HAK VE HAKİKATİ DAİMA BİR KİŞİ VE ONA BAĞLI TOPLULUK TEMSİL EDER

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil'in yazısı...

13 Ocak 2019 Pazar 12:14 < GÜNDEM
Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil'in yazısı...

Her gün 40 rekât namazda 40 kez Fatiha okuyor, İHDİNASSİRATALMÜSTAKİM diyoruz. Aldığımız nefesten çok her an hidayete muhtacız. Hz. Peygamber (SAS) "Rab'bim beni bir an olsun nefsime bırakma" duasıyla "Beni bir an hidayetsiz bırakma" demiş olmaktadır.

Bir anlık hidayetsizlik, hidayet kararması bile insanı dalalete sürükleyip saptırabilir. Hidayet için daimi şuur gereklidir. Her gün, her an, her olay ve durum karşısında, aklımıza gelen her konuda hidayet üzere düşünüp şuurla hareket etmek zorundayız.

Bir an olsun hevai nefsine kapılıp şuursuzca hareket eden, hidayetten mahrum kalan kişi büyük bir hüsrana sürüklenebilir. Hidayet ne ilimle ne amelle elde edilebilir; Allah dilediğine verir. Allah hidayet etmeyecekleri birçok Kur'an ayetinde açıklıyor.

Kişi hidayet ve sıratımüstakim üzere ise ancak ilim ve amel ona fayda verir, hayır getirir, mertebe kazandırır. Allah takva, ihlas, ihsan sahibi kimselere hidayet eder, doğru yola iletir, rızasına uygun işlere muvaffak kılar.

Enaniyetli, iddiacı, cerbezeci, kendini bir şey sanan kişilere; merhametsiz, vefasız, sadakatsiz olanlara hidayet nasip olmaz. Yüce Allah günahtan sakınmayan fâsıklara, hak-hukuk tanımayan zalimlere, haddini aşan azgınlara ve bozgunculara hidayet etmez.

"Allah birini hidayet ve akıl sahibi kıldıysa ona nimetini tamamlamıştır" -ERBAKAN-

"Bir kişinin hidayetine vesile olmak, üzerinde güneşin doğup battığı her şeyden hayırlıdır" -Hadis-i Şerif-

Bir kişinin hak ve hakikatten, sıratı müstakimden sapmasına vesile olup ebedi hayatını hüsrana çevirmek kadar büyük cinayet olmaz. Kendisi hidayetsiz, hak ve hakikatten uzak, sapmış biri iken başkalarını irşada çalışandan daha bedbaht kim olabilir?

Yazdığı kitap, makale, şiir ya da yaptığı vaaz, konuşma, konferans ile insanların sapmasına vesile olandan daha günahkâr kimdir? Şu tarikat şeyhleri ve cemaat liderleri saptırdıklarıyla birlikte zümreler halinde haşrolup onların günahlarını da yüklenirler.

Gerçek mürşit olmayıp güç, itibar, şöhret, rant için insanları kendine, dergâhına, topluluğuna çağırana Allah büyük gazap eder. Bir siyasi parti, dernek, örgüt aracılığıyla insanları hak ve hakikatten saptıranlar bütün saptırdıklarından sorumlu tutulurlar.

Hak ve hakikati daima bir kişi ve ona bağlı topluluk temsil eder. İki tane hak dava ve temsilcisi olmaz, ümmet bölünmez. Hakkı temsil eden bir kişi, toplum varsa ikincisinin çıkması fitnedir. Yoksa birinin çıkması farzı kifayedir. Hak ilk çıkanındır.

Allah'a herkes kendi hesabını, liderler temsil ettiklerinin de hesabını vereceklerdir. Bu yüzden görev istenmez; verilir. Çağrılıp bir görev verilen kendi hatalarından; talip olup alan bilgisi/iradesi dışında başkalarının yaptıklarından da sorumludur.

Bir göreve çağıran kişi ya da heyetin yetkili ve sorumlu konumda olması gerekir. Her çağrıya uyulup da göreve talip olunmaz. Kendiliğinden bir göreve talip olmak için mutlak zaruriyet ve kaçınılmaz bir durum olmalıdır.

Hak ve hakikatin temsil edilmediği bir ortamda farzı kifaye olarak bir kişinin çıkmasına İslami literatürde "hurûc" denir. Erbakan bir seminerde İslam'ı küresel anlamda dava eden bir kişi ve toplum bulunmadığı için huruc ettiğini anlattı.

Yüce Allah dilediğini seçip peygamber yaparken; genellikle beklenmeyen, reva görülmeyen kişiler olmalarına itiraz edilmiştir. El hak Hz. Muhammed (SAS) son peygamberdir, vahiy kapısı da kapanmıştır. Ancak Yüce Allah kıyamete kadar Rabbani önderler çıkarır.

Kur'an: Allah bir elçi göndermediği topluma azap etmez. Hadis: Her asrın başında bir müceddid, en sonunda Mehdi çıkar. Kur'an'da bazı kelimelere farklı anlamlar yüklenmektedir. Elçi de peygamber ya da tayin edilen Rabbani kişi için kullanılmaktadır.

(*) Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil'in sosyal medya paylaşımlarınan derlenmiştir.

O.G.

 ERBAKAN DÜNYA DÜZENİNİ YIKIP TÜRKİYE'Yİ LİDER YAPTI  TIKLAYIN  
Etiketlerzeki geçkil erbakan
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 7.3985     EURO 9.0105     IMKB 1542     ALTIN 442,399    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 06:03
Güneş 07:28
Öğle 12:40
İkindi 15:19
Akşam 17:42
Yatsı 19:02