EN BÜYÜK YERLİ SAVAŞ GEMİSİ “BAYRAKTAR” YARIN HİZMETE GİRDİ

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık Twitter hesabında, yerli imkânlarla üretilen en büyük savaş gemisi ”Bayraktar”ın bugün törenle hizmete gireceğini açıkladı.

22 Nisan 2017 Cumartesi 18:23 < GÜNDEM


Milli Görüş Lideri Erbakan'ın 1971'li yıllarda başlattığı Ağır Sanayi hamlesi ile birlikte altyıpısı oluşan Milli Silah Sanayi ürünlerini vermeye devam ediyor...

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık Twitter hesabında, yerli imkânlarla üretilen en büyük savaş gemisi ”Bayraktar”ın bugün törenle hizmete gireceğini açıkladı.

“EN BÜYÜK YERLİ SAVAŞ GEMİMİZ”
 
Bakan Fikri Işık açıklamasında; ”Yerli imkanlarla ürettiğimiz en büyük savaş gemimiz “Bayraktar”, bugün Türk Silahlı Kuvvetlerimize teslim ediyoruz.” ifadelerini kullandı.
 
2 GEMİ İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLANMIŞTI
 
Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın yürüttüğü, Amfibi Gemi Tedarik Sözleşmesi kapsamında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına binaen, ana görev fonksiyonu amfibi harekat ve ateş desteği olan 2 amfibi gemi için bir süre önce çalışmalara başlanmıştı.
 
Bu kapsamda Anadolu Deniz İnşaat Kızakları Sanayi ve Ticaret AŞ (ADİK Tersanesi) tarafından inşa edilen gemilerden ilki olan Bayraktar, yarın tersanede düzenlenecek törenle, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek.
 
YÜZDE 70.68 YERLİ SANAYİ KATILIMIYLA YAPILDI
 
Savaş sistemi tasarım ve entegrasyonu Havelsan tarafından milli olarak gerçekleştirilen LST-amfibi geminin inşası yüzde 70,68 yerli sanayi katılımıyla yapıldı.
 
İKİNCİ GEMİ EKİM 2017’DE
 

Projenin ikinci gemisi Sancaktar’ın Ekim 2017’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığında göreve başlaması planlanıyor.
 
GEMİNİN ÖZELLİKLERİ:
 
Bayraktar, tek tekneli, deplasman tipi ve tamamen çelik konstrüksiyon olarak inşa edildi. Üst binası balistik korumalı olan gemi, nükleer, biyolojik ve kimyasal saldırılar için tam personel korumasına sahip bulunuyor.
 
EN İLERİ TEKNOLOJİYE SAHİP
 
Söz konusu gemi, Türkiye’de özel sektör tersaneleri tarafından inşa edilen en büyük ve ileri teknolojiye sahip harp gemisi özelliğini taşıyor.
 
Gemide, bir adet 15 tonluk genel maksat helikopterinin iniş kalkışına olanak sağlayacak helikopter platformu yer alıyor.
 
4 TANE ÇIKARMA ARACI BULUNUYOR
 
Yükleme ve boşaltma işlemlerini sağlayabilmek amacıyla geminin üç tarafında birer kapak bulunuyor. Gemide, ayrıca her biri 8 ton yük veya 40 kişi taşıyabilen, 20+ knot sürat yapabilen 4 çıkarma aracı yer alıyor.

M.T
 
Etiketlererbakan milli görüş milli silah
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 7.3985     EURO 9.0105     IMKB 1542     ALTIN 442,399    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 06:03
Güneş 07:28
Öğle 12:40
İkindi 15:19
Akşam 17:42
Yatsı 19:02