Spor Editör

[email protected] 05 Ekim 2015 Pazartesi 01:41 DİĞER KÖŞE YAZILARI

BEKTAŞ’IN KADRO ZAAFI ELAZIĞSPOR’U FELÇ ETTİ!


İlk kez Vartaş ismi ile çıktığı maçta Altınordu’dan hesapta olmayan bir yenilgi alan Elazığspor 4 haftalık yenilmezlik unvanını İzmir’de bıraktı.

Lige 2 beraberlik ile başladıktan sonra son 4 maçını kazanarak beklenmedik bir başarı grafiği çizen Bayram Bektaş’ın öğrencileri İzmir Atatürk Stadı’nda tabir caiz ise tel tel döküldüler.

Rakibin küçümsendiğinden midir yoksa nedir bilemiyoruz ama, rehavetin hakim olduğu maçta; ne mücadele, ne pas, ne hücum, ne şut, ne pas yüzdesi bakımından futbolun hiçbir gereğini yerine getiremeyen Elazığspor neredeyse maçı pozisyonsuz tamamladı denilebilir.

Geride kalan 6 haftada Brezilya’lı oyuncusu Tom’un katkısı ve Serdar’ın golleri ile tek kanatlı kuş misali yol alabilen Elazığspor bu oyuncunun yokluğunda rakip kaleye bile gidemeden bir maç tamamlarken, yine ilk kez bir maçta gol atamadı.

Samsunspor’un puan kaybettiği haftada liderlik hesapları yapan taraftarın beklentisi, Bayram Hoca’nın hala bir oyun kurgusu geliştirememesi ve yanlış oyuncu tercihleri yüzünden maalesef suya düşmüş oldu.

İlk 6 haftada alınan sonuçlar ve toplanan puanlarla sempati toplamayı başaran Bayram Hoca hata kabul etmeyen, tavsiye dinlemeyen yapısıyla spor basını tarafından zaman zaman dozu farklı da olsa haklı olarak eleştirildi.

Aldığımız duyumlar doğru ise; Sayın Bektaş (X) menajerin baskısıyla bazı futbolcuları oynatmaya mahkûm edilmiş…

Bir nevi prens muamelesi gören bu oyuncuları ısrarla oynatmanın takıma verdiği zarar bu maçta artık net olarak ortaya çıkmış bulunuyor.

25 kişilik kadroya rağmen giren çıkanın belli olduğu ve 7 haftayı 13-14 oyuncu ile tamamlayan bir takımın 34 haftalık uzun maratonu istediği yerde tamamlaması nasıl mümkün olacak!

Kulübesi zaten güçlü olmayan bu takımda Sayın Bektaş’ın adaletli forma dağıtması gerekirken, istatistikler neredeyse kadronun 5’te 1’inin (kupa maçları dışında) ne saha ne de kulübede yer almadığını gösteriyor.

Eğer bu oyuncular küstürülüp takıma girme umudunu kaybederlerse bunun vebali çok ağır olur.

Yukarıda belirttiğimiz duyumumuz doğru ise bu adaletsiz duruma birilerinin acil çözüm bulması ve yapılan bu baskıyı hocanın üstünden kaldırması gerekiyor.

Hemen bütün maçlarda kurtarıcı olarak sahaya sürülen Ümit Tütünci ve Kenan Şahin’den ortaya koydukları kötü performanslarına rağmen vazgeçmeyen Bektaş’a buradan bir kez daha soruyoruz.

Murat Kayalı, Berk Yıldız, Çağrı Ortakaya, Mehmet Cansın Çiçek ve Ganvoula M'boussy gibi oyuncular neredeler!

Hiç şans verilmeyen bu oyuncular bu takımın oyuncuları değiller mi, bu oyuncular hazır mı değiller, değillerse niçin ve ne zaman hazır olacaklar!

 BEKleye bekleye TAŞ olduk, acele cevap!

*****

Prince Segbefia ve Hamıdou Traore’yi çift ön libero oynatmakta ısrar eden Bektaş’ın bu oyuncuların oyun kurucu özelliği olmadığını anlaması için daha kaç hafta geçecek doğrusu bilemiyoruz.

Hele Tom olmayınca bu takımın bütün oyun planı çökecekse başarı nasıl gelecek!

Çünkü Tom’un yokluğunda net olarak görüldü ki, Segbeifa ve Traore ikilisinin savunma ağırlıklı oyunu ve maç boyunca hücuma katkı verememesi Altınordu karşısında Elazığspor’u adeta felç duruma düşürdü.

Her iki oyuncunun 11 ve 32’de acemice gördükleri sarı kartlar ise düşündürücü tabi.

Görünen o ki; 96 dakikalık mücadeleyi 3 pozisyonla tamamlayan bu takıma üretken bir oyun kurucu monte edilemez ise 7 golle ligin en çok gol atan oyuncusu usta ayak Serdar’da bir fayda veremez.

6 maçta Cleyton, Tom ve Serdar gibi usta ayaklarıyla sonuca giden Elazığspor ustalardan birinin eksilmesiyle böyle kötü duruma düşecekse buna tedbir almak Bayram Hoca’nın elbette birinci vazifesi olmalıdır.

Küstürdüğü oyuncuları bir an önce takıma kazandırmak için lige verilen arayı bir fırsat bilerek gerekli revizyonu mutlaka yapmalıdır.

Sayın Bektaş maç sonunda yaptığı açıklamada; “Üzerimizde tutukluk vardı ve istediklerimizin yüzde 10’unu yaptık.” diyerek aslında kendi hatasını itiraf eder gibiydi. Sergilenen kötü oyunu zeminin uzun çimlerine bağlaması ise sadece bir bahaneydi.

Oysa kendisinin itifraf edemediği yenilginin en önemli nedeni; iki önemli oyuncunun yokluğunda uygulamaya koyacağı bir B Planının olmayışı ve baştan beri dar bir kadro ile yol almaya çalışmasıydı.

Altınordu'nun hak ederek kazanırken, Elazığspor’u sahada aciz bırakan ve tutan işte bu mantıktı.

Alınan bir yenilgi sonrası felaket tellallığı felan yapmıyoruz.

Uzun maratonda elbette yenilgiler de olacak, diğer takımlar gibi Elazığspor’da maç kaybedecek. Mesele bu değil...

Mesele, ta baştan beri takım olma ruhunu yakalamış, kalpleri aynı duygularla atan ve forma savaşında adaletli bir taksim olduğuna inanan 25 kişilik bir kadronun oluşturulamaması.

*****

Özellikle ilk yarıdaki tutuk oyunu görüp ikinci yarıda bunun tedbirini alamayan ve beraberliğe yatan bir oyun anlayışına bürünen Elazığspor son dakika zaafiyetini de unutunca en azından 1 puan koparabileceği maçtan puansız ayrılmak zorunda kaldı.

Netice olarak, futbol ince bir çizgide yol alan cambaz misali hassas dengeler üzerinde yürüyen bir oyundur.

Zamanında yapılacak müdahaleler bu cambazın emin adımlarla yoluna devam etmesini sağlarken, kör inat ve sağır kulağın dengeyi bozduğunu birilerinin artık anlaması gerekiyor.

Altınordu maçında kaybedilen 3 puan bu açıdan önemli.

Gerekli dersler çıkarıldığı takdirde, kaybedilen her mücadele yeni kazanımların habercisi olabilir...

Milli maç arasının iyi bir düşünme ve çalışma zamanı olarak değerlendirilmesi umuduyla artık bu maçı unutup A. Demirspor maçını bekleyeceğiz.
YORUM EKLE
  YORUMLAR
 • hamit - 10 Ekim 2015 Cumartesi 23:52
  Elazığspor'un menejer oyunlarına kurban edilmemesi için yönetim ipleri eline almak zorunda
 • halil tuna - 05 Ekim 2015 Pazartesi 23:16
  Bir takımda adalet duygusu yara alırsa orada başarı felan kalmaz. Bazı oyuncuları defalarca deneyip bazılarına hiç fırsat vermemek adaletsizliktir. Bayram Hoca'yı sözü dinlenecek birileri uyarırsa iyi olur. Baştan tedbir alınması gerekiyor. A. Demir maçı dönüm noktası olabilir.
 • SUAT YENTÜR - 05 Ekim 2015 Pazartesi 10:30
  "BEKTAŞ HOCA" BU KARŞILAŞMADAKİ YÖNETİMİNE 0 VERİYORUM. ORTA SAHAN ÇALIŞMIYORDU. BUNU FUTBOLDAN ANLAYAN İNSANLAR BİLE FARK ETTİ. MURAT KAYALI, BERK, BAŞKA OYUNCULAR İLE DEĞİŞİM YAPILMALIYDI. BOŞU BOŞUNA EN AZ 1 PUAN KAYBEDİLDİ. BİR MÜSİBET BİN NASİHATTAN İYİDİR DERLER. GÖZÜN GÖRDÜĞÜNÜ İNKAR ETMEMEK LAZIM.
DÖVİZ KURLARI
USD 6.7924     EURO 7.4406     IMKB 102649     ALTIN 377,523    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:15
Güneş 04:59
Öğle 12:25
İkindi 16:18
Akşam 19:41
Yatsı 21:17