İŞ BAŞI EĞİTİM PROGRAMI YAPILDI

Elazığ OSB ve Elazığ İş-Kur ortaklığında “İş Başı Eğitim Programı” yapıldı. Program kapsamında işe başlayacak işçilerin maaşları İş-Kur tarafından ödenecek.

24 Ocak 2015 Cumartesi 23:42 < EKONOMİ
Elazığ’ın Organize Sanayi Bölgesi ve İş-Kur İl Müdürlüğü ortaklaşa “İş Başı Eğitim Programı” gerçekleştirdi. Programla birlikte işe başlayacak olan işçilerin maaşlarını İş-Kur ödeyecek.

İş Kur Elazığ İl Müdürlüğü yetkilileri, yapılan İş Başı Eğitim Programı kapsamında Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) sanayicilerle bir araya geldi. Toplantıda nitelikli eleman yetiştirilmesi konusunda sanayiciler bilgilendirildi.

OSB konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk, İş-Kur İl Müdürü Yasemin Güler, belediye meclis üyeleri, birim müdürleri ve sanayiciler katıldı.

"Nitelikli eleman sayısı artacak"

Nitelikli eleman sayısının az olduğuna dikkat çeken İş-Kur İl Müdürü Yasemin Güler, geçen yıl başlatılan işbaşı eğitim programını bu yıl daha da olgunlaştırarak hayata geçirdiklerini söyledi.

Güler, “Bize gelen 5 milyonluk ödeneğin yarıdan fazlasını bu programa harcayacağız. Çalışmak isteyen vatandaşlarımız işverenle anlaşmaları halinde bize müracaat ederek işe başlayabilecek. İşçilere kurumumuz tarafından 6 aya kadar destek sağlanacak. İşveren talep ederse işçiyi kendi imkanlarıyla çalıştırmaya devam edecek” dedi.

İş-Kur Müdürü Güler, iş yerlerinde nitelikli eleman sorunu olduğunu fakat program kapsamında nitelikli eleman sayısının artacağına inandığını da sözlerine ekledi.

"Elazığ sanayisi yüzde 13 büyüdü"

Elazığ sanayisinin ülkemiz ortalamasının üzerinde geliştiğini belirten Elazığ OSB Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk, “Ülke büyümesinin yüzde 3 civarında olduğu 2014 yılında Elazığ sanayisinin yüzde 13 civarında büyüdüğünü” ileri sürdü.

Öztürk, “OSB ile ilgili son derece ümitvarız. Bu konuda olumsuz hava estiren kesimlerin ön yargılı olduğunu düşünüyoruz. Programın sanayicilerimiz ve işsizliğin önlenmesi açısından önemli olduğu kanaatindeyiz" dedi.

"Yatırımcılara kolaylık sağlayacağız"

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise, OSB'ye yatırım gelmesi için gerekenleri yapmaya hazır olduğunu belirterek, "Elazığ'ın gelişmesi ve kalkınması için mücadele ediyoruz. Elazığ'a yatırımcı gelmesi konusunda da gittiğimiz her yerde görüşmeler yapıyoruz” dedi.

Yanılmaz, OSB'nin 2014 yılı enerji üretimindeki artışına bağlı olarak imalatın da arttığını iddia etti. Sanayinin gelişmesi için yatırımcı sayısının daha da artması gerektiğini kaydeden Yanılmaz, belediye olarak yatırım yapmak isteyenlere imar izni vb kolaylıkları sağlayacaklarını ifade etti.


smt

 

Etiketlerişçi ekonomi elazığ sanayi
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 7.3985     EURO 9.0105     IMKB 1542     ALTIN 442,399    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 06:03
Güneş 07:28
Öğle 12:40
İkindi 15:19
Akşam 17:42
Yatsı 19:02