RUSYA, AB'YE ALTERNATİF BİRLİK PEŞİNDE

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko, ülkesi, Kazakistan ve Rusya arasında 1 ocakta hayata geçecek gümrük birliğine Kırgızistan ve Tacikistan'ın da hazır olduğunu söyledi.

20 Aralık 2009 Pazar 07:30 < DÜNYA
    Ocak 2010'dan itibaren gümrük birliği uygulamasını başlatacak Rusya, Belarus ve Kazakistan, Ocak 2012'den sonra 'Ortak Ekonomik Topluluk' kuracak.

    Kazakistan'ın Almatı kentine yakın dağlık bölgede bir araya gelen eski yedi Sovyet ülkesi lideri (Rusya, Kazakistan, Belarus, Ermenistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Türkmenistan) ekonomik krizle mücadelede bölgesel işbirliğinin geliştirilmesini kararlaştırdı.

    Liderler gayrı resmi zirve sonrası yaptıkları ortak açıklamada, "Avrasya Ekonomik (EurAsEC) alanında ortak ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi konusunda fikir birliğine vardık. 1 Ocak 2012'yi aşmayacak şekilde Rusya, Kazakistan ve Belarus liderleri ortak ekonomik topluluk oluşturma konusunda uzlaşı sağladı." ifadeleri yer aldı.

    Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev 27 Kasım'da Gümrük Birliği ile ilgili anlaşmayı parafe etmişti. Ortak ekonomik topluluk için çalışmaların hızlandırılmasını isteyen liderler, ortak çalışma grubu oluşturdu.

    Kazakistan'ın Almatı şehrine yakın dağlık bölgede bulunan Ak Bulak Hotel'de bir araya gelen Eurosec gayrı resmi zirvesine Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov da katıldı. Kremlin kaynakları İtar-Tass'a yaptığı açıklamada liderlerin görüşmelerde geniş çaplı olarak ekonomik ve bölgesel sorunları ele alma imkanı bulacaklarını ifade etmişti.

    Gümrük Birliği ile ilgili anlaşmanın ardından Medvedev yaptığı açıklamada gümrük birliğinin gerçek bir ekonomik kurum olduğunu kaydetmişti. Rusya liderine göre Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra uzunca bir süredir ekonomik işbirliğinin derinleştirilmesi için yapılan çalışmalar artık sonuç vermeye başladı ve yeni ekonomik birlik Avrupa Birliği'nin prototipi olmaya aday.

    1996 yılında ilk adımları atılan EurAsEC'de Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Ermenistan yer alıyor. Eski Sovyet coğrafyasındaki ekonomik büyüklüğün yüzde 83'ünü Rusya, Belarus ve Kazakistan oluşturuluyor. Üç ülkenin verimli bir yapı oluşturması durumunda diğer ülkelerin de bu yapıya girebileceği kaydediliyor. Nitekim Kırgızistan Mayıs 2009'da gümrük birliğine dahil olmak için başvurmuş durumda.(cha)
 
    asmt
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 7.3985     EURO 9.0105     IMKB 1542     ALTIN 442,399    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 06:03
Güneş 07:28
Öğle 12:40
İkindi 15:19
Akşam 17:42
Yatsı 19:02