KUŞÇU KÖYÜ AHIRLARINI İSTİYOR

8 Mart 2010 depreminin zarar verdiği Kovancılara bağlı Kuşçu Köyü kendilerine yapılan deprem konutlarının ahıra sahip olmamasından şikâyetçi

29 Mayıs 2011 Pazar 14:20 < RÖPORTAJ
 
Hatırlanacağı üzere 8 Mart 2010 tarihinde ilimizde büyük bir deprem olmuş Kovancılar ve Palu’ya bağlı bazı köyler büyük hasar görmüştü. Köylülere deprem sonrası gelen yetkililer de yeni konut ve ahır sözü vermişti. Bu sözü alan köylerden biri de Kovancılar’a bağlı Kuşçu Köyü… Kuşçu Köyü’ne söz verilen konutlar inşa edildi ama evler köyün 1,5 kilometre uzağındaki Arılar Mezrasına yapıldı… Köylüler yapılan yeni konutlarından memnun fakat bir sorunlarına çözüm bulunmasını bekliyorlar.

Deprem konutlarının eski köyün arazi yapısından dolayı 1,5 kilometre uzağa yapılacağını duyan köy sakinleri ahırlarına gidip gelmenin sorun olacağı sebebiyle yetkililerden bu mevkiye konut yapılmamasını söylemiş, yetkililerden ahırların da konutların yakınına yapılacağı sözünü almış. Buna rağmen konutla beraber ahır sözü de alan köylüler konutlar yapılıp teslim edilmesinden sonra ahırlarının da yapılacağını beklerken büyük bir hayal kırıklığına uğradılar. Bu sebepten dolayı eski ahırlarını kullanmak zorunda kalan köylüler her gün birkaç kez 1,5 kilometre uzaklıktaki eski yerleşim yerlerine hayvanları için gitmek zorunda kalıyor.

Kuşçu Köyü sakinleri bu konuda en büyük rahatsızlığı ise gece yaşıyor. Evlerinden uzakta olan ahırlarına hırsızlar tarafından girilecek durumda olması köylüleri rahat bir uykuya hasret bırakmış… Kimi ise eski hasarlı evlerinde kalmaya devam ediyor. Gazetemize konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Kuşçu Köyü Muhtarı Vahdettin Atilla yetkililere konutlar için teşekkür ederken ahır sorununa da bir an evvel çözüm bulunmasını istiyor.

Kuşçu Köyü Muhtarı Vahdettin Atila’nın açıklaması şöyle:

Kovancılar ilçesine bağlı Kuşçu Köyü'nün muhtarıyım. 08.03.2010'daki depremden dolayı yapılan deprem konutlarının yüksek eğim ve heyelan riskine karşı eski köyden 1,5 km uzaklıkta yapılmasına karar verildi. Yer tespitini yapanlara biz buradan ahırlarımıza gidip gelemeyiz dedik, bize ahırların da bu bölgeye yapılacağını söylediler fakat evlerimiz yapılıp teslim edildi ahırlarımız yapılmadı.

Köy muhtarı olarak köylüyle beraber ilgili tüm kurumlara başvurduk hiç birinden olumlu cevap alamadık… Köylülerin hepsi hayvancılıkla geçimini yapıyorlar. Toplu konutlar ile eski köy arası yaklaşık olarak 1,5 km’dir. Vatandaş en az günde 3 defa buraya nasıl gidip gelecek, hayvanların bakımını nasıl yapacak? Ayrıca hırsızlara karşı hayvanlarını nasıl koruyacaklar bu şartlarda hiç kimse yapılan deprem evlerine taşınmayacak, eski ve hasarlı evlerinde kalmaya devam edeceklerdir. İleride bir ev yıkılır,  can ve mal kaybı olursa bunun sorumlusu kim olacaktır? Eğer bize sadece ev yeterli olsaydı Kovancılar merkezinde TOKİ evleri isterdik bir taraftan bize ev yaparlar iken diğer taraftan bizi mağdur etmişlerdir. Lütfen ilgili kurumlar bu mağduriyetimizi görsünler.  

Kuşçu Köyü Muhtarı Vahdettin Atila

Haber: Osman Gürses

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 8.7024     EURO 10.3111     IMKB 1383     ALTIN 491,064    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:05
Güneş 04:55
Öğle 12:32
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:41