PAKİSTAN İLK KEZ HRİSTİYANLARIN NOEL'İNİ KUTLADI

170 milyondan fazla nüfusuyla İslam ülkeleri arasında ikinci sırada olan Pakistan'da devlet bu yıl ilk defa Hristiyan vatandaşların Noel bayramını kutladı.

27 Aralık 2009 Pazar 08:54 < DÜNYA
    Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani bir grup Hristiyanı Başbakanlık konutunda kabul etti. Ülkede yaşayan Hristiyanların Noel'ini kutlayan Gilani, Pakistan anayasasına göre bütün azınlıkların olduğu gibi Hristiyanların da ülkede can ve mal güvenliğinden endişe etmeden barış ve huzur içinde yaşadığını söyledi.
 
    Pakistan hükümeti daha önce aldığı kararla ülkede yaşan Hristiyanların Noel bayramını kutlaması amacıyla 25 Aralık'ı tatil ilan etmişti.

    Pakistanlı Hristiyanlar için başkent İslamabad'da Noel kutlaması düzenlendi. İslamabad belediyesi tarafından organize edilen kutlamaya çok sayıda Hristiyan Pakistanlı katıldı. Ayrıca bir meydana Noel ağacı dikildi ve ışıklandırıldı.

    Kutlamada konuşma yapan İslamabad Belediye Başkanı İmtiyaz İnayet İlahi, ülkede yaşayan bütün Hristiyanların dinlerini yaşamakta özgür olduğunu söyledi.

    Hristiyan Pakistanlılar adına konuşma yapan Ulusal Hristiyan Birliği Başkanı Manzur Mesih de Müslümanlar gibi Hristiyanların da ülkenin kalkınması ve refahı için dua ettiklerini belirtti.

    Öte yandan, Pakistan'da yaşayan yoksul Hristiyan halk da Noel bayramını kısıtlı imkanlarla kutladı. İslamabad'da bulunan Hristiyan mahallesindeki yollar, evler ve ağaçlar Noel nedeniyle süslendi ve ışıklandırıldı.

    Noel amacıyla yeni kıyafetlerini giyen Pakistanlı Hristiyanlar birbirleri ziyaret etti, Fatıma kilisesine bağışlamak üzere kendi aralarında para topladı, şarkılar söyledi.

    Pakistan'da 5 milyona yakın yerli Hristiyan yaşadığı kabul ediliyor. Ülkede sosyal ve ekonomik tabakanın en altında bulunan Hristiyanlar, genellikle temizlik işçiliği, hizmetçilik ve bahçıvanlık yapıyor.(aa)
 
    asmt
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 7.3985     EURO 9.0105     IMKB 1542     ALTIN 442,399    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 06:03
Güneş 07:28
Öğle 12:40
İkindi 15:19
Akşam 17:42
Yatsı 19:02