YENİ DÜNYANIN MERKEZİ TÜRKİYE

gAZETECİ Yiğit Bulut son günlerde yaşanan Türkiye-İsrail çatışmasını yorumladı: "Ortadoğu 'İsrail ve Türkiye'ye' dar gelir!"

14 Ocak 2010 Perşembe 01:27 < DÜNYA
Türkiye ve İsrail arasında patlak veren krizde İsrail, Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon'un Türk Büyükelçi Oğuz Çelikkol'a yaptığı diplomatik nezaketsizlik konusunda Türkiye'ye resmi bir özür metni yolladı. Türkiye ve dünya gündeminde geniş yer bulan olayı köşe yazarları da değerlendirdi. Yiğit Bulut da konuyu değerlendirdi ve radikal bir yorum yaptı: Ortadoğu 'İsrail ve Türkiye'ye' dar gelir!

ORTADOĞU DEVİ TÜRKİYE

DAHA açık yazayım; yeni dünya düzeninde bu bölgede bir “dev” kalacak ve muhtemelen bu Türkiye olacak! Sevgili dostlar, bu tespiti “duygularımla” değil tamamen eldeki “verilerle” yaptım. Bu noktaya “nasıl” geldiğimi sizlere detaylarıyla  aktaracağım... İsrail ile Türkiye arasında “ne olduğu” sorgulanıyor. Bence “olan ve olacak” çok açık. Yaşananlar “doğal seçilim sürecinin” bir parçası ve bu sürecin doğası gereği, “ikisinden biri diğerinin altında kalacak” taraflar çarpışıyor!

YENİ DÜNYA DÜZENİ TÜRKİYE MERKEZLİ

Detaya gelince... 1997 sonrasında “oluşmaya başlayan” yeni dünya düzeninde “ABD’nin Irak savaşı” belirleyici oldu. Savaşı “kazanan” bir Amerika görseydik; İsrail’in “Washington destekli” Ortadoğu’nun “efendisi” olduğu, yeni kurulacak bir Kürt devleti-İsrail çizgisinin de Türkiye’yi bunalttığı bir dinamik içinde yaşayacaktık. Oysa “evdeki hesap çarşıya uymadı”; Amerika, Irak savaşını kaybetti ve 1997 yılında açıkladığı “strateji” çöktü. Türkiye öne çıktı ve “Yeni Dünya Düzeni” Türkiye “merkezli” bir odak üstüne oturdu. Sonuç: İsrail için “yol bitti”. Yeni Dünya Düzeni’nin “yeni efendisi” Türkiye. Bu gerçeği dikkate alınca yaşananlar doğal ve daha yolun çok başındayız.
 
HG
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 7.3985     EURO 9.0105     IMKB 1542     ALTIN 442,399    
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 06:03
Güneş 07:28
Öğle 12:40
İkindi 15:19
Akşam 17:42
Yatsı 19:02