"TÜM SIKINTILARA RAĞMEN BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ"

ASKON Elazığ Şube Başkanı Taylan ÖZDAL yaptığı basın açıklamasında ülkemizin bütün sıkıntılara rağmen ikinci çeyrekte %. 3.8 büyüme göstermesini olağanüstü bir başarı olarak değerlendirdi.

13 Eylül 2015 Pazar 11:53 < EKONOMİ
ASKON Elazığ Şube Başkanı Taylan ÖZDAL yaptığı basın açıklamasında ülkemizin bütün sıkıntılara rağmen ikinci çeyrekte %. 3.8 büyüme göstermesini olağanüstü bir başarı olarak değerlendirdi. Açıklama şu şekilde:
 
Türkiye Herşeye Rağmen Büyümeğe Devam Ediyor. “Ülkemizin çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya olduğu ve dünyada ekonomik anlamda gerçek bir durağanlığın yaşandığı böyle bir zamanda ekonomimizin büyüme göstergesinin hatırı sayılır bir yükseklikte gelmiş olması gerçekten memnuniyet verici bir durum. Birinci çeyrekle ilgili olarak yapılan revizyonla rakamlar 2.5 seviyesine getirilmiş oldu.

2015 kayıp yıl gibi değerlendirilirken ilk yarıda % 3.2’ye yakın bir büyümenin yakalanmış olması dünya ölçeğinde son derece önemli bir skor olmuştur.

Şu anda ekonomiyle ilgili olarak olumsuz bir imaj piyasalara hakimdir. Bunun yegane sebebi döviz kurlarındaki hareketliliktir. Bu da maalesef yine küresel bir sorun özellik taşımaktadır. Bizde de özellikle seçim süreçleri ve kalıcı bir hükümetin kurulamadığı gerçeklik yanında terör olaylarının tırmanışı da bu havaya destek vermektedir. 
 
GSYİH bileşenleri içinde büyümeye etki eden dinamiklerimiz; Hane halklarının nihai tüketim harcamaları sabit fiyatlarla %5.6, Devletin nihai tüketim harcaması sabit fiyatlarla %7.2, Gayrisafi sabit sermaye oluşumu sabit fiyatlarla %9.7 artış ve Mal ve hizmet ihracatı sabit fiyatlarla %2.1 azalış şeklinde yaşanmıştır.

2014 yılını 2.9 ile kapatan Türkiye ekonomisi 2015 gibi zor bir yılda birinci çeyreği 3.2’ye yakın bir rakamla geçiriyor olması son derece önemli bir güven unsuru olmuştur.

Bu güven uzun dönemli bir istikrar sürecinin yansımasıdır. Öyle anlaşılıyor ki, ekonomide bir kısım taşlar ciddi anlamda yerine oturmuştur. Son zamanlarda yaşadığımız önemli terör sorunları dahi bu güveni sarsacak yıkım etkisi oluşturamıyor. Bu sonuç başta iş dünyası olmak üzere tüm milletimiz için son derece önemli bir gösterge özelliği taşımaktadır.”
 
ÖZDAL: “Kötü Tablo Kendisini Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da Gösteriyor. Bölgeye Yapılan Yatırımlar Durdu. Şehirler Arası Taşımacılık ve Ticari Ürün ve Hizmetlerin Sevkiyatı Durma Noktasında. Ticaret Daraldı. Bölgedeki İllerde Piyasa Nakit Dönüşümü Durdu. Anadolu’da Çok Fazla İhracat Olmadığı da Göz Önüne Alındığında, Kendi İç Piyasasına İhtiyacının Ne Kadar Hayati Önem Taşıdığı Ortaya Çıkıyor. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde Ödeme Krizi, Büyük Ölçekli Firmalarda İse; İstihdam Yükünü Taşıyamamak Gibi Endişe ve Kaygı Hakim Oldu. Bunların Yaşanmasına Tek Sebep “Güvenlik Sorunu” Terör ve İşbirlikçi Unsurlarının da Zaten Yapmak, Gerçekleştirmek İstediği Hadise Buydu.”
 
“Her şeye rağmen bu topraklar güven adası olmaya devam edecektir”

“Milletimizin birliğine dönük olarak yeniden başlatılan parçalama amaçlı bu anlamsız terör faaliyeti bu seferde amacına ulaşamayacaktır. Bu topraklarda yaşayan herkes bu toprakların güven adası olması fikrine iman etmiş durumdadır. Milletin her kesimi başka yolların çıkmaz yol olduğunu bilmektedir.
Terör ve onu destekleyen güçler bu çelik gerçeklikle bir kez daha yüzleşiyorlar. Hem kardeşliğimizi bozmayacağız, hem de ileri demokrasi standardında bir ülke haline geleceğiz. Sahte barış söylemlerinin ve bayraklarının altında mayın döşemesi yapanlara da milletimiz pirim vermeyecektir.”
 
“Terörün Dini, Dili, Irkı Olmaz. Tarihi Boyunca Başarabildiği Tek Bir İyi Değer Örneği Yoktur. Kan, Gözyaşı, Acı, Nefret ve Kinden Başka Bir Şey Üretmez. Terör Kimden Gelirse Gelsin ve Kime Karşı Yapılırsa Yapılsın; Her Türlüsünü Lanetliyoruz. Terör Olaylarıyla Ülkemizin Varlığı, Birliği, Huzuru, Gelişimi, İnsanımızın Canı ve Malı Hedef Alınmıştır. Dikkatlerimizin Dağıtılması ve Kaynaklarımız Hedef Alınmıştır. Ülkemizin Gelişimini Hazmedemeyen Dış Güçlerin; Maalesef İçimizdeki Hainlerle Birlikte Kurguladıkları, Belki de Ellerinde Kalan Tek Güç Olan Terör ve Terörist Unsurlarla Huzurumuz Bozulmaya Çalışılıyor. Bizlerin, Çocuklarımızın ve Nesillerimizin Geleceği Karatılmaya Çalışılıyor. Biz Bu Oyunlara Gereken Cevabı; Milli Birlik ve Beraberlikle, Kardeşlik Hukuku İçerisinde, Dayanışma ve Elbirliği İle Vereceğiz. Bu Kirli ve Kanlı Oyunları da Boşa Çıkaracağız. Ülkemizin Birliğine, Refahına ve Geleceğine Hep Birlikte Sahip Çıkacağız.
    
“Terörle Mücadelede Gösterdikleri Kahramanlıklarla Ebediyete İntikal Eden Şehitlerimize Allah’tan Rahmet, Şehit Yakınlarına Başsağlığı, Yaralı Gazilerimize de Acil Şifa Diliyoruz. Hepsini Minnet ve Şükranla Anıyoruz. Allah Rızası İçin, Vatan Uğruna Canlarını Seve Seve, Göz Kırpmadan Feda Eden Kahramanlarımızın Aileleri ve Akrabaları İçin de; Gerek Onlara Duyduğumuz Minnettarlığımızın İfadesi Olması Açısından ve Gerekse Yaralarını Sarmak Adına Gereken Her Ne İse Yapılacağından Emin Olunsun. Şehitlerimize ve Geride Bize Bıraktıkları Emanetlerine Sahip Çıkacağımızdan da Kimsenin Kuşkusu Olmasın.” Dedi.

HG
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 8.7024     EURO 10.3111     IMKB 1383     ALTIN 491,064    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:05
Güneş 04:55
Öğle 12:32
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:41