KAVUN SİNİRLERİ YATIŞTIRIYOR

Yaz meyvelerinden kavun, kansızlığı giderme ve idrar söktürme yanında, sinirleri yatıştırmada da etkili.

06 Mart 2009 Cuma 13:19 < KADIN-AİLE

Yaz meyvelerinden kavun, kansızlığı giderme ve idrar söktürme yanında, sinirleri yatıştırmada da etkili.


 Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mevlüt Mülâyim, kavunun ülkemizde yetişen son derece yararlı bir yaz meyvesi olduğunu söylüyor. Sıcaklarda bolca tüketilen ve sindirimi kolay olan kavunun kanı temizlediğini belirten Prof. Mülayim, kavunun yararları hakkında şu tespitlerde bulunuyor:


\"Antioksidan, yani vücudu temizleyici etkiye sahip olan kavun, böbrekleri rahatlatan kum ve taş dökmeye de yardımcıdır. Kavun, yüksek miktarda su ve düşük miktarda kalori içeriyor. İçindeki B vitamini, krom ve iyot sinirleri teskin eder. Cildin taze ve pembe kalmasını sağlayan kavunun orta boyu, günlük C vitamini ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. Özellikle karbonhidrat bakımından zengin olan kavunun, yeteri kadar B ve C vitamini içermesi nedeniyle her gün tüketilmesi yararlıdır.\"


Karpuz: Karpuzun içerdiği licopen maddesinin, kansere karşı koruyucu özelliği olduğu bilinen A ve E vitaminlerinden daha etkili olduğu belirlenmiştir.


Peygamberimizin (a.s.m.) bir hadisinde karpuz hakkında şöyle söylediği rivayet edilmiştir: “Karpuzdan faydalanınız ve ona ta’zim ediniz. Çünkü onun suyu cennetten, tadı da cennet tadındandır... Karpuz cennet meyvelerindendir.” 


Bol su içeriğiyle diyetimize uygun olan karpuzun yemekten önce yenmesi  vurgulanıyor. Zaten uzmanlar, meyveleri açken tüketmek gerektiğini belirtiyorlar.


İbrahim Hakkı Hazretleri de Marifetname’sinde karpuz hakkında şunları söylüyor: “Mübarek karpuz, her yemekte olan lezzeti toplamıştır. Onun eti, çekirdeği ve kabuğu bütün uzuv ve kuvvetlere faydalıdır. O, yemek, içmek ve reyhandır. Karın ve mesaneyi temizler. Bel suyuna bereket verir. Kokusu güzel olup, baş ağrısını yatıştırır. Deriyi temizler ve süsler. Göze hiddet, yemeğe iştah ve lezzet verir. Susuzluğu giderir. Bağırsak kurtlarını öldürür. Bedene faydalıdır…” 
 
www.bizimaile.com
 
Bu bölüm El-aziz Kadınlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin katkılarıyla hazırlanmıştır.
[email protected]

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 8.7024     EURO 10.3111     IMKB 1383     ALTIN 491,064    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:05
Güneş 04:55
Öğle 12:32
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:41