GÜÇLÜ OPERATİF İHA İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

Son yıllarda geliştirilen yerli üretim silahlarla adından söz ettiren Türkiye normalden daha büyük ve güçlü operatif İHA için düğmeye bastı...

21 Nisan 2016 Perşembe 19:50 < GÜNDEM
 
Son yıllarda geliştirilen yerli üretim silahlarla adından söz ettiren Türkiye’nin bu alandaki atakları devam ediyor. Savunma Sanayi Müsteşarlığı son olarak normalden daha büyük ve güçlü operatif İHA için düğmeye bastı...
 
Yeni İHA’ların sahip olacağı teknolojisi ile düşman unsurlara ve teröristlere karşı görüldükleri yerde anında operasyon yapılması artık mümkün hale gelecek.
 
Müsteşarlık, projede kullanılacak sistemlerinin tamamen milli olması için çağrıda bulundu.
 
Bu alanlarda çalışmaları olan firmaların projeye katılabilmeleri için son tarih 2 Mayıs olarak belirlendi. ANKA ve benzeri İHA’lardan daha büyük ve daha güçlü motora sahip olan Operatif İHA, daha uzun süre havada kalıp daha fazla yük taşıyabiliyor.
 
DAHA AZ YAKIT TÜKETİYOR
 

Operatif İHA’lar mevcutlara göre daha az yakıt tüketiyor ve daha kompakt bir tasarıma sahip. Özellikleri itibariyle bu tip İHA’larla askeri alanda lojistik destek amaçlı da kullanılabiliyor.

İhtiyaca göre motorlarında güç artırımı kabiliyetleri de oluyor. Reaper modeli İHA sınıfında olacak İHA’ların silah taşıma kapasitesi 1.5 ton civarında. İki adet antitank füzesi olan Hellfire füzesi ve lazer güdümlü bomba taşıyan İHA’larla teröristlerin görüldüğü yere anında operasyon yapılması olanaklı olacak.
 
50 SAAT HAVADA KALABİLİYOR
 
ABD’nin de kullandığı ‘Operatif İHA’lar taşıdığı yüke göre 40-50 saat havada kalabiliyor. Ayrıca iki Hellfire füzesi ve lazer güdümlü bomba taşıyabiliyor.

M.T
Etiketlerelazığ erbakan islam birliği
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 7.3985     EURO 9.0105     IMKB 1542     ALTIN 442,399    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 06:03
Güneş 07:28
Öğle 12:40
İkindi 15:19
Akşam 17:42
Yatsı 19:02