MİLLİ JET MOTORU TS1400 ESKİŞEHİR’DE TEST EDİLDİ

Türkiye'nin ilk milli jet motoru, Eskişehir'de test edildi. Motor, ATAK helikopterlerinde direk olarak kullanılacak. Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir TS1400 Turboşaft motoru ile ilgili önemli açıklamalar yaptı...

13 Kasım 2018 Salı 00:00 < GÜNDEM

 
SİYONİZM VE YERLİ PAYDAŞLARINA RAĞMEN!

Erbakan: "Gün gelecek Türkiye kendi motorunu kendisi üretecek" dediğinde hemen yıpratma kampanyalarını devreye sokan sabetayist Yahudi medyası, "hayalci, gayri ciddi, geveze" diyerek Erbakan'ın ifade ettiği hakikatlerin toplumda destek görmesini engellemeye çalıştı!

Ama avucunu yaladı!
 
Erbakan dünya Siyonizm’i ve yerli paydaşlarına rağmen Türkiye'yi üstün teknolojiye dayalı silah sanayii sahibi ve devam eden süreçte ise dünya gücü yapmayı başardı!

İLK MİLLİ JET MOTORU TEST EDİLDİ; ATAK'TA DİREK KULLANILACAK

Türkiye'nin ilk milli jet motoru, Eskişehir'de test edildi. Motor, ATAK helikopterlerinde direk olarak kullanılırken, uçaklar içinde uyumlu olacak.
 
Eskişehir’de, özgün ve Atak helikopterleri için üretilen Türkiye’nin gerçek anlamda ilk jet motorunun testi Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir’in katılımıyla gerçekleşti.

Programa, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir’in yanı sıra, Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Serdar Demirel, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi ve beraberindeki heyet ile TEI Genel Müdürü Mahmut Akşit katıldı.
 
SSB Başkanı Demir, yapılan motor için: “Bu aslında ilk jet motoru tipi diyelim. Yani TEİ için küçük, ama Türkiye için büyük bir adım olacak” dedi.
 
TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) mühendisleri tarafından hazırlanan Türkiye’nin gerçek anlamda ilk jet helikopter motorunun tanıtımı Eskişehir’de yapıldı. Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir’in katılımıyla T625 helikopterine güç verecek TS1400 Turboşaft motorunun test alanı ve çekirdek motorun testi gerçekleştirildi.

Türkiye’nin ilk milli helikopter motoru olacak bu motorun, deniz seviyesi maksimum kalkış gücü 1400 shp ve deniz seviyesi maksimum tek motor (30 saniye) gücü bin 660 shp’dır. Turboşaft motoru, bu güç isteklerini karşılayacak şekilde çalışırken 20 bin feet servis tavanı ve 23 bin rpm şaft çıkış hızı koşullarını sağlayacak.

“Bu motor hem T625’e hem Atak’a motor olacak turboşaft motorumuz”
 
Yapılan test öncesinde konuşan Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Atak helikopterinin motorunun çok yakında geleceğini müjdeleyerek:

“Bu gördüğünüz araç daha önce duyurusunu yaptığımız turbo şaft dediğimiz helikopterlerimize koyacağımız motor. T600 helikopterlerimizle başlandı, ama hep sorulur ya ‘Ya Atağın motoru’ diye o da geliyor İnşallah.

Hem T625’e hem Atak’a motor olacak turbo şaft motorumuz bu ama bunu yapmak demek sadece turboşaft yapmak demek değil. Bunun aktarma sistemlerini, dişli kutusunu değiştirdiğinizde pervaneli uçağı da götürecek bir motor olacak” ifadelerini kullandı.

“Bu aslında ilk jet motoru tipi”
 
Ayrıca Başkan Demir, motor teknolojilerini de geliştirdiklerini kaydederek:

“Önemli bir husus da aslında biz burada motor teknolojilerini de geliştiriyoruz. Yüksek sıcaklıkta türbinlerin, kompresörlerin çalışması gibi. Bir ilave daha var sivil havacılıkta genellikle kullanılan uçaklardaki ek güç ünitesi dediğimiz ünitelerin sevdiği motordur. Onların da yapılmasıyla ilgili bir yol almış oluyoruz. Bu aslında ilk jet motoru tipi diyelim. Şu kor dediğimiz yeri hallettikten sonra, diğerlerini ayarlayarak, adapte ederek her türlü şeyi yapabiliyorsunuz. Yani TEİ için küçük ama Türkiye için büyük bir adım olacak." dedi.

“Atak’a direk kullanılsın diye dişli kutusunu üstüne aldık”
 
TEI Genel Müdürü Mahmut Akşit ise, yapılan motorun yeni dizaynıyla birlikte Atak helikopteri için de kullanılacağını belirterek:

“Türkiye’nin gerçek anlamda ilk jet motoru. Helikopter motoru olduğu için şaft direk çıkıyor dişli kutusuna giriyor. Fakat dizayn değişikliğiyle şimdi Atak’a direk kullanılsın diye dişli kutusunu üstüne aldık, hava ona öyle gelecek. Motorun hava emişi yandan, arkadan yakarak atıyor. İnşallah her türlü jet motoru grubunu burada imal edebileceğiz” dedi.
 
Yapılan konuşmalardan sonra motorun testini Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir gerçekleştirdi.M.T
 
Etiketlerteknoloji milli silah erbakan savunma sanayi
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 7.3985     EURO 9.0105     IMKB 1542     ALTIN 442,399    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 06:03
Güneş 07:28
Öğle 12:40
İkindi 15:19
Akşam 17:42
Yatsı 19:02