ELAZIĞ MEM'DEN TEOG AÇIKLAMASI

TEOG Yerleştirmeleri vatandaşlardan mağdur olduk açıklamaları üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bilgi Notu yayımladı.

29 Ağustos 2014 Cuma 19:09 < EĞİTİM

2014 yılı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) uygulaması sonucunda ülkemizde ve ilimizde bazı öğrenci velileri tercihte bulunmadıkları halde sistem tarafından ilçelere veya farklı okullara öğrencilerinin kayıtlarının yapıldığını belirterek mağdur olduklarını ifade etmişlerdir.

 

             31 Temmuz-08 Ağustos 2014 tarihleri arasındaki tercih döneminde öğrencilerimiz velileri ile birlikte kayıtlı bulundukları okullara giderek e-okul üzerinden tercihlerini yapmış, yapılan bu tercihler velilerden muvafakat  alınarak (tercih listeleri velilere imzalatıldıktan sonra) okullar tarafından onaylanmıştır.

 

 

1.3. TERCİH İŞLEMLERİ (2014-2015 TEOG Kılavuzu)

 

 

(Tercihler, okul tercih kodlarına göre yapılacak tercihleri içeren A grubu ve okul türlerine göre yapılacak tercihleri içeren B grubu olmak üzere iki grupta alınacaktır. A grubu için öğrencilerden tüm okul türlerini içerebilen 15 adet tercih alınacaktır. Öğrencilerin A grubu tercihleri, tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre, B grubu tercihleri ise sadece okul türlerine göre yapılacaktır.)

 

               Ancak bazı öğrenci velileri tercihlerini yaparken bir önceki yılın taban puanlarını baz alarak tercihlerini yapmış, ayrıca kendilerine A gurubu okul türlerini içeren 15 tercih seçeneği sunulmasına rağmen çok az sayıda okul tercihinde bulunmuşlardır.

 

           A grubu tercihlere tercih sırası ve puan üstünlüğüne göre yerleştirme yapılmıştır. A grubunda tercih ettiği 15 okuldan birine yerleşemeyenler, B grubundaki altı okul türünden dördünü işaretlemişlerdir.  Sistem de öğrencinin ikâmetgahına yakın olan okulları önceleyerek,  bu dört okul türünden birine öğrenciyi, okul türü sıralaması ve puan üstünlüğüne göre yerleştirmiştir. Her ikisine de, yani A listesinde tercih ettiği 15 okuldan birine veya B listesinde tercih ettiği dört okul türünden birine yerleşemeyenler,  hiç tercih yapmayan öğrencilerle birlikte  kalan boş kontenjanlara  yerleştirilmişlerdir.

 

            Kendilerine tanınan 15 tercih hakkını kullanmayan, bir önceki yılın taban puanlarını baz alarak çok az sayıda tercihte bulunan öğrenciler A ve B gurubu okul türlerine yerleştirilmemiş, sistem tarafından puan üstünlüğüne göre hiç tercih yapmamış olan öğrencilerle birlikte boş kalan kontenjanlara yerleştirilmiştir.

 

           Velilerimiz tarafından basına ve müdürlüğümüze yansıyan şikayetlerde hiç tercih yapmadıkları halde öğrencilerinin ilçelere veya çok düşük puanlı okullara yerleştirildikleri ifade edilmektedir.

 

           Hiçbir öğrencimizin tercihleri arasında işaretlemediği  ilçelerdeki herhangi bir okula kaydının yapılması mümkün değildir.

 

             Az sayıda tercih yapmış olan ve bir okula yerleştirilemeyen öğrencilerimiz B gurubu tercihleri arasında tercih ettiği okul türlerinde ilk sıradan başlanarak boş kontenjan durumuna göre yerleştirme yapılmış, ilde hiçbir okula yerleştirilemeyen öğrencilerimiz İlçe tercihlerinde ilk sıradan başlanarak bir okula yerleştirilmiştir. Bu ilçe tercihleri de yine öğrenci velilerimiz tarafından yapılmıştır.

 

(Örneğin B Gurubu tercihlerinde ilk sırada Anadolu Lisesi türünü seçen bir veli ilçe sıralaması yaparken bunu göz önüne almadan ilçe sıralaması yapmış, böylece Anadolu Lisesi tercihi yapıp ilk sırada Sivrice veya Keban ilçesini yazan bir öğrencimiz Sivrice veya Keban ilçelerinde  Anadolu Lisesi türü bulunmadığından sistem tarafından Anadolu Lisesi türü bulunan ikinci veya üçüncü sıradaki ilçeye yerleştirilmiştir.)
 
EG.

 

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 0.0000     EURO 0.0000     IMKB 0     ALTIN 0,000    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--