PALU TARİHİNE SAHİP ÇIKIYOR

Palu ilçesinde Ulu Camii, Çarşıbaşı Hamamı, Çemşid Bey Camii ve Alacalı Mescit gibi tarihî yapıların restorasyonları için bağış kampanyası başlatıldı.

07 Aralık 2014 Pazar 01:42 < İLÇE

Elazığ’mızın Palu ilçesinde Ulu Camii, Çarşıbaşı Hamamı, Çemşid Bey Camii ve Alacalı Mescit gibi tarihi ve kültürel değeri olan yapılar restore ediliyor. Restorasyonlar kapsamında “Palu tarihine sahip çıkıyor” sloganı ile bağış kampanyası başlatıldı.

İlçede kültür ve tarih turizmini canlandırma adına başlatılan “Tarih Palu’dur, Palu tarihtir’ projesi kapsamında, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen ve Fırat Kalkınma Ajansı destekli Palu Kalesi eteğindeki tarihi yapıların restorasyonları devam ediyor.

Palu’daki Cemşid Bey Külliyesi, Ulu Camii, Çarşıbaşı Hamamı, Alacalı Mescit’in restorasyonlarının 2015 yılı içinde tamamlanması bekleniyor.

Projede, tarih ve inanç merkezlerinin kavşağı niteliğindeki tarihî Palu Köprüsü’nün yanında bir sosyal tesis olarak inşa edilmesi planlanan Palu Konağı’nın eski Palu evleri formatında olması hedefleniyor.

Palu Kaymakamlığı’nca yapılan açıklamada, "Bu çalışmalarla hem kültürel mirasımıza sahip çıkmak hem de ilçemizin kalkınma dinamiği olacağına inandığımız kültür ve tarih turizminin canlanmasını sağlayarak, bu sektörün ilçemizin ekonomisine, kültürüne, sosyal yapısına, olumlu etkilerini göstererek, özel sektörün de bu alanda yatırım yapmasının önünü açmayı hedefliyoruz." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca Palu Kaymakamlığı, Kültür Dayanışma Derneği ve Belediye Başkanlığı işbirliği ile çeşmeler başta olmak üzere diğer tarihî eserlerin de restorasyonunu sağlamak için “Palu tarihine sahip çıkıyor” adıyla bağış kampanyası başlatıldığı belirtildi.

 
smt
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 8.7024     EURO 10.3111     IMKB 1383     ALTIN 491,064    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:05
Güneş 04:55
Öğle 12:32
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:41