OYUNCAKLAR, ÇOCUĞUN YAŞINA UYGUN SEÇİLMELİ

Çocukların düşünme ve keşfetme güçlerini ortaya çıkartıp gelişimlerini sağlayan oyuncakların, çocuk yaşına uygun seçilmesi gerektiği belirtildi.

15 Mart 2009 Pazar 22:19 < KADIN-AİLE

Oyuncaklar, çocuğun yaşına uygun seçilmeli

 

 

Çocukların düşünme ve keşfetme güçlerini ortaya çıkartıp gelişimlerini sağlayan oyuncakların, çocuk yaşına uygun seçilmesi gerektiği belirtildi.

 

 
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Turgay Baz, oyuncağın, çocuğun fiziksel becerilerinin gelişmesi, güven kazanması ve sosyalleşmesi açısından çok önemli olduğunu söyledi. Çocuğun hareketlerine düzen getiren, zihinsel ve bedensel gelişimine yardımcı olan, hayal gücünü geliştiren oyuncakların seçimi konusunda ailelere uyarılarda bulunan Dr. Turgay Baz, boş kibrit kutusu, makara gibi malzemelerin oyuncak olmadığına dikkat çekti.

Oyuncakların, çocuğun doğal yeteneklerini kolaylaştırdığını anımsatan Dr. Baz, "Çocukta seçme ve değerlendirme duygusunu geliştiren oyuncaklar, çocuğun kendi kendine karar verebilmesine ve beceri kazanmasına yardımcı olurlar" dedi.

"SU ÇOCUKLARI SAKİNLEŞTİRİR"

Çocuk oyuncakları arasında suyun önemine işaret eden Baz, şu bilgileri verdi: "Su çok önemli bir oyun malzemesidir. Dokunma duyusunu geliştirir. Keşif olanakları sağlayan su, utangaç çocukları uyarır, saldırgan çocukları sakinleştirir. Su ayrıca, çocuğun dikkatini bir konu üzerinde toplamasına da yardımcı olur. Su ve kum, 2 yaşından sonra çocuklar için çok önemli birer oyun malzemesidir. Bu malzemeden onları mahrum bırakmamak gerekir. Çocukların güven kazanması ve fiziksel gelişimleri için bu çok önemlidir."

Oyuncakların eğlence yaşatması yanında çocuklarda öğrenme potansiyelini de geliştirmesi gerektiğini ifade eden Baz, oyuncaklar doğru şekilde kullanıldığında ve yeterli derecede verildiğinde çocukta tatmin duygusunun oluşacağını kaydetti. Dr. Baz, çocuk için seçilecek oyuncağın, onun yaşına ve ilgilerine uygun olmasının büyük önem taşıdığını belirterek, "Oyuncağın yapısı önemli. En başta, kullanışlı ve dayanıklı oyuncaklar tercih edilmeli.Keskin ve sivri köşeli oyuncaklardan uzak durulmalı." diye konuştu.

 

 

www.haber7.com

 

 
Bu bölüm El-aziz Kadınlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin katkılarıyla hazırlanmıştır.
 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 8.7024     EURO 10.3111     IMKB 1383     ALTIN 491,064    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:05
Güneş 04:55
Öğle 12:32
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:41