KADINLARDAN TV DİZİLERİNE TEPKİ

Türkiye Kültür ve Dayanışma Birliği üyeleri, 'geleneksel aile yapısına, gençlerin ruhsal ve fiziksel gelişimine kayıtsız tavırlar sergilendiğini' iddia ettikleri dizilerden duydukları rahatsızlığı...

16 Kasım 2009 Pazartesi 05:36 < KADIN-AİLE
    Türkiye Kültür ve Dayanışma Birliği (Türkiye KAD-BİR) üyeleri, ''geleneksel aile yapısına, gençlerin ruhsal ve fiziksel gelişimine kayıtsız tavırlar sergilendiğini'' iddia ettikleri dizilerden duydukları rahatsızlığı, dilekçeyle RTÜK ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığına iletecek.

    Türkiye KAD-BİR Genel Başkanı Ayşe Serap Şahiner, Hizmet-İş Sendikasında düzenlediği basın toplantısında, yeni yayın döneminde televizyon ekranlarına gelen bazı programların, geleneksel aile yapısına, değer yargılarına ve gençlerin ruhsal ve fiziksel gelişimine kayıtsız tavırlar sergilediğini söyledi.

    Bu konuda yalnızca hayıflanmanın yeterli olmayacağını vurgulayan Şahiner, yayınlardan duydukları rahatsızlığı RTÜK ile Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığına duyurmayı hedeflediklerini belirtti.

    Şahiner, sözlerini şöyle sürdürdü:

    ''Aşk-ı Memnu ve Nefes adlı dizilerin geleneksel aile yapısını, etik değerleri hiçe sayan tavrı, kadını yalnızca bir madde olarak algılaması ve cinselliğin bu derece ön planda bulunması oldukça rahatsız edicidir. Çocukların henüz ayakta olduğu bir saatte yayımlanan dizilerde, toplumca onaylanmayan davranışların normal karşılanması, rahatça ortaya konulması aile yapısına bir tehdit, bir saldırıdır. Bu ve benzeri dizilerde ciddiyetsiz, etik sınırları zorlayan davranış örneklerinin yanı sıra, şiddetin onaylandığı hatta övüldüğü yapımların da yer alıyor olması, bu yayınların alkışlanarak büyük reklamlarla sunulması, bizleri oldukça üzmektedir.

    Yaş On Beş adlı yarışmada 18 yaş altındaki gençlerin, anneleri tarafından hazırlanıp performans sergilemeleri de son derece düşündürücüdür. Ailelerin, pedagogların ve ilgili Devlet Bakanlığının bu yarışmada olanlara tepki vermesini, duruma müdahil olmasını bekliyoruz.''

    Şahiner, aileleri, yalnızca kanal değiştirerek ya da bulundukları yerden duruma söylenerek değil, RTÜK'ün 444 1 178 No'lu hattını arayarak tepki göstermeye çağırdı.(aa)
 
    asmt
 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 8.7024     EURO 10.3111     IMKB 1383     ALTIN 491,064    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:05
Güneş 04:55
Öğle 12:32
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:41