ERBAKAN'IN AÇIKLADIĞI DARBE BELGESİ GERÇEK

Star Gazetesi yazarı Şamil Tayyar Saadet Partisi Genel başkanı Prof.Dr.Necmettin Erbakan'ın TV'de açıkladığı zamanın ABD Dışişleri Bakanı tarafından yazılan kriptoyu araştırdı.

17 Aralık 2010 Cuma 00:01 < MEDYADAN
Star Yazarı Şamil Tayyar, köşe yazısına konu ettiği '54.Hükümetin başbakanı Prof.Dr.Necmettin Erbakan'a gelen darbe kriptosu' ile ilgili belgelerin kaynağını açıkladı. Erbakan' gönderilen kripto önce Dışişlerine geliyor, zamanın Dışişleri Bakanı Abdullah GÜL yazıyı okuyor ve Başbakan Necmettin Erbakan'a teslim ediyor.

Söz konusu belgeyi AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan'ın da  doğruladığını yazan Tayyar, Mercan'ın "Güvenilir kaynaklardan araştırdık, o belge gerçek bir belgedir" sözlerini köşesine taşıdı. Tayyar olay belgenin öyküsünü anlatıyor bugünkü köşesinde:
 
 

Belge İsviçre’den geldi kaynaklar teyit etti

Necmettin Erbakan’ın arşivinden çıkan 28 Şubat post modern darbe kriptosundaki vahim ifadeler, sadece o döneme değil Türkiye’nin darbe tarihine ışık tutacak niteliktedir. Sözkonusu Amerikan ulusal güvenlik belgesi üzerindeki tartışmalar ve yorumlar, kamuoyunun da bu tespite büyük ölçüde katıldığını göstermektedir.

Ayrıntıları ve yorumlarımızı dünkü köşede aktardık, belge tamam...

Şimdi cevabı merak edilen başka sorular var. Böylesine gizli bir belge Erbakan’ın eline nasıl geçti? Ne zaman geçti? Şimdiye kadar neden açıklanmadı?

Öyle ya, 14 yıl önce Wikileaks yoktu, Julian Assange yoktu, daha vahimi demokrat medya da yoktu. Postal medyasının hükümdar olduğu ortamda böyle bir belgenin varlığından söz etmek idam mangasına kelle taşımakla eş değerdi.

Belgenin öyküsüne gelince...

1996 yılının sonuna doğru, henüz 28 Şubat 1997 tarihli meşhur Milli Güvenlik Kurulu toplantısından önce Devlet Bakanı Abdullah Gül’e bir mektup gönderiliyor. Mektubun üzerindeki posta adresi, İsviçre...

Gönderenin ismi ve adresi zarfın üzerinde yazılı değil. Balyoz sürecindeki gibi mektubu postalayan meçhul biri...

Gül, zarfı açınca, ABD Dışişleri Warren Cristopher imzalı ve darbe talimatını içeren ulusal güvenlik belgesiyle karşılaşıyor. Hemen danışmanı Murat Mercan’ı yanına çağırıyor, belgeyi okuyunca gözlerine inanamıyorlar.

Mercan, belgeyi, çok acil şekilde tercüme edip Abdullah Bey’e teslim ediyor. O da İngilizce orijinal metinle birlikte tercüme edilmiş metni kimseye söylemeden Başbakan Erbakan’a götürüyor.

İkisi baş başa görüşüyorlar.

Bu noktada belgenin gerçekliği tartışma konusu oluyor. Görüşme sonrası belgenin sahte olup olmadığı birkaç koldan araştırılıyor, “gerçektir” bilgisine ulaşılınca oyunu bozmak için yeni bir yol haritası oluşturuluyor.

Dün bu bilgilere ulaşınca Murat Mercan’ı aradım. Kendisi şu anda AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Başkanı...

Yukarıda aktardığım belgeyle ilgili iddiaları teyit etti, “Doğrudur o belge İsviçre’den isimsiz gelen bir postadan çıktı, tercümeyi bizzat ben yaptım, köşenizde yayınladığınız belge benim tercüme ettiğim belgedir” dedi.

Belgeyi Gül’ün Hoca’ya götürdüğü bilgisini de doğruladı.

Ya gerçekliği?

Mercan’ın yorumu şöyle oldu: “Güvenilir kaynaklardan araştırdık, o belge gerçek bir belgedir.”

Dün Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreni için Çankaya Köşkü’ndeyken Gül’e bu mevzuu açma imkanımız olmadı, etrafı çok kalabalıktı.

Zamanlamasına gelince...

Bu belge hazırlandıktan kısa süre sonra Erbakan ve arkadaşlarının eline geçtiği halde arşivde muhafaza edilmiş. 3 yıl önce Başbakanlık eski Müsteşarı Yaşar Yazıcıoğlu’nun açıklamasıyla gündeme girdi. Erbakan da iki yıldır bu belgeye vurgu yapan açıklamalar yaptı ama belge arşivde tutuldu.

Peki neden?

Bu mevzua dair fazlaca yorum dinledim, sanırım içlerinde bana en sahici geleni şu: Wikileaks rüzgarı tetiklemiş, bu kriptoyu savurmuş olabilir.  


 
Star
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • mesud akgül - 16 Aralık 2010 Perşembe 16:59
    Erbakanın 28 Şubat süreci ile ilgili açıkladığı ABD menşeli belge kamuoyuna yeni sunulmuş olan bir belge değil.Erbakan, 28 Şubat sürecinin arkasındaki asıl rejisörün Siyonist odaklar olduğunun kanıtı olan bu önemli yazışmayı geçmiş yıllarda çıkmış olduğu televizyon programlarında da tekrar tekrara zaten açıklamıştı.Ancak geçmişte bu belgeye karşı körler ve sağırları oynayıp bu önemli yazışmayı görmemezlikten ,duymamazlıktan gelen bir kısım medya ve köşe yazarlarının,Ülkenin genel seçim sathı mahline girdiği şu önemli günlerde yeniden keşf edip kamuoyunun dikkatini çekecek şekilde gündeme getirmeleri bence çok anlamlı.Bu önemli gelişmenin önümüzdeki seçimlerde Yahudinin Erbakanı ve Milli Görüşü iktidara getirme planının bir parçası olması yüksek bir olasılıktır. Adeta kamuoyuna" Erbakanın 28 şubat sürecinde hiç bir suçu ve günahı yok.28 Şubat sürecini planlayan ABD ve dış güçlerdir.Kamuoyu yıllarca bu süreçten dolayı Erbakanı suçlayıp haksızlık etmiştir.Önümüzdeki seçimlerde ise Milletin eline 28 Şubatın hesabını sormak gibi bir imkanı vardır.Seçimlerde Erbakan ve Milli Görüşe oy verip 28 Şubat sürecinden hesap sorabilirsiniz"şeklinde mesaj verilmektedir.
DÖVİZ KURLARI
USD 8.7024     EURO 10.3111     IMKB 1383     ALTIN 491,064    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:05
Güneş 04:55
Öğle 12:32
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:41