TEKNOLOJİNİN ÇOCUKLARA ZARARI...

Bilgisayar, TV, video oyunları ve cep telefonları günlük hayatımızın ayrılmaz parçaları haline geldi.

28 Mart 2009 Cumartesi 20:56 < KADIN-AİLE
İlerleyen teknolojinin çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri ise sanılandan fazla. İşte o etkiler ve çocukları koruma yolları...Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Dr. Arzu Özgeneci, çocukları teknoloji çağında bekleyen tehlikelerden nasıl korumak gerektiğine dair ipuçlarını verdi.

0-2 yaş: Amerikan Çocuk Akademisi asla ekranla karşılaşmamalarını öneriyor. Yapılan araştırmalar 1 yaş altında günde 2 saatten fazla televizyon seyreden çocukların dil gelişiminin diğer çocuklara oranla 6 kez daha geride olduğunu saptamıştır.

2-5 yaş: Bu yaşlar arasındaki çocukların televizyon izlemek yerine zamanlarını oyunlara ve sosyalleşmeye ayırmaları yerinde olur. Bu yaş arasındaki çocukların sadece 1 saat televizyon izlemeleri önerilir. Ancak anne babaların şiddet sahnesi içermeyen programlar özellikle çizgi filmlerle sınırlandırmaları önerilir. Çocuklar bir programı defalarca seyretmeyi sevdikleri için programları kasete alabilirsiniz.

6-11 yaş: Okuma ve ödevlere harcanan zamanı kısıtlamaması açısından bu yaş çocuğun televizyon seyretmesi kontrol edilmelidir. Araştırmalar, çoocuğun günde 1-2 saat televizyon seyretmesinin okul başarısını, özellikle okuma konusundaki cerimini dikkate değer bir biçimde olumsuz etkilediğini göstermektedir. Bu yaş çocukları için kaliteli programlar azdır; o nedenle, ya çizgi filmleri ya da yetişkinlere yönelik programları izlerler.

Aileler, bu yaş grubuna yönelik kaliteli programları (doğa ile ilgili programlar, durum komedileri gibi) aramak zorundadırlar. Bu yaş çocukları, okul öncesi yaştaki çocuklar gibi çizgi filmleri sever ve oradaki kahramanlarla özdeşleşir. Bu tip programların “saldırganlık” yönü asgariye indirilmeli ve “hayali yönü” olduğu vurgulanmalıdır.

EĞİTİCİ ARAÇ OLABİLİR
Günümüzde çocuklar cinsel, cinsel öğe bulunan birçok mesajla karşı karşıya kalmaktadırlar, (televizyon, dergiler, reklamlar, müzik, sinema ve internet). Televizyon cinsellikle ilgili tutumun sorumluluklarını ve tehlikeleri hakkında çocuk ve gençleri eğiten önemli bir araç olabilir.

OBEZİTEYİ KÖRÜKLÜYOR
Televizyonun çocukların hayatında önemli bir etkisi vardır. Bu etki; televizyonun karşısında geçirilen süre, yaş, kişilik, televizyonun yalnız mı anne babayla mı birlikte seyredildiği, seyredilen materyalle ilgili olmasına bağlıdır. Televizyonun olabilecek olumsuz etkilerini en aza indirebilmek için şiddet içeren filmleri ebeveynlerin engellemesi gerekir.

Çünkü birçok araştırma, şiddet mesajları ile dolu filmlerin çocuklarda korku davranışında artışa neden olduğunu göstermiştir. Ayrıca saldırganlık ve şiddete karşı duyarsızlaşma gibi olumsuz etkileri de bilinmektedir. Yine yapılan araştırmalar aşırı teknoloji bağımlılığının obeziteyi körüklediğini, hastalıklara zemin hazırladığını ortaya koymuştur.

AÇIK TV PASİF İÇİCİLİK GİBİ
7-12 yaş arası aşırı televizyon seyretmek ev ödevine ayırdığı zamanı azaltmakta ve yaratıcı oyun kabiliyetini azaltmaktadır. Dolayısıyla anne babaların okul çağı çocuklarda programlarını seçerek belgesel ve öğretici programları spor müzik içerikli programları 1-2 saatle sınırlayarak yardımcı olmalıdırlar. Televizyon seyretmek pasif bir iştir. Yaratıcılığı azaltır. Arkada televizyonun açık olmasının bile oyun süresini azalttığı görülmüş, bunu çocuk doktorları pasif içicilik ile eşdeğer olduğunu göstermişlerdir.
 
www.stargündem.com
 
Bu bölüm El-aziz Kadınlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin katkılarıyla hazırlanmıştır.
 
[email protected]
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 8.7024     EURO 10.3111     IMKB 1383     ALTIN 491,064    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:05
Güneş 04:55
Öğle 12:32
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:41