MİSLAND’DA NELER OLUYOR?

MİSLAND çok büyük gelişmelere gebe MİSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Demirbağ ile Mart ayında açıklanacak bu yenilikleri ve MİSLAND hakkında kamuoyunda dillendirilen iddiaları konuştuk.

01 Mart 2012 Perşembe 02:41 < RÖPORTAJ

MİSLAND çok büyük gelişmelere gebe… MİSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Demirbağ ile Mart ayında açıklanacak bu yenilikleri ve MİSLAND hakkında kamuoyunda dillendirilen iddiaları konuştuk.

MİSLAND’DA NELER OLUYOR?

Başkan Mart ayı tüm iddialara cevap olacak diyor. Peki, Mart’ta MİSLAND’da neler oluyor? Başkan bu konuda sır vermiyor ama heyecanı MİSLAND projesini ilk duyurduğu günkü gibi… Elazığ’a 70 milyon TL’lik bir yatırım olan MİSLAND’ın ilimize daha neler kazandırabileceğini o gün göreceksiniz diyor Nihat Demirbağ. Hayallerini hep Elazığ’ın gelişmesi üzerine kurduğunu belirten Nihat Demirbağ “bu hayallerimiz Mart’ta hayat bulmaya başlıyor, Elazığ’ın gözü aydın” dedi.


Nihat Bey, basınla eskiden çok iç içe olduğunuz halde yaklaşık üç yıldır basından uzak duruyorsunuz. Öncelikle bunun sebebini öğrenerek sohbetimize başlayalım mı?

Benim için fark etmez. Nereden derseniz oradan başlar orada bitiririz. Sorunuzun cevabına gelince, en kısa cevabı şu üç şeydir:

Birincisi 2009 yılında ABD’den başlayan ve AB üyeleri ülkelerinin bir kısmını da saran ekonomik krizin bizim yatırırımıza da etki etmesidir. Yani AVM’nin krizden etkilenerek dolmaması.

İkincisi, yönetim kurulumuzun basına sık sık çıkmamın uygun olmadığını düşünmeleri, Elazığ’ın küçük bir yer olduğunu, kıskanma ve hasetlere yol açılmaması gerektiğini söylemeleri.

Üçüncüsü ise ve benim için en önemli olan ise Başkanlık makamının sorumluluk makamı olduğunu, bu sebeple kriz döneminde yangını söndürmekle uğraşmam gerektiğini, tüm çalışmalarımızı, dikkatimizi ve zamanımızı krizi sağ salim atlatmak için ayırmak gerektiğini düşünmemden dolayıdır.

Çünkü 3 ayrı şirkette 940 ortağın sorumluluğu ve Elazığ’a yapılmış en büyük yatırımın sorumluluğu şehrin geleceği için de önem arz ettiğinden sizlerden bir müddet uzak kaldık.

            Çok şükür bunu da başardık. Özellikle 2012 yılı Temmuz ayında arsamız üzerindeki şerh kalktığında her şey normale dönecektir. Gönlüm her zaman basınla birliktedir.
 

 Yakın zamanda 3 ayrı TV’de çıkıp açık yüreklilikle tüm soruları yanıtladınız. Ayrıca yerel basında bugünlerde MİSLAND’da değişikliğe hazır olun mesajı veriliyor. Bu konuyu açabilir miyiz?

Basından uzak durduğum dönemde, özellikle 2009 ve 2010 yıllarında şirketimiz hakkında çok değişik dedikodular çıkmaya ve konuşulmaya başlandı. Öyle ki battığımızdan tutun, kaçtığımıza kadar, hatta ve hatta MİSLAND’ın kapandığına kadar acımasız ve asılsız söylentiler çıktı. Ben de TV’lere çıkarak bunların gerçek olmadığını ve işimin başında olduğumu, şirketimizin mal varlığının banka ekspertiz değeriyle durumunu, toplam borcumuzun mal varlığımızın %10’undan daha az olduğunu, MİSLAND’ın ilk günden beri aralıksız açık olduğunu ve çalıştığını anlattım. Basından uzak durduğumuz bu üç yılda yapmış olduğumuz çalışmaların meyvelerini almaya hazırlanıyoruz. Bu konuda çok ciddi kurum ve kuruluşlarla defalarca görüşmelerimiz oldu. Nihayetinde bizlere ve Elazığ’a çok faydalı olacak projeler hazırladık ve alt yapılarını tamamladık. Bu projelerimizden birini de 17 Mart’ta yapacağımız basın toplantısıyla Elazığ kamuoyuna duyurmaya hazırlanıyoruz. Bu konuda fazla bir ipucu vermeyelim hep birlikte 17 Mart’ı bekleyelim isterseniz.

Elazığ’a MİSLAND’la 70 trilyon yatırım yaparak, Elazığ’ın çehresini değiştirdiniz? Peki, MİSLAND hak ettiği değeri görüyor mu?

Ben hayallerimi hep Elazığ’ın gelişmesi üzerine kuruyorum. MİSLAND da bu hayallerden biriydi ve artık gerçek olarak karşımızda duruyor. İlimize hizmet ediyor. MİSLAND projemiz hem yurt içinde hem de yurt dışında özellikle sektör tarafından gerçekten çok iyi tanınıyor. Tam bir marka oldu. MİSLAND Elazığ’a en net tabiriyle nefes aldırmıştır.

MİSLAND yapılana kadar insanların aileleriyle gidip vakit geçirebileceği eğleneceği ve dinleneceği alanlar yok denecek kadar azdı. Sloganlarımızda da belirttiğimiz gibi bebeden dedeye hizmet verdik. Bu anlamda da MİSLAND Elazığ’ın gerçekten gelecek yüzyılında önemli bir sosyal yere sahip olacaktır ve şimdiden olmuştur. Biliyorsunuz ki açıldığımız senenin yaz ayında MİSLAND’a gelen ziyaretçi sayımız 1 milyon kişiye ulaştı. İkinci sene ise bu rakamı tam iki katına çıkardık. Bu çok ciddi bir rakamdır. Buradan görüldüğü gibi MİSLAND hak ettiği değeri özellikle yaz aylarında görüyor.

Şimdi hedefimiz AVM’nin tam doldurulması ve MİSLAND’ın kış aylarında canlandırılmasıdır. Aslında halkımız MİSLAND’a gerekli değeri veriyor ve verecektir. Bu konunun eksik ayağı siyaset desteğinin yeteri kadar olmaması ve bazı hasetliklerle yapılan yıpratıcı iftiralardır. Bunlara da aldırmadan halkın sesine kulak vererek yolumuza devam ediyoruz.
 

Peki kamuoyunda Bir Milyon Kişi ziyaret etti dediğiniz MİSLAND’ın kapandığı ile ilgili söylentiler var bu konu hakkında ne söylemek istersiniz?

Sorunun cevabı kendi içerisinde var zaten. MİSLAND’ı gezen bu bir milyon kişi dışarıdan gelmedi herhalde. Bizim bu konuda tespit ettiğimiz en büyük etken, MİSLAND’a gelen minibüs hattı şoförlerinin bir kısmının Misland’ın içine girip güzergâhını uzatmaması için dolmuş müşterilerine “Yahu ora kapanmış, ne var gidiyorsunuz” demeleri.  MİSLAND içerisinde açık kapalı, yazlık kışlık yiyecek içecek ve eğlence mekânlarına sahip bir tesis. Dolayısıyla kış aylarında da 2007 yılından bu yana hizmetlerimiz devam etmektedir. İnşallah daha da kaliteli ve çeşitli şekilde bu hizmetlerimiz devam edecektir. Söylentilere bakacak olursanız bizi 20 yıldır batırıp çıkarıyorlar. Ama görüyoruz ki bize battı diyenlerin çoğu artık yok.

2008 – 2009 döneminde meydana gelen ekonomik krizi nasıl bir süreçle aştınız?

Biz yirmi yıldır sürekli sermayemiz kadar gayrimenkul satın alarak sermayemizi her zaman garanti altına aldık. Yine 2009 yılında marketlerimizi bizim öncülüğümüzde kurulan KÜÜM GIDA A.Ş. ‘ye satarak 400 personelimizin bu kriz döneminde hiçbir zarara uğramadan işlerine devam etmelerini sağladık. Yine bizimle çalışan 100’den fazla toptancının işlerini hiçbir sekteye uğratmadan devam ettirmelerini sağlayarak Elazığ’da ciddi ve derin bir krizin önünü de kesmiş olduk. Yine bir kısım büyük ortağımızın ve yönetim kurulunun da maddi destekleriyle borçlarımızın %90’ını kriz dönemine rağmen ödeyerek bu süreçten sağlıklı bir şekilde çıkmayı başardık. Üstelik de 2010 yılını 1 Milyon 200 bin TL kar ederek.
 

Siyaset yapmayı düşünüyor musunuz?

Siyaset yapma girişimim ilk ve son olarak 1983 yılında olmuştu. O tarihten bugüne kadar hiç siyaseti düşünmedim. Ama MİSLAND’ın yapım sürecinde bürokratik ve siyasi engeller karşısında, bu engellerin olmaması durumunda ilimizde ve bölgede yatırımların artacağı kanaati bende hasıl oldu. Son 3 yılda basında kuvvetler ayrılığının önemini çok daha iyi gördük ve kavradık. Şöyle ki siyaset, yargı, bürokrat, askeriye, basın, üniversite gibi herkesin kendini en üst görerek işler yapılmaya başlanmış ve bugün bunların ayıklanmaya ve taşların yerli yerine oturtulmasına çalışılmaktadır. Bu sevindirici durumun yeni bir sivil anayasa ile taçlandırılması çok yararlı olacaktır. Biz şimdilik en iyi bildiğimiz kulvarda yarışa devam edeceğiz.
 

Çok ortaklı yapınızda bir değişiklik yapmayı düşünüyor musunuz?

Biz tam 22 yıldır çok ortaklı bir yapıyla bugünlere geldik ve Elazığ’da ortaklık iş yapılmaz felsefesini çürüttük çok şükür. Zor olandan kaçmak kolaydır. Biz bu zorluğu türlü dedikodulara rağmen aştık ve bu birliktelikle ne büyük işler yapılacağını gösterdik. Şimdi hedefimiz ise bu çok ortaklı yapımızı tüm ülkeye açarak daha da büyük işler yapmaktır. Bu amaçla da ortaklarımızın da görüşünü alarak şirketimizi SPK’ya kaydederek borsaya girmeyi düşünüyoruz. Bunun da alt yapısını tamamladık. İlk genel kurul toplantısında da gerekli kararları alarak bunu hayata geçireceğiz inşallah.

Borsaya girmek için güzel getirisi olan projeleriniz olması gerekiyor? Böyle bir hazırlığınız var mı?

Mutlaka öyle olması gerekiyor. Dediğimiz gibi 3 yıldır bu projeler üzerinde çalışıyoruz ve hemen hemen bu projeleri netleştirdik. Kriz döneminin bize en güzel getirisi de bu oldu. Bu projelerden biri zaten 17 Mart’ta yapılacak basın toplantısında kamuoyuna duyurulacak. Bunun dışında şu an çalışmasını bitirdiğimiz bir diğer projemiz de MİSLAND içerisinde en yüksek konumda yapılacak olan rezidans konut projemiz. Burada 3+1 – 4+1 ve 5 +1 olacak şekilde her aile yapısına cevap verecek nitelikte, lüks konutlar yapılacak. İçerisinde alışveriş merkezi, yüzme havuzu, sosyal alanları olan güzide bir konut projesi MİSLAND’a da Elazığ’a da çok yakışacak diye düşünüyorum. Daha birçok proje de hazır olarak bekliyor. İleriki dönemlerde onları da zamanı geldikç sizlerle paylaşacağız.


Elazığ’da yeterli yatırım olduğunu düşünüyor musunuz?

Elazığ’ın en zayıf noktası bu konudur. Elazığ’da büyük yatırımcı bulmak oldukça zor… İnsan  Malatya, Maraş, G.antep, Mersin gibi civar illerin gelişme hızına bakınca imrenmeden edemiyor. Elazığ’da elbette son yıllarda çok güzel gelişmeler oldu. MİSLAND’ın yapılması, Akgün Otel’in devreye girmesi, Kanal 9 uydu televizyonun hizmete girmesi, hava alanının büyütülmesi, Damla Hastanesi’nin Elazığ’a kazandırılması ve güney çevreyolu son 7 yılda Elazığ’a bir ivme katmıştır. Ancak yeterli değildir. Önümüzdeki 7 yılda bu projelerden çok çok daha fazlasını Elazığ’ın hak ettiğini ve ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Elazığ maalesef çok yavaş adımlarla ve Türkiye ortalamasının gerisinde ilerlemektedir.

Elazığ’ın size göre öncelikli halledilmesi gereken sıkıntısı nedir?

Sanırım bu konuda herkes benimle aynı şeyi düşünüyordur. Trafik sorunu şu an Elazığ’ın en kangren olmuş konusudur. Bu konuya şu anki Çaydaçıra Kavşağı konusu da tuz biber ekmiştir. Hemen akabinde ise büyük yatırımcı bulunamaması, 5 yıldızlı otel ve fuar eksikliği en öncelikli konulardır.

1971 Mart ayında ilk ticarete ve patronluğa başladım. Tam 40 yıldır Elazığ’a 5 yıldızlı otel yapılıyor hikâyesini dinleyerek 60 yaşına geldim. İnşallah bu hayalimiz de yakın zamanda gerçekleşir. 5 yıldızlı otelin şehre katkısı çok fazla olacaktır. Üniversitenin bilim toplantılarını Elazığ’a aldırması, kamu ve özel sektörün bölge müdürlükleri toplantılarını Elazığ’da yapmaları ve yine Elazığspor’un Süper Lig’e çıkması durumunda misafirlerin ağırlanması gibi konular şehrimize ciddi katkılar ve canlılık sağlayacaktır. Bu konuda şu an en müsait yer ise MİSLAND’ın girişinde bulunan ve İsaş Gıda’ya ait olan otellerin yeridir. Otelle ilgili biz de aracı olarak Elazığ’a yeni bir otel kazandırmayı istiyoruz.  

Elazığ’ın sorunlarını Elazığ STK’ları çok güzel bir şekilde ele alıyorlar ve önceliğini belirleyerek çözüm üretmeye çalışıyorlar. Elazığ için son yılların en önemli ve en güzel gelişmesi bana göre budur. Bunu sağlıklı bir şekilde, sağlıklı bir sekreterya ile yürütülmesi şehrimizdeki ortak akılın ön plana çıkması ve çok ortaklık kültürünün gelişmesi açısından oldukça önemsiyorum. Bu kuruluş içerisindeki herkesten hasetten uzak durularak başta komşu illerimiz ve meslektaşlarımız olmak üzere hiç kimseyi kıskanmadan bu işi ön yargısız yürütürsek Elazığ’ın 10 yılda alacağı mesafeyi 3 yılda alacağına ben her şekilde kefil olurum. Bu konuyu bu kadar önemsiyorum.

MİSLAND arsası üzerinde şerh olduğunu söylüyorsunuz? Bu şerh konusu tam olarak nedir? Ne zaman çözümlenecektir?

MİSLAND arsasını biz teşvik yasası kapsamında almış bulunmaktayız. Ancak devlet bu arsanın tapusunu bize verirken bizden bazı taahhütler istemiştir. Bu taahhütler 10 Milyon TL yatırım, aylık 50 sigortalı çalışan ve yapılan işletmelerin 5 yıl boyunca işletilmesidir. Biz bu rakamları fazlasıyla yerine getirmiş bulunmaktayız. Sadece işletmelerin 5 yıl çalıştırılması şartının yerine gelmesi için 4 aylık bir süreç kaldı. Yani Temmuz ayında son taahhüdümüz yerine gelmiş olacak ve şerh kalkmış olacak. Bu şerh ise bu süreç içinde arsanın hiçbir şekilde satılamayacağı, ipotek verilemeyeceği konusudur ve temmuz ayında da çözümlenmiş olacaktır.

Şerh kaldırıldıktan sonra hedefleriniz nelerdir?

Bu konu da ileride açıklayacağımız projeleri kapsamaktadır. Siz 17 Mart’ı bekleyin, biz 17 Mart’tan sonra adım adım sizlerle paylaşacağız bu konuları.

Nihat Bey, son olarak 17 Mart’la ilgili bir şey söylemeyecek misiniz?

Peki söyleyeyim o zaman. Çok hayırlı olacak inşallah… (gülüşmeler)

Röportaj: Osman Gürses
Fotoğraf: Doğukan Dalkılıç

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 8.7024     EURO 10.3111     IMKB 1383     ALTIN 491,064    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:05
Güneş 04:55
Öğle 12:32
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:41