FIRAT ÜNİVERSİTESİ’NDEN BİR İLK!

Fırat Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu, Türkiye’de ilk kez Solar Simülatör ve Spektral Foto iletkenlik ve Kuantum Verimlilik cihazlarının üretimini yaptı.

23 Ocak 2016 Cumartesi 14:04 < TEKNOLOJİ


Türkiye'de "Güneş Pili" Araştırmalarında Test Amaçlı Kullanılan İthal Cihazlara Alternatif Olarak Fırat Üniversitesinde Yerli Cihazlar Üretildi...
 
Fırat Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu, Türkiye’de ilk kez Solar Simülatör ve Spektral Foto iletkenlik ve Kuantum Verimlilik cihazlarının üretimini yaptı.

Ülkemizde güneş enerji alanında yeni kurulan şirketler ve Üniversitelerin araştırma laboratuvarlarında ihtiyaç duyulan bu cihazlar, yurtdışında üretilen cihazlarla aynı kalite de ve yarı fiyatına satışı yapılacak.

Fırat Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu, cihazların üretimini başarılı bir şekilde tamamladıklarını belirterek, cihazların seri üretimine Fırat Üniversitesi Teknokent bünyesinde devam edildiğini belirtti.

Prof. Dr. Yakuphanoğlu, bu tür cihazların elektronik teknolojisinde, enerji uygulamalarında ve bilimsel araştırmalarda çok ihtiyaç duyulan cihazlar olduğunu ifade ederek, bu cihazların yurtdışından ciddi maliyetlerle satın alındığını, Fırat Üniversitesinde üretilen cihazların satış bedelinin ise yurtdışındaki ile aynı kalite de yarı fiyatına olduğunu söyledi.
Cihazların kullanım alanlarından da bahseden Prof. Dr. Yakuphanoğlu;

“Solar Simülatör ve Spektral İletkenlik-Kuantum Verimlilik cihazların kullanım alanları, Güneş pili ve panellerin verimliliklerinin belirlenmesi ve elektriksel karakterizasyonu, Metal-yarı iletken diyotların elektriksel ve foto iletkenlik özelliklerinin karakterizasyonu, PN eklem yarıiletkenlerin elektriksel ve foto iletkenlik özelliklerinin karakterizasyonu, Fotodedektörlerin spektral özelliklerinin belirlenmesi, Farklı aydınlanma şiddetleri ve dalga boylarında I-V, C-V, G-V, s-V, Rs-V, I-t, c-t gibi ölçümler, Photoakım ölçümleri, Fotokapasitör ölçümler, Arayüzey durum yoğunluğunun belirlenmesi, Fotodiyotların foto iletkenlik ve fotovoltaik özelliklerinin belirlenmesi, Fototransistörlerin elektriksel karakterizasyonu, Fotosensörlerin elektriksel özelliklerinin belirlenmesi gibi birçok kullanım alanına sahiptirler.

Solar simülatörlerimizi AAA, ABA ve ABB class olarak bilgisayar kontröllü üretebilmekteyiz. Spektral Photoresponse Cihazı ise dalgaboyu 400 nm-1100 nm aralığında değişebilmektedir. Elektronik devre elemanlarının (Güneş pili, Fotodiyot ve Fototransistor gibi) spektral özelliklerinin bilgisayar kontrollü olarak yapabilmektedir” şeklinde konuştu.

M.T
 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 8.7024     EURO 10.3111     IMKB 1383     ALTIN 491,064    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:05
Güneş 04:55
Öğle 12:32
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:41