TÜRK ÇOCUKLARIN 3'TE 1'İ KAHVALTI YAPMIYOR

Türkiye'de okul çağındaki çocukların 3'te 1'i günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlıyor...

12 Temmuz 2009 Pazar 09:42 < KADIN-AİLE

 

Halk Sağlığı ve Beslenme Uzmanı Sarah Richards, Türkiye'de okul çağındaki çocukların 3'te 1'inin günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atladığını, bununda çocukları olumsuz etkilediğini söyledi...

Sarah Richards, uykuda yavaşlayan insan metabolizmasının tekrar hızlandırılması, gün boyu ihtiyaç duyulacak enerjinin sağlanması, dikkat ve odaklanma gibi zihinsel faaliyetlerin gerçekleştirilebilmesi ve vitamin-mineral alımının sağlanması için en önemli adımın sağlıklı bir kahvaltı olduğunu ifade ederek, "Buna rağmen en çok atlanan öğünlerden biri olan kahvaltı konusunda alışkanlığımız düzenli değil.

Türkiye'de çocukların 3'te 1'i düzenli kahvaltı yapmıyor. Çocukların metabolizmasının hızlandırılmasında tam tahılların da eklendiği bir kahvaltı önem taşıyor.

Uyku sonrası yavaşlamış metabolizma iyi bir kahvaltı ile hızlandırılır" dedi. Kahvaltılık gevrek tüketen çocukların aynı zamanda düzenli kahvaltı yapma eğiliminde olduğunu belirten Richards, çocuklarda kahvaltı yapmama sebeplerinin zaman darlığı ve çocuklara keyif verecek seçeneklerin yokluğu olarak ortaya çıktığını kaydetti.

KİLO KONTROLÜ SAĞLAR


Richards, yapılan araştırmalara göre tam tahıl tüketenlerin tüketmeyenlere göre daha düşük vücut kitle indeksine sahip olduğunu, daha az yağ, daha fazla lif tükettiklerinin ortaya çıktığını belirtti.

Aynı zamanda düzenli tam tahıl tüketenlerin daha düzenli kahvaltı eden kişiler olduğunu ve gün boyunca abur cubur yemeyi azalttıklarını söyleyen Richards, tam tahıldan zengin kahvaltı sayesinde hem yetişkinlerde hem de çocuklarda etkili kilo kontrolü sağlanabileceğini sözlerine ekledi.
 
 

 Bu bölüm El-aziz Kadınlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin katkılarıyla hazırlanmıştır.

 

[email protected]

 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 8.7024     EURO 10.3111     IMKB 1383     ALTIN 491,064    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:05
Güneş 04:55
Öğle 12:32
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:41