DİNDEN GEÇİNENLER DİYANET'İ NİÇİN İSTEMİYORLAR?

Dini rant alanı haline getirip aralarından üleşen tarikat, cemaat ve ilahiyatçılar Diyanet'i lağvettirip tümünü almak istiyorlar.

01 Kasım 2018 Perşembe 21:35 < GÜNDEM

Dinden Geçinenler Diyanet'i Niçin İstemiyorlar?

Dini rant alanı haline getirip aralarından üleşen tarikat, cemaat ve ilahiyatçılar Diyanet'i lağvettirip tümünü almak istiyorlar.

Diyanet, Müslümanlara ibadetlerini yapmada hizmet eden bir devlet kuruluşudur. Kimseye belli bir dini anlayış empoze etmez.

DİB; mezhebi, meşrebi, tarikatı, partisi, ideolojisi, dünya görüşü, yaşam tarzı ne olursa olsun, kendini nasıl tanımlarsa tanımlasın, elhamdülillah Müslümanım diyen herkesin ibadetini, dini gereklerini yerine getirmesine yardımcı olan, hizmet eden bir kuruluştur.

Sosyolojik olarak % 99'u Müslüman olan Türkiye'de, devletin sağladığı imkânlarla resmi statü içinde topluma hizmet etmektedir.

Diyanet toplumsal karşılığı olan her İslami kesimin istediği takdirde yararlanacağı hizmetler vermektedir.

Deniliyor ki; Alevilere niye hizmet vermiyor?

Alevilere AKP iktidarında dini hizmet vermenin yolları araştırıldı ve bu konu yıllarca tartışıldı. Aleviler devletten ne istediklerini belirleyip ortaya koyamadılar.

Bir kısmı dedelere maaş verilsin, bir kısmı zinhar verilmesin devlet Aleviliği kontrolüne almasın diyor.

Oysa Kemalist rejim Diyanet'i kurarken Sünnilere sormadı.

Alevilerin bir kısım solcu ve ateist, Alevilere bir şey yapılmasın ama Sünnilere de yapılmasın istiyor.

Kimi cemevi ibadethane olsun diyor, kimi Alevilik farklı bir din değil, İslam'ın bir parçası diyor…

Yani Aleviler ne istediklerine karar veremedikleri için devlet nasıl bir hizmet vereceğini bilemiyor.

Netice olarak devletin resmi kuruluşu olan Diyanet'i, yozlaşmış rantçı dini cemaatlerle, tarikatlarla bir tutmak cahillik değilse art niyetliliktir.

Tarikatlar ne mensuplarına, ne de devlete hesap veriyorlar, layüseller. Hiçbir yasaya da bağlı değiller.

Esasen Kemalist Devrim Kanunları ile yasaklanmışlardır. Resmiyette gayri meşru ve illegaldirler ama fiilen varlar ve faaliyet yapıyorlar.

Kemalistler Hilafet'i kaldırıp laikliği getirdi, İslam'ı hayattan dışladı. Cemaatler, tarikatlar, bir kısım ilahiyatçılar bunu sürdürüyor.

Gettocu tarikatlar, cemaatler ve ilahiyatçılar din alanını kendilerine terk eden tağuti laik rejimi desteklemede müttefiktirler ancak İslam'ın "güncellenerek" toplumsal hayatta yaşanmasına ise karşılar!

Laik rejimin ürünü asalak tarikat, cemaat ve ilahiyatçılar esasta küfür ve inkârla değil, rant için birbirleriyle kavgalılar.

Onun için Tağuti laik inkâr cephesi; asalak tarikatlara, cemaatlere, ilahiyatçılara değil Müslümanlara din hizmeti sunan Diyanet'e karşıdır.

Dinden geçinen asalak tarikatlar, cemaatler, ilahiyatçı hocalar bütün toplumun İslam'ı yaşamasını engelleyen kemirgenlerdir.

Cumhurbaşkanı “İslam'ın güncellenmesi” diye bir söz edince gırtlağına kadar hurefeye batanlar, gettocular, rantçılar bir şey diyemediler ama bir hayli homurdandılar.

Oysa İçtihad (Güncelleme); İslam'dan, ortaya çıkan ihtiyaçlara cevap verecek çözümler üretilmesidir. Dinle hayatın bütünlüğü ancak içtihad ile mümkündür.

Tecdid (yenilenme) geçerliliği kalmayan içtihatların, kurum ve kuruluşların ayıklanıp İslam'ın yeniden aslına döndürülmesidir.

Tarikatlar, cemaatler, hocalar geçmişteki içtihatlar, gelenekler ayıklanamaz diye İslam'ı yaşanamaz kılıp hayattan koparıyorlar.

İslam alimlerinin yapması gereken, dinin asılının korunması kadar hayattan kopmaması için gayret göstermektir. Bu, TECDİD ve İÇTİHAD ile mümkündür.

En önemli meselelerden birisi ise siyasi otoritenin din konusunda tanzim edici olması, tarikat ve cemaatlerin denetlenir ve hesap verir hale getirilmesidir.

Zeki GEÇKİL

 MÜSLÜMANLAR ÖZGÜRLEŞTİ LAKİN KÖLELİK ANLAYIŞINDAN KURTULAMADI - TIKLAYIN  
 ERBAKAN İÇTİHAD'IN ÖNEMENİ ANLATIYOR - TIKLAYIN 
 
Etiketlerzeki geçkil diyanet işleri başkanlığı
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 7.3985     EURO 9.0105     IMKB 1542     ALTIN 442,399    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 06:03
Güneş 07:28
Öğle 12:40
İkindi 15:19
Akşam 17:42
Yatsı 19:02