KADINLAR EV HAPSİNE MECBUR BIRAKILIYOR

Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen "Arap dünyasında kadın" konulu konferansta, kadınların dışarıda uğradıkları tacizlerin, kadınları kendilerini evlerine hapsetmelerine mecbur bıraktığı belirtildi

22 Aralık 2009 Salı 03:27 < KADIN-AİLE
    Arap dünyasındaki kadınların dışarıda uğradıkları tacizlerin, kadınları kendilerini evlerine hapsetmelerine mecbur bıraktığı belirtildi.

    Mısır'ın başkenti Kahire'de bölgesel çapta ilk kez düzenlenen "Arap dünyasında kadın" konulu konferansın katılımcıları, elle ya da sözlü tacizin, kadının kamusal alanlardan uzaklaşmasına yol açtığını, kadınlar ne giymiş olursa olsun bu türden tacizlere uğradığını kaydetti.

    17 ülkeden eylemcilerin katıldığı, dün sona eren 2 günlük konferansta, yasalarda ceza öngörülmediği, kadınlar şikayette bulunmadığı ve yetkililer bu durumu gözardı ettiği için bölgede tacizin kontrolsüz olduğu da vurgulandı.

    BM ve İsveçli bir kalkınma kurumunun desteğiyle düzenlenen konferansta, bu konuda yapılan çalışmalar da sunulurken, yapılan örneklemelerde Yemen'de kadınların yüzde 90'ının, Mısır'da yüzde 83'ünün tacize uğradığı saptandı.

    Lübnan'da yapılan bir çalışmada da kadınların yüzde 30'dan fazlası tacize uğradığını bildirdi.

    Sözlü ve fiziksel tacizin sadece 6 kadar Arap ülkesinde suç teşkil ettiği, 22 Arap ülkesinin çoğunda sadece tecavüz gibi ağır tacizin suç olduğu belirtildi.

    Arap dünyasındaki muhafazakar kesimin tacizlerin sebebi olarak kadının davranışları ve giyimini gösterdiği de ifade edildi.(aa)
 
    asmt
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 8.7024     EURO 10.3111     IMKB 1383     ALTIN 491,064    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:05
Güneş 04:55
Öğle 12:32
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:41