ERBAKAN DÖNEMİ KAPANMAZ

Milli Gazete'de bugünkü yıldızlı başyazıda Erbakan dönemi kapandı iddiaları reddedildi. Yazının en ilginç tarafı ise kongrede çıkarılan ve yeşil liste denen ikinci listenin Erbakan'a ait olmadığı açıklamasıydı.

13 Temmuz 2010 Salı 11:07 < MİLLİ GÖRÜŞ
MİLLİ GAZETE OKURLARININ YILDIZLI YAZI OLARAK TABİR ETTİĞİ BAŞYAZI SP KONGRESİNDE YAŞANANLARA IŞIK TUTUYOR VE ÖNEMLİ BİR BOŞLUĞU DOLDURUYOR.

YAZIDA; "yeşil liste" diye adlandırılan listeyi Erbakan Hoca'nın vermediği açıklandı.

İŞTE MİLLİ GAZETE'DEKİ "Erbakan dönemi kapanmaz" BAŞLIKLI O YAZI...

Erbakan dönemi kapanmaz

Saadet'in olağanüstü genel kongresi beklenenin de üzerinde bir katılım ve coşkuyla yapıldı. Fakat kongrede bu camiayı üzen bazı gelişmeler de yaşandı. Bunlardan birincisi Milli Görüş'ün siyasal hareketinde kırk yıl içerisinde üçüncü kez çift liste çıkması oldu. Hatırlattığımız gibi bu kırk yıl içerisinde üçüncü kez cereyan ediyor. Yani Milli Görüş camiası böyle bir şeye alışık değil. Bunu yadırgıyor. Elbetteki Saadet Partisi her hangi bir siyasi parti olmadığı için camianın bunu yadırgamasından doğal bir şey olamaz.

Bu durumun tek teselli olunabilecek yönü, olup bitenin bir ayrışma değil, tartışma şeklinde ortaya çıkmış olmasıdır. Basının "Saadet'te Erbakan dönemi bitti" şeklindeki değerlendirmesi gerçekçi değildir. Erbakan ismini bir partiyle sınırlandırmak ne kadar doğru olabilir? Çünkü bu ülkede ve bütün dünyada Erbakan dediğiniz zaman akla gelen ilk şey siyasi bir parti değil, büyük bir davadır ki, bunu herkes Milli Görüş olarak bilmektedir. Genel Başkan Numan Kurtulmuş üstüne basa basa, Saadet Partisi'nin Milli Görüş partisi olduğunu söylediğine göre, "Bizim diğerlerinden farkımız Manaviyatçı olmamızdır. Bu milletin kendi özü olmamızdır. Emperyalizme karşı olmamızdır. Bizi değerli kılan ve bütün dünyayı kurtaracak olan şey, ecdadımızın inandığı değerlerin ortaya koyduğu kendi medeniyetimize olan sadakatimizdir. Bizim medeniyetimiz yenilmemiştir. Esas yenilen, Batı'nın ortaya koyduğu yeni dünya düzenidir. Dünyayı bir kez daha barış dünyası haline getirecek olan yeniden bizim medeniyetimizdir.

Bunun için, Saadet Partisi'nin öncülüğünde önce Yeniden Büyük Türkiye inşa edilecek ve Türkiye'nin öncülüğünde Yeni Bir Dünya kurulacaktır." Dediğine göre ideolojik anlamda "Saadet'te Erbakan dönemi bitti" demenin her hangi bir geçerliliği var mıdır?

Bu teknik anlamda da aynen böyledir.

Öncelikle, basının "yeşil liste" diye adlandırdığı listeyi Erbakan vermiş değildir.

Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan, kongreye bizzat gelmiş, salonun içini ve dışını hınca hınç dolduran binlerce Milli Görüşçü tarafından inanılmaz derecede bir sevgi seliyle karşılanmıştır. Erbakan Hoca kongrede yaptığı uzun konuşmasında tarihi değerlendirmelerde bulunmuş, en ufak bir ayrışmadan, ima ile dahi olsa bahsetmemiştir. Saadet'e yönelik baştan sona övgü dolu, ümit vadeden cümleler kullanmıştır.

"Erbakan'ın listesinden 42 kişi istifa etti" sözünün her hangi bir manası yoktur. Çünkü Numan Kurtulmuş'la birlikte bu 42 kişinin tamamı yeni seçilen GİK listesinde bulunmaktadırlar.

Ayrıca "Çatışmadan dolayı salon boşaldı" iddiası geçersizdir. Saatlerce sıcaktan bunalan izleyicinin bir kısmı seçimlere geçildiğinde salon dışına çıkmıştır. Kongreye iştirak eden 800 civarındaki delegenin az bir kısmı bir yanlış anlamadan dolayı oyunu kullanmadan ayrılmış, 650 civarındaki delege büyük bir vakarla oyunu kullanmıştır. Otobüslerin çoğu kalktığı için üçüncü tur oylamaya ancak 310 delege kalabilmiştir.

Kongrenin bizi sevindiren en önemli gelişmesi ise, listelerden birini veren partililerin arasında bulunan ve malıyla, canıyla bu dava için ömrünü feda eden Oğuzhan Asiltürk'e karşı bir avuç kendini bilmezin gösterdiği çirkin tezahürata karşı, Numan Kurtulmuş'un kürsüye çıkarak çok yerinde ve çok sert tepki göstermesi olmuştur. Bu davranış bize bir kez daha "Kardeşler Topluluğu"nun ne demek olduğunu gösterdi.

Ankara'dan ayrılırken tesellimiz ise yazarımız Abdulkadir Özkan ağabeyi tedavi görmekte olduğu hastanede ziyaret etmek oldu. Önümüzdeki günlerde amaliyat olacak olan Abdulkadir ağabeyimiz inşallah sizlerin duasıyla en kısa zamanda sağlığına kavuşup aramıza dönecek.

 Milli Gazete / Başyazı
YORUM EKLE
  YORUMLAR
 • mesud akgül - 14 Temmuz 2010 Çarşamba 18:52
  El-aziz gazetesinin safı çok açık,net,berrak ve şeffaf bir şekilde bellidir.O da Erbakana kesin bir imanla itaat ve sadakat ile Milli Görüşün hakimiyeti için Allah Rızası aşkı ile son nefesine kadar mücadele etmektir.Asıl safını belli etmesi gerekenler Tüm Milli Görüş Teşkilatları ve tabanıdır.
 • isa uğurlu - 13 Temmuz 2010 Salı 20:28
  şevket kazan ve oğuzhan beylerin listesindeki isimlerin çok büyük çoğunluğu samimi milli görüşçü. uman beyin listesinde olanalar da öyle. diyelim ki sebatayist şeeke var bu o samimi milli görüşçülere leke sürmeye yetmez.

  el-aziz safnı belli etmelidir. şevket kazan ve oğuzhan ailtürk hainlerse bu saatten sonra yer leri yoktur milli görüçülerin gönlünde. Allah onları islah etsin.

  son kongreyle saadet partisinin güçlendiği akın zamanda inşallah ortaya çıkacaktır. birbirimiiz kırmayalım b süreçte yeter.

  şu da var: yeşil listeyi erbakan hoca hazırlamışsa şayet ailesinin menfaatini her şeyin üsütnde tutar derim. çünkü kızı damad ve oğlu var. ama ben dün de yazdığım gibi o listenin erbakan hoca tarafındna yazılmadığın aadım gibi eminim.
 • Tarık Türkmen - 13 Temmuz 2010 Salı 19:17
  Anlaşılan Şevket Kazan-Oğuzhan Asiltürk ikilisi "yeşil listeyi" Erbakan adına çocuklarını kullanarak hazırlamış. Erbakan prensip olarak kendi yakınlarına resmi görev vermez. Çünkü onların hizmet edeceklerse ayrıca bir unvana ihtiyaçları yoktur. Hizmet etme kabiliyetleri yoksa bir görev yerini işgal etmelerinin anlamı yoktur. Elbette ki Erbakan çocuklarına sizi kullanıyorlar MKYK listesine girmenize gerek yok demez. Ama bu liste ile alakası olmadığı ortada. Bu durumda Erbakan asıl Şevket Kazan ve Oğuzhan Asiltürk ikilisinden kurtulmaya çalışıyor. Bunlar ABD Yahudi Cemaati Temsilcisi Musa Saffet Bayramâşık'ın Millî Görüş partilerine yerleştirdiği demirbaş işbirlikçilerdir. Bugüne kadar Millî Görüş partilerindeki bütün ayrılık ve fitne ateşlerini bu ikili yaktı. El-Aziz bu konuda da haklı çıkıyor. Sübhanallah.
 • yusuf ayyıldız - 13 Temmuz 2010 Salı 16:06
  Erbakan Hoca,yapılan bu son kongreyle,eskimiş ve artık devri kapanması gereken bu Sebatayist şebekeyi başyazıdada ifade ettiği gibi tabanın gözünde bitirmiştir.Yazıda da belirtildiği gibi çıkartılan yeşil liste Erbakan Hoca'ya ait değildir.Tamamen Sabetayist şebekenin hazırlayıp sunduğu listedir.Ayrıca bu kongreyle birlikte Numan Kurtulmuş'un meşruiyetini de bitirmiştir.1250 delegeden sadece 310'nun oyunu alan bir Genel Başkanın o koltukta oturmasıda ayrıca şaibeli bir durumdur.
DÖVİZ KURLARI
USD 7.3985     EURO 9.0105     IMKB 1542     ALTIN 442,399    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 06:03
Güneş 07:28
Öğle 12:40
İkindi 15:19
Akşam 17:42
Yatsı 19:02