VALİ KALDIRIM: “KAYAK MERKEZİ HAZAR GÖLÜ İLE BÜTÜNLEŞECEK”

Elazığ'ın tanıtımı noktasında önemli adımlar atan Vali Çetin Oktay Kaldırım, Kayak merkezini Hazar Gölü ile bütünleştirileceğini açıkladı…

11 Şubat 2018 Pazar 16:18 < GÜNDEM


Elazığ'ın kalkınması ve tanıtımı noktasında önemli adımlar atan Vali Çetin Oktay Kaldırım, Kayak merkezini Hazar Gölü ile bütünleştirileceğini açıkladı…

Hazar Gölü manzaralı Hazarbaba Kayak Merkezi, kentin turizmine önemli katkı sunmaya devam ediyor.

Elazığ merkezine 50, Sivrice ilçesine 5 kilometre mesafede bulunan, bin 300 metre doğal piste sahip kayak merkezi, yörenin ve çevre illerin yanı sıra farklı bölgelerden ve yurt dışından gelenleri ağırlıyor.

Doğu Anadolu Bölgesi'nin önemli kış turizm merkezleri arasında yer alan tesis, kış sporlarına ilgi duyanlarla fotoğraf tutkunlarını konuk ediyor.

Profesyonel kayakçıların da ilgi gösterdiği, telesiyej ve kar motoru bulunan, snowboard yapılabilen tesiste, her yaştan vatandaş kayak yapmanın keyfini çıkarırken, kayak öğrenmek isteyenlere için de kurs veriliyor. 

Geçen yıl yaklaşık 40 bin ziyaretçinin kayak yapmak için tercih ettiği tesis, kış turizminde Elazığ'a önemli katkı sunuyor.

"YABANCI TURİSTLERİ DAVET EDİYORUZ"

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, yaptığı açıklamada, göl manzaralı kayak merkezinin dünyada eşi ve benzerinin olmadığını düşündüğünü söyledi.

Kayak merkezine ulaşım imkanlarının iyi düzeyde olduğunu belirten Kaldırım:

"Yatırımlarımız devam edecek. Burada otel yapacağız. Kayak merkezini Hazar Gölü ile bütünleştireceğiz. İnanç, doğa, kayak, kış, yaz, adrenalin ve macera turizmi hepsini inşallah birleştirip, burayı bölgede uluslararası düzeyde önemli bir konuma getireceğiz." dedi.

TÜRKİYE'DE KIŞ TURİZMİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ BİR MERKEZ

Yaz mevsiminde Hazar Gölü'nü yaklaşık 1,5 milyon kişinin ziyaret ettiğini dile getiren Kaldırım, kayak merkezinin de Türkiye'de kış turizmi açısından çok önemli bir merkez olduğunu vurguladı. 

Kaldırım, Elazığ'ın yılın 12 ayında turizme hizmet edebilecek potansiyeli bulunduğunu ifade ederek, kentin önemli bir turizm potansiyeline sahip olduğunu aktardı.
 
Yabancı turistleri tesislere davet ettiklerini belirten Kaldırım:

"Yabancı turistleri davet ediyoruz ve geliyorlar. Konaklama kapasitesini de yükseltirsek buranın cazibe değeri artacaktır. Dolayısıyla hem konaklama hem de kış turizminin alt yapısını geliştirdik. İnşallah hem burayı hem de Hazar Gölü çevresini yerli ve yabancı turizme açacağız. İleride teleferik, konaklama tesisleri ve ilave üç pist daha yapacağız." Dedi.

"YAPACAĞIMIZ TANITIM İLE MARKALAŞACAĞIMIZI UMUYORUM"

Kaldırım, kayak merkezine ciddi bir talep olduğunu, ilk kez yurt dışında tanıtıma başlayacaklarını dile getirerek, tesisin sadece Türkiye için değil dünyada da önemli bir merkez haline geleceğini söyledi.

Tesisin Elazığ'da marka değer olacağına inandığına işaret eden Kaldırım: "Bu potansiyel görüldüğü için burada yatırım yapıyorlar. Markalaşacağımızı umuyorum." diye konuştu.

Kırsalda yaşayan çocuk ve gençleri tesise getirmek için çalışma yürüttüklerini anlatan Kaldırım, özellikle ihtiyaç sahibi çocuklara yönelik sosyal faaliyetler düzenleyeceklerini bildirdi. 

HAFTASONLARI 4 BİN CİVARINDA ZİYARETÇİ

Hazarbaba Kayak Merkezi Müdürü Taner Durmuş, tesisin haftasonları 4 bin civarında ziyaretçiye ev sahipliği yaptığını belirtti.

Durmuş, tesise ulaşım kolaylığının önemli bir avantaj sağladığını ifade ederek: "Geçen sezon 40 bine yakın ziyaretçimiz oldu. İstanbul ve Ankara gibi yurt dışından gelen misafirlerimiz de var." şeklinde konuştu.

Kış turizminin bölge açısından önemine dikkati çeken Durmuş, tesise büyük ilgi gösterildiğini ifade etti.

 VALİ ÇETİN OKTAY KALDIRIM’DAN ELAZIĞ’A MÜJDELİ HABERLER - TIKLAYIN 

 ELAZIĞ TANITIM FİLMİ İZLEMEK İÇİN - TIKLAYIN  
 'HAZAR GÖLÜ TANITIM FİLMİ' - TIKLAYIN 

M.T 
Etiketlervali çetin oktay kaldırım hazar sivrice turizm
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 7.3985     EURO 9.0105     IMKB 1542     ALTIN 442,399    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 06:03
Güneş 07:28
Öğle 12:40
İkindi 15:19
Akşam 17:42
Yatsı 19:02