dr. Davutoğlu; 

“Hiçbir mevki beklentimiz olamaz. Bakınız partiler ve siyasi hareketler tavanda bölünmez. Tavanda bölünmüşse ciddi bir sıkıntı değildir. Bizim hareketimizde de 2 kez bölünme oldu ama eğer tabanda bir kayma varsa işte tehlikeli olan odur. Yüzde 15'lik kitle bir başka yere doğru gitmişse kimse bunu engelleyemez. 1 Kasım 2015'te biz Türkiye'de yüzde 49,5 oy aldık. Şimdi cumhur ittifakı olarak yüzde 44 oy aldılar. Yüzde 8 ile 10 oy oranında MHP'ninse AKP'nin oy oranı yüzde 34'lere çekilmiştir. Sorulması gereken soru ne yanlışlar yaptık ki parti bu banda geriledi ve bir kopuş yaşandı?

Bugün susma vakti değildir. Ne yanlışlar yaptık ki bugün bu noktadayız? Yoksa şu veya bu kişinin bir partiden ayrılmasıyla o parti bölünmez. Tabanda büyük kitleler kopmaya başladıysa insanları neyle tehdit ederseniz edin o çözülüşü durduramazsınız.”


62, 63, ve 64. Dönem Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil ayakta kısa bir sohbet gerçekleştirdiler.

YA YENİ HAL YA İZMİHLAL

Bediüzzaman’ın “ya yeni hal ya izmihlal” sözünü sıkça tekrarlayan Ahmet Davutoğlu yeni hali dört maddede açıkladı. Vicdan odaklı siyasetten kopmamız, Adalet duygusunu zedelememiz, ekonomik sorunlar ve siyasal sistemdeki sorunların parti tabanındaki kopuşların sebebi olduğunu vurguladı.

“Vicdan odaklı siyasetten : 2.5 ayda 13 bin oy farkından sonra 800 bin farka çıkıyorsa bu milletin vicdanında hoş görülmeyen siyasetten ötürüdür. Bir gün önce 1 oyla bile kazansa kazanmıştır dedikten sonra seçimi yeniletmek, bir tarafta teröristle ittifaktan bahsedip İmralı'dan medet umuyorsak bunlar toplumun vicdanında hoş görülmemiştir.

Adalet: Son dönemde adalete, hukuka olan güven sarsıldı. Sabah tutuklanıp akşam serbest bırakılan gece bir daha tutuklanıp sabah yine bırakılan insanlar görürse, FETÖ ile mücadele derken sıradan bir memura ceza verip FET֒nün üst düzey yöneticilerinin kardeşlerini devletin zirve yerlerinde görevlere getirirseniz halk adalete inanmaz.Ekonomik kriz: Geçmişte kriz olunca işin başında ehil insanlar vardı ve önlem aldılar. O sebeple kriz teğet geçecek dedi Sayın Cumhurbaşkanımız... Şimdi bir yerde bu harekete sonradan gelme kişiler sefa sürerken bizler fakir halkın cefa çektiği bir dönemde susamayız.

Siyasal sistem: Çarpık bir parlamenter sistemden çarpık bir başkanlık sistemine geçildi. Cumhurbaşkanımıza gittim 3 saat sistemde yaşanabilecek aksaklıkları anlattım. Ya parlementer sistemi güçlendirelim ya da kuvvetler ayrılığı ilkesi ile güçlü şekilde desteklenmiş bir başkanlık sistemi kuralım dedim.”

Sözleri sık sık alkışlarla kesilen Davutoğlu’nun partimiz, davamız ifadelerini kullandığı bir üslupla yaptığı konuşması yeni parti kuracağı iddialarını geçersiz kılarken parti liderliği ve 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için hazırlık yaptığı şeklinde anlaşıldı. Davutoğlu böylece AKP liderlik ve 2023 Başkanlık Seçimi startını Elazığ’dan başlatmış oldu.


Davutoğlu'nun programına ilgi de büyüktü. Medya, siyaset, hukuk, iş camiası programa büyük ilgi gösterirken toplumun her katmanından davetli salonda hazır bulundu. Konuşması sık sık tezahürtat ve alkışlarla kesilen Davutoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

DEVLET YÖNETİMİ İLE AİLE İLİŞKİLERİ MUTLAKA AYRI TUTULMALIDIR

Davutoğlu’nun konuşmasında en dikkat çeken hususlardan biri de devlet kademelerinde aile ilişkilerine yer verilmemelidir sözü oldu. “bir binadasınız ve deprem oluyor. O anda aklınıza ilk kim gelir elbette aile bireyleriniz. Oğlunuz, torununuz… Devlet de bir bina gibidir. Oraya ailenizden birilerini koyarsanız kriz anında aklınıza ilk onlar gelecektir.” İfadeleriyle devlet – aile ilişkisi konusunu değerlendiren Davutoğlu’nun bu sözü de salonda büyük alkış aldı.

Konuşmasının son bölümüne de Ya yeni bir hal ya izmihlal diyerek başlayan Davutoğlu “bunu derken şunu kastediyorum. Radikal bir değişime gitmek gerekir. Palyatif değişiklikler, makamlarda gerçekleşen değişiklikler çözüm değildir. Bir ahlak bir tutum ihyası geçirmemiz lazım. Zatürre geçiren bir hastaya aspirin verirseniz onu tedavi etmiş olmazsınız. El ele omuz omuza vererek yeni bir halin oluşumunu sağlamalıyız. Hem siyasetin hem devlet mimarisini yeniden imar etmemiz lazım. Bunların dışında Yeni bir hal neyi ama neyi gerektiriyorsa onu da yapmaya hazırız” dedi.
 
DAVUTOĞLU'NUN KONUŞMASINDAN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR:
  • Soru sorma hakkı bizde, cevap verme sorumluluğu Ak Parti'yi ahlaksız trollere teslim edenlerdedir.
  • Bölünme tepede değil, kayma ve kopuş Ak Parti tabanındadır. Buna bigâne kalamayız.
  • FETÖ ile ilintili diye sıradan kişiler tutuklanırken en üst düzeydeki mensupları yüksek makamlarda göreve devam ediyor.
  • Devlet yönetimi ile aile ilişkileri mutlaka ayrı tutulmalıdır.
  • Bu yaptığım eleştirileri önce gidip Külliye'de ve parti üst yönetimindeki arkadaşlara anlattım.
  • Ak Parti yönetiminde odak kaymaları ve savrulmalar var.
  • Ak Parti bölünmesin diye ben Başbakanlığı bıraktım. Çıkışımız bölmek için değil. Tabanda kayma-kopma yaşanıyor.
  • Ahlaksız trolleri saldırdılar. Konuşmadım, 3 yıl sustum. Eğer tabanda kopma-kayma yaşanmasaydı yine konuşmazdım.Gönül Dostları Platformu olarak programı organize eden Baro Eski Başkanı Avukat Adnan Demir Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nu ilimizde ağırlamaktan gurur duyduklarını ifade etti katılımcılara ilgilerinden ötürü teşekkürlerini iletti.


Medya mensupları Davutoğlu'nun konuşmasına büyük ilgi gösterdi.


Haber – Foto: Osman Gürses
Etiketlerahmet davutoğlu davutoğlu
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 7.3985     EURO 9.0105     IMKB 1542     ALTIN 442,399    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 06:03
Güneş 07:28
Öğle 12:40
İkindi 15:19
Akşam 17:42
Yatsı 19:02