HAZAR ŞİİR AKŞAMLARI ETKİNLİKLERİ ŞAİRLER YÜRÜYÜŞÜYLE BAŞLADI

23. Hazar Şiir Akşamları Etkinlikleri Şairler Yürüyüşüyle Başladı

27 Mayıs 2016 Cuma 20:44 < GÜNDEM

26-29 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan 23. Uluslararası Hazar Şiir Akşamlarının açılışı Şairler Yürüyüşü ile başladı.

Bu yıl Ali Şir Nevai anısına düzenlenen 23. Hazar Şiir Akşamları etkinleri kapsamında  Şairler yürüyüşü yapıldı. Elazığ öğretmenevi önünde Elazığ Belediyesi mehteran takımı eşliğinde başlayan yürüyüş, İzzetpaşa Meydanı’nda sona erdi.

http://www.malatyaguncel.com/d/other/2016/05/27/elazigda-23uncusu-duzenlenen-uluslararasi-hazar-siir-aksamlari-001.jpg
Yapılan Şairler yürüyüşüne Elazığ Valisi Murat ZORLUOĞLU, Fırat Üniversitesi rektörü   Kutbettin DEMİRDAĞ, Türk dünyasından ve Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen şairler ve öğrenciler katıldı.

Öğretmenevi önünden mehteran takımının marşları eşliğinde başlayan yürüyüşe yağışlı havaya rağmen çok sayıda vatandaş eşlik etti. Gazi Caddesi üzerinden İzzetpaşa Meydanı’na kadar yürüyen şairler burada düzenlenen açılış programına katıldı.

AŞK MEŞALESİNİ YÜREKLERDE TUTUŞTURAN SÖZÜN ÖZÜ ŞİİR
Sevgiyi sanatla yücelten, insan fıtratındaki aşk meşalesini yüreklerde tutuşturan sözün özü şiir gönüllülerini buluşturan 23. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’nı başlattıklarını belirten Elazığ Valisi Murat ZORLUOĞLU:
“Her yıl Türkün fikir ve gönül dünyasında bayraklaşan bir şair veya edebiyatçımızın hatırasına düzenlediğimiz bu kültür faaliyetini bu yıl Türkçenin bilim ve sanat dili olarak varlığını sürdürmesi yönünde çalışmalarıyla akıllara hitap eden ünlü şairimiz Ali Şir Nevai adına düzenledik” dedi.
http://i.milliyet.com.tr/LocalArticle572x336/2016/05/27/fft256_mf15063402.Jpeg
3 GÜN İÇERİSİNDE GÖRDÜKLERİNİZİ BİRER MISRAYA AKTARIN
Elazığ’ın, Türküyle, Kürdüyle, sunnisi, alevisiyle, hıristiyanı ile birlikte yaşam kültürünü ortaya koyan çok nadir ve nadide bir şehir olduğunu söyleyen Elazığ Belediye Başkanı Mücahit YANILMAZ: “Böyle bir şehrin belediye başkanı olmaktan böyle bir şehirde yaşamaktan gurur duyuyorum” diye aktardı.
Türk dünyası olarak vatanını, milletini, bayrağını, devletini seven bir şehirde olduklarını dikkat çeken YANILMAZ: “Bu şehirde yaşayan herkes, vatanı, milleti, devleti bayrağı uğruna ölmeyi öncelik kabul eden insanların yaşadığı bir şehirdesiniz.
Hazar Şiir Akşamları bittiğinde  yurtdışından ve yurt içinden gelen şairlerin özgün şiirlerini burada bırakacağına inandığını ifade eden Mücahit YANILMAZ: “Sizden  ricam şu 3 gün içerisinde gördüklerinizi birer mısraya aktarın. O mısrayı bizler sizden dinleyip kayıtlara geçirelim ve gelecek nesillere 23. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’nda bu şiirler yazılmış diyerek ve bugünü geleceğe taşıyalım” dedi.

ŞAİRLERİ SUSMAYAN BİR MİLLET OLMALIYIZ
Hazar Şiir Akşamları’nın son 50 yıllık tarihte Elazığ’ın tanıtılması adına yapılan en ciddi ve önemli sosyal organizasyonlardan biri olduğunu söyleyen Fırat Üniversitesi rektörü Kutbettin DEMİRDAĞ ise: “Bu topraklarda sevginin, dostluğun, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin dilini kurmak istiyorsak şairleri susmayan bir millet olmalıyız. Bunun için Hazar Şiir Akşamları’na bugün her zamankinden daha çok ihtiyacımız var” dedi.

Hazar Şiir Akşamlarına 3. defa katıldığını ve artık kendini Elazığ’ın bir ferdi olarak gördüğünü belirten Prof. Dr. Almes BİNNATOVA törende yaptığı konuşmada: “Ali Şir Nevai’ ne yeni bir okul ne de yeni bir şekil yaratmıştır. Nevai’nin büyüklüğü Türkçe yazmasından gelmektedir. Farsçanın hakim olduğu bir dönemde Türkçe yazılmış şiirler oluşturmak büyük bir maharettir” şeklinde konuştu.
23. ULUSLARARASI HAZAR ŞİİR AKŞAMLARI AÇILIŞ PROGRAMIYLA BAŞLADI
M.T
Etiketlerhazar şiir akşamları
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 7.3985     EURO 9.0105     IMKB 1542     ALTIN 442,399    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 06:03
Güneş 07:28
Öğle 12:40
İkindi 15:19
Akşam 17:42
Yatsı 19:02