ELAZIĞ 24. HAZAR ŞİİR AKŞAMLARI BAŞLADI

Bu sene “Vatan” ve “15 Temmuz Şehitleri” temasını ele alan 24. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları “15 Temmuz Şehitleri” fotoğraf sergisi ile başladı …

26 Kasım 2017 Pazar 00:15 < GÜNDEM


Bu sene “Vatan” ve “15 Temmuz Şehitleri” temasını ele alan 24. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları “15 Temmuz Şehitleri” fotoğraf sergisi ile başladı …

Nurettin ardıçoğlu Kongre Merkezi’nde yapılan törenle başlayan Hazar Şiir Akşamları “15 Temmuz Şehitleri” fotoğraf sergisi açıldı. Çok sayıda fotoğrafın yer aldığı sergi yoğun ilgi gördü.

Fotoğraf sergisinin gezilmesinin ardından konferans salonuna geçildi. Programın açılış konuşmasını yapan, Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı ve Şair-Yazar Serhat Kabaklı, şairi ve şiiri anlattı.

ÇETİN OKTAY KALDIRIM/ “ŞİİR AYNI ZAMANDA BİR MEDENİYETTİR”

“Elazığ, kültür ve sanat şehridir” ifadelerini kullanan Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, “Medeniyeti zengin, kadim ve son derece kapsayıcıdır. Tasavvur sahibidir. Onun için bizim şiirimiz hem çok kabul görmüştür. Divan şiirimiz, halk şiirimiz kabul görmüş, derinleşmiş kökleşmiş ve muhteşem eserler ortaya koymuştur. Bizde şairler genelde Orta Asya’dan devam etmiştir. Şiir aynı zamanda bir medeniyettir” dedi.

“Hazar Şiir Akşamları Uluslararası Boyuta Taşındı”

Vali Çetin Oktay Kaldırım: “Hazar şiir akşamlarının 24.sü yapılıyor. Gelenekselleşti, kökleşti, uluslararası boyuta taşındı. Dolayısıyla da isim olarak da gerçekten Türk’ün öz değerlerini yansıtan bir isim. Bu ismi koyan Atatürk’e o değerli insana da müteşekkiriz. Ona o tavsiyeyi veren, o ilhamı veren o insana a müteşekkiriz. Tabi Elazığ Harput’uyla, Palu’suyla, Ağın’ıyla bütün değerleriyle gerçekten tam bir kültür şehri, sanat şehri, şiir şehri, edebiyat şehri. Gönül insanlarının yetiştiği çok kıymetli bir mekan ve kadim bir şehir.

Müthiş zenginliği olan, müthiş derinliğin olan, müthiş Türk dünyasına, Türk edebiyatına, Türk sanatına, Türk musikisine, halk edebiyatına değerler yetiştirmiş katkılar vermiş muhteşem bir mekan. Muhteşem bir merkez ve özellikle 1800’lü yıllarda Dünya’da kültür başkentliği yapmış. İnşallah bu tür etkinliklerde yine asli misyonuna temsil ettiği ruha, o zenginliğe kavuşacaktır” ifadelerini kullandı.

“Eserlerimiz Zenginliğimizi Taçlandırmıştır”

Vali Kaldırım, “Hoyratlarımız, gazellerimiz, türkülerimiz, taşlamalarımız bizim bu derinliğimizi, bu zenginliğimizi taçlandırmıştır. Harput’tan aynı zamanda divan edebiyatının özünü temsil eden eserler çıkmıştır. Fuzulinin, Nedimin Nevresin, Bakinin o muhteşem eserleri burada bestelenmiş, burada musiki olmuş, kulaklara, gönüllere dokunmuştur” şeklinde konuştu.

MÜCAHİT YANILMAZ/ “TEMANIN VATAN OLMASI BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Hazar şiir akşamlarının bu senekitemasının “Vatan” olmasının kendileri için önemli olduğunu söyleyen Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz:

“Bu yıl 24.sünü yaptığımız Hazar Şiir Akşamları her yıl gelişerek büyüyerek devam ediyor. Gelecek yıllarda inanıyorum ki hem katılım açısından hem uluslararası alandaki daha fazla ülkeden gelen şairler açısından çok daha farklı olacaktır. Elazığ Mamurat-Ül Aziz, El-Aziz ismiyle müsemma Harput’un kadim geçmişini Palu’nun medeniyet ve birikimiyle birleştirdiğimizde Hazar gölünün o muazzam yakamozunda yazılan şiirlerin ne anlama geldiğini çok daha net anlayabiliriz. Bugünkü temanın vatan olması bizim açımızdan çok daha önemli.

15 Temmuz akşamında biz vatanın ne anlama geldiğini ve milletin vatanını korumak için en küçüğünden en büyüğüne kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle nasıl başını dik tuttuğunu tekrardan görmüş olduk. Ben 15 Temmuz’daki bütün şehitlerimize yüce Allah’tan rahmet diliyorum, yakınlarına sabır diliyorum. 15 Temmuz’daki bütün gazilerimize de yüce Allah’tan şifa diliyorum” dedi.

GANİRE PAŞAYEVA/ “BENDE SİZİN KADAR ELAZIĞLIYIM”

Kürsüye gelen Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Elazığ’dan bahsederken “Türkiye’deki Azerbaycan” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva: “Vatan toprakları sadece “Edirne-den Kars’a” değildir” dedi. Paşayeva, programla birlikte gençlere vatanın çok iyi anlatılması gerektiğinin altını çizdi. Ganire Paşayeva,” Ben burada ne konuğum ne misafir. Ben burada sizin kadar Elazığlıyım. Konu o değil, konu nereye gidersen git. O vatan senin içinde yaşar. O vatan senin düşüncende yaşar. Vatan konulu şiir akşamlarına daha çok ihtiyaç var. Her şey güzeldi ama bugün en önemli şey vatan üzerine şiir, vatan üzerinde şiirlerle gençlerin ruhunun diri tutulmasıdır. Çünkü bugün buna Türkiye’nin de, Azerbaycan’ın da, Özbekistan’ın, Türkmenistan’ın, Kazakistan, Kırgızistan’dan tutun Doğu Türkistan’dan Kerkük’e oradan Kıbrıs’a balkana kadar. Hepimizin o kadar ihtiyacı var ki. Çünkü öyle büyük oyunlar oynanıyor ki bu coğrafyada. Biz dedelerimizin anlattığı vatan, bayrak aşkıyla birbirimize daha da sahipleneceğiz” diye konuştu.

İMDAT AVŞAR/ “DÜNYA’DA ÇOK HIZLI DEĞİŞİKLİKLER GERÇEKLEŞİYOR”

Konuşmaların ardından panele geçildi. İmdat Avşar Moderatörlüğünde gerçekleşen panele konuşmacı olarak Kosavadan gelen Şair-Yazar Zeynel Beksaç katıldı. Moderatör İmdat Avşar:

“Dünya’da çok hızlı değişiklilerin gerçekleştiği ve bu değişikliklerin bu hızlı gelişmeleri isimlendirerek şöyle bir bakarsanız Güney sınırlarımızda Suriye denilen bir ülke kalmadı. Aşağıya baktığınızda Irak denilen bir ülke kalmadı. Doğu tarafımıza baktığımızda Azerbaycan’ın büyük bir bölümü işgal altına uğradı. Kuzeye baktığımızda Kafkaslarda Türkler 2. Dünya savaşından itibaren darmadağın edildi. Önce vatanla insanlar arasındaki ilişkiyi koparıyorlar bu emperyalist güçler, bu düşman güçler. Türk’e ve İslam’a düşman güçler. Önce vatan ile insan arasındaki bağları koparıyorlar” şeklinde konuştu.

ZEYNEL BEKSAÇ/ “DÜNYA HER ZAMANKİNDEN DAHA ÇOK BARIŞA, DOSTLUĞA VE SEYGİYE İHTİYAÇ DUYUYOR”

Kosovalı Şair Yazar Zeynel Beksaç: “Gönül köprümüzden dünyaya barış güvercinleri uçurmak belki de şu an her zamankinden daha çok gerekir. Dünya her zamankinden daha çok barışa, daha çok dostluğa ve tabi ki sevgiye ihtiyaç duyuyor. Türkiye dışından gelen şair dostlar adına tabi onların izniyle buradaki siz dostlara diyeceklerim var. Ancak onları söylemeden önce yeniden Elazığ’da olmam bana, bize gerçek anlamda mutluluk verdiğini vurgulamak isterim. Burada olmanın 50. Sanat yılına denk düşmesi de bir rastlantı saymıyorum. Bir türkü sevdalısı olarak Elazığ türküleri beni her zaman yürekten dağlar. O türkülerin olduğu topraklarda olmak ne güzel. Bir şair böyle bir zamanda ne eder? Elbette şiirden yana söz eder. Sevgili dostlar şiir derinlerde bir yerde uyuyan bir heyecanın, duygunun fay hattını tetikleyendir” şeklinde konuştu.

 “Elazığ’ı Vatan Biliyorum”

“Ahmet Kabaklı hocaların, Fethi Gemihlioğlu oğullarının, Büyük Beyzade Ali efendinin, Fikret Memişoğlu’nun, Şener Bulut’un memleketidir. Ben bu memleketi vatan biliyorum. Şairimizin anavatanıdır. Aslında Türk Dünya’sınındı başkenti olmayı çoktan hak etmiştir. Elazığlıları bir kez daha tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

M.T
 
Etiketlerçetin oktay kaldırım mücahit yanılmaz hazar şiir akşamları
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 7.3985     EURO 9.0105     IMKB 1542     ALTIN 442,399    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 06:03
Güneş 07:28
Öğle 12:40
İkindi 15:19
Akşam 17:42
Yatsı 19:02